İnovasyon fark yaratır: Dinamik KOBİ’ler ömürlerini nasıl uzatabilirler?

WIN12_Morayma_03

1955’in Fortune 500 şirketlerinden yalnızca %11,4’ünün başarılarını daimi kılarak hâlâ 2015 listesinde kalabildiğini biliyor muydunuz? Elenen %88,6’lık dilim için bu sonucun nedeni, daha dinamik iş modellerinin ve hizmetlerin büyük bir hızla pazara giriyor olması.

Pazarla uyumunu ve kârlılığını koruyabilenler, inovasyonu sürdürebilen şirketlerdir. KOBİ’ler, hızlı uyum sağlama yetenekleri sayesinde bunu kâra dönüştürebilecekleri verimli bir konuma sahipler.

İşletmenizde dinamizm ve pazara uyum yaratmak istiyorsanız, gelişen ve değişen müşteri ihtiyaçlarına değer katacak yeni yöntemler bulmalısınız. İşletmenizdeki değişimin rakiplerinizden daha yüksek olmasını sağlamalısınız; burada da inovasyon önemlidir. Teknolojinin hızla değiştiği ve geliştiği bir ortamda KOBİ’lerin bilişim teknolojilerini etkin kullanmaları artık bir lüks değil, önemli bir ihtiyaç.

İnovasyon ortamını teşvik etmenin en iyi yolu, çalışanlarınızın çevreleriyle konuşarak, düşüncelerini paylaşarak ve işbirliği yaparak ağ oluşturmalarını kolaylaştırmaktır. Çalışanlarınız da bunu bulut teknolojisinin her an erişilebilir kapsamlı yapısından faydalanarak yapabilirler. Böylelikle çalışanlarınızdan alacağınız anlık geri bildirimlerle işletmenizi sürekli dinamik ve gelişmeye açık tutabilirsiniz.

Bulut teknoloji, büyük altyapı yatırımı gerektirmeden her an, her yerden dökümanlarınıza erişmenize ve kullandığınız kadar ödeyerek teknolojiye sahip olmanızı sağlar. Microsoft’un her daim güncel üretkenlik platformu Office 365 (siz de ücretsiz deneme hesabı açıp bulut teknolojinin ayrıcalıklarını deneyimleyebilirsiniz); kurumsal e-posta sistemi Exchange Online; bulut depolama ve dosya barındırma hizmeti OneDrive İş; güvenli çevrimiçi toplantı platformu Skype Kurumsal gibi araçlarının tümü bulutta çalışarak, inovasyonu besleyen modern içerik oluşturma, üretkenlik ve işbirliği ortamını sağlar. Yarattığınız müşteri deneyiminde yenilikçi olmanıza yardımcı olacak bu araçları kullandığınızda, birçok müşteriniz rakiplerinizden gelecek güncel ürün ve hizmet tekliflerini bir kenara bırakacaktır.

“İnovasyon, yenilikçilik” terimi çok kullanılmış ve gerçek anlamından uzaklaşmış olabilir. Ancak, başarınız ve işletmenizin uzun ömürlülüğü söz konusu olduğunda, fark yaratacak olan, işinizi ileriye taşımanızı ve müşterilerinize değer katmanızı sağlayan gerçek inovasyondur.

Özellikle bir KOBİ olarak hızlı hareket edebilme ve uyum sağlama yeteneğinizin verdiği avantajı değerlendirin. Operasyonlarınızı, altyapınızı dönüştürmek, çalışanlarınız ve müşterilerinizin ilgisini sağlamak için size sunulan teknolojiden faydalanın. Uzun dönemde başarınızı sürdürmenizdeki farkı hazırlayacak olan inovasyon bu olacaktır.