Windows Server ve System Center 2016 Technical Preview 5 yayınlandı!

Windows Server ve System Center TP5

Bugün Windows Server ve System Center’ın yeni versiyonlarına dair heyecan verici haberlerimiz var. Yarının işletim sistemini bugünden denemek isteyenler için yanıt bu yazıda.

Veri merkezlerinde yeni bir dönem başlamak üzere! Windows Server 2016 ve System Center 2016 önümüzdeki aylarda piyasa sunulacak. Beklerken son teknik izleme sürümlerini deneyin, yenilikleri şimdiden keşfedin.

Windows Server 2016’nın son teknik önizleme sürümü olan Technical Preview 5 yayınlandı! Windows Server 2016 TP5’i hemen bu linkten indirip deneyebilirsiniz. TP5 imajları Microsoft Azure platformu üzerinde de hazır; hemen Azure’da ücretsiz deneme hesabı açıp yeni işletim sistemini buradaki sanal makinalar üzerinde kurabilirsiniz.

Technical Preview 5 ile birlikte Windows Server 2016’ya pek çok yenilik geldi. Öne çıkan gelişmelerden bazıları:

  • Hyper-V ve Windows Server Container’larda performans iyileştirmeleri, daha kolay ağ Yönetimi, Windows 10 üzerinde Windows container desteği
  • Nano Server için güncellenmiş kurulum modülü, farklı Windows Server sürümleri için destek
  • Uzak Masaüstünde yüksek erişilebilirlik özellikleri
  • Powershell’i Nano Server üzerinde lokal olarak çalıştırabilme
  • Güvenlik alanında, özellikle kısıtlı yönetim hakları (Just Enough Administration) ve korunan sanal makineler ile ilgili yeni özellikler
  • Depolama alanında, özellikle dosya ve depolama servislerinde yenilikler var. Örneğin Storage Spaces Direct için yeni izleme ve yönetim özellikleri

Yeniliklerin tümünü keşfetmek isteyenler TechNet’teki blog yazımızı okuyabilir.

Bu arada 5 Mayıs’ta tüm dünyada aynı anda yayınlanacak olan “Windows Server 2016’yı Sevmek için 10 Neden” başlıklı web seminerimize mutlaka kaydolmanızı tavsiye ederiz.

System Center 2016’daki yönetim kolaylıklarını şimdiden keşfedin

System Center 2016’nın da son teknik izleme sürümü olan Technical Preview 5 yayınlandı! Bu sürümde özellikle Virtual Machine Manager’da önemli gelişmeler var. Yeniliklerin tümünü keşfetmek için TechNet’teki blog postumuzu okuyabilirsiniz.

System Center 2016 TP5’i bu linkten indirip hemen deneyebilirsiniz. Geri bildirimlerinizi ise buradan paylaşabilirsiniz.