OneDrive for Business, gücüne güç katmaya devam ediyor

OneDrive-forBiz_rgb_EN_Blue

OneDrive for Business, geçtiğimiz altı ay boyunca önemli gelişim gösterdi ve kısa süre önce Forrester Araştırma servisince hazırlanan “The Forrester Wave™: Enterprise File Sync and Share Platforms, Cloud Solutions, Q1 2016.” raporunda lider olarak gösterildi. Raporu buradan okuyabilirsiniz.

Bunun gibi bir endüstri onayı almak bizi onurlandırdı; fakat biliyoruz ki hizmetimizi geliştirebilmek için her zaman yapabileceğimiz daha fazla şey var. Bugün size yeni önemli gelişmeleri ve eşitleme, tarayıcı ve mobil deneyimleri ve yeni BT yönetici denetimleri konusundaki yeni yetkinlikleri duyuruyoruz.

Gelecek Nesil İstemci Eşitlemesi’ne eklenen yeni özellikler

Aralık 2015’te Gelecek Nesil İstemci Eşitlemesi’nin ilk sürümünü duyurduk ve şimdi bu sürümden yeni OneDrive eşitleme istemcisi olarak bahsediyoruz. Yeni OneDrive istemci eşitlemesi, eşitleme güvenilirliğini ve performansını çarpıcı biçimde geliştirdi ve OneDrive for Business toplam depolama alanını ve aktif kullanımını önemli ölçüde artırdı.

Bugünden itibaren, ilk sürümden sonra en çok aldığımız geri bildirime hitaben yeni bir istemci güncellemesi sunuyoruz. Bu güncelleme aşağıdaki iyileştirme ve yeni özellikleri getiriyor:

 • Windows 8.1 desteği: Bununla birlikte tam anlamda Windows İşletim Sistemi desteğimiz tamamlandı (7, 8, 8.1 ve 10).
 • Office 2016 entegrasyonu: Mevcut Office 2016 güncelleştirmesiyle birlikte gerçek zamanlı birlikte yazma, En Son listesinden doküman açma ve Office uygulamalarının içerisinde doküman paylaşma özellikleri uygun olacak.
 • Geliştirilmiş kurulum: Yeni OneDrive eşitleme istemcisine sahip olmak ve indirmek artık herkes için çok kolay. Windows’taki kaydolma anahtarları veya Mac’teki Terminal Penceresi artık yok!
 • Sorunsuz istemci geçişi: Eğer bir önceki istemci eşitlemesini kullanıyorsanız (groove.exe), bu güncelleştirme sorunsuz bir şekilde, yeniden eşitleme gerekmeden değişiklikleri gerçekleştirir. Tüm detaylar için buraya tıklayın.
 • Eşitleme duraklatma: Telefonunuzu kullanmak durumda olduğunuzda veya uçakta kablosuz bağlantı kullanırken eşitlemeyi bir süreliğine askıya almak istediğinizde çok kullanışlı bir özelliktir.
 • Dosyaları çevrimiçi görüntüleme: Artık Windows Explorer’da herhangi bir dokümana sağ tıklayıp “çevrimiçi görüntüle” seçeneğine tıkladığınızda OneDrive for Business dosyasına veya tarayıcı üzerinden klasöre yönlendirilebilirsiniz.
 • Her dosya türünü eşitleme: .json, .aspx, .swf dosyaları ve daha fazlasına destek ekledik; böylece artık OneDrive for Business’ınıza her türden dosya ekleyebilirsiniz.
 • Dosya türlerini engelleme: BT yöneticileri artık, PST veya MKV dosyaları gibi belirli dosyaları eşitlenmeden engelleyebilir ve sınırlı bant genişliğini koruyabilirler.
 • Performans ve güvenilirlik geliştirmeleri: Özellikle küçük boyutlu dosyalara karşıya yüklerken ve indirirken hız kazandırın.

Tüm bu yeni yetkinlikler bütün kullanıcılara birkaç hafta içerisinde kullanıma sunulmuş olacak. Office 2016 entegrasyonu (Office 2016 güncelleştirmesi dâhilinde) ve Eşitleme duraklatma özelliği yaz boyunca sunulmaya hazırlanacak. Yılın sonundaysa aşağıdaki yeni eşitleme güncelleştirmelerini sunuyor olacağız:

 • Bant genişliğini yönetme: Haziran sonuna kadar istemcinin bant genişliğini kısmak için BT denetimini sağlayacağız.
 • Genişletilmiş Windows Explorer entegrasyonu: Basit bir sağ tıklamayla bağlantı çıkarın veya direkt olarak Windows Explorer içerisinden dosyaları paylaşın.
 • SharePoint Doküman Kitaplığı eşitleme: 2016’nın üçüncü çeyreğinde ön izleme ile başlıyoruz ve 2016’nın sonuna kadar SharePoint Online doküman kitaplığı eşitlemesi özelliğini herkese uygun hale getiriyoruz.

Tarayıcı deneyimi iyileştirmeleri

Tarayıcı deneyiminde “Benimle paylaşılanlar” görünümünden dosya ve klasörleri kaldırmak için kolay bir yol sunuyoruz. “Benimle paylaşılanlar” görünümünden bir öğe kaldırmak o dosyayı silmez; “arama” ile bulabilirsiniz; yani bir daha ihtiyacınız olduğunda kaybolduğu anlamında gelmez.

“Benimle paylaşılanlar” görünümünden istediğiniz dokümanları kolaylıkla kaldırın.

Artık kurumuzun dışındaki kişilerle doküman paylaşmak çok daha kolay!

Office 365 kullanmayan veya Microsoft hesabına sahip olmayan alıcıların OneDrive for Business üzerinden onlarla paylaştığınız dokümanları açma deneyimini kolaylaştırdık. Artık Office 365 kullanmayan veya Microsoft hesabına sahip olmayan kullanıcıların dokümanı açabilmek için tek yapmaları gereken doküman daveti aldıklarında e-posta adreslerini veya telefon numaralarını yazmaları, ardından bir şifre girmeleri ve daha sonra (sadece bir sefer için) hesaplarını konfirme etmeleri.

Microsoft hesabı oluşturmanın kolaylaştırılmış hali.

Mobil üretkenliği bir adım ileri taşıyoruz

Bu güncelleştirme iOS ve Android uygulamaları için çok önemli! Outlook mobil uygulamasını OneDrive for Business ile entegre ediyoruz ve böylece artık iOS ve Android üzerinden dosya paylaşabileceksiniz. Bu güncelleştirme birkaç hafta içinde kullanılabilir olacak.

iPhone’dan bir e-posta hazırlamak ve içerisinde OneDrive for Business bağlantısı eklemek çok hızlı ve kolay.

Android’deki OneDrive uygulamasında, içerisinde harika yeni PDF görüntüleme ve açıklama deneyimli ve Office Lense gömülü daha zengin bir deneyim sunduk. Artık önemli bir toplantıdan sonra beyaz tahtanın resmini çekip otomatik olarak PDF dosyasına çevirebilir ve tek bir adımla seçtiğiniz bir OneDrive for Business klasörüne ekleyebilirsiniz. Office 365 Veri Kaybı Önleme (DLP) için destek ekledik. Bu sayede tarayıcınızda var olan Veri Kaybı Önleme entegrasyonunu geliştirdik. Bu güncelleştirme bugünden itibaren bir hafta içerisinde tüm kullanıcılar için kullanımda olacak.

iOS’taki OneDrive uygulamasında SMS, Mail, Outlook, Mobil, Kopyalama Bağlantısı, Kişi Davet Etme ve diğer birçok özelliği içeren yeni ve daha zengin bir paylaşım deneyimimiz var. Ayrıca OneDrive for Business’a her iOS uygulamasından dosya kaydedebilirsiniz. Android güncelleştirmesiyle birlikte bu yeni iOS güncelleştirmesi de kurumunuzun belirlediği Office 365 Veri Kaybı Önleme (DLP) politikaları desteği sağlıyor. Bu güncelleştirme de tüm kullanıcılar için haftaya uygun olacak.

Bu iOS güncelleştirmesinin OneDrive for Business dosyaları için çok daha zengin paylaşım seçenekleri var.

BT için yeni kavramlar, kontrol ve denetim

Office 365’in en iyi yanlarından biri BT’nin e-posta ve dosyalardaki kritik iş verilerinde neler olduğunu benzersiz bir şekilde görüntüleyebilmesi. Geçtiğimiz günlerde Office 365 yönetici merkezinde,  OneDrive for Business gibi Office 365 hizmetleri için önemli kullanım metriklerini görüntüleyebileceğiniz yeni bir raporlama portali sunmaya başladık.

OneDrive for Business Kurumsal Dosya Eşitleme ve Paylaşma konusunda lider olarak belirlendi ve bahardaki güncelleştirmelerle gücüne güç katmaya devam ediyor.

Office 365 hizmetlerinde kapsamlı kullanım raporlaması artık herkes için kullanımda

Son kullanıcılara dışarıya paylaşımı kolaylaştırmanın yanında BT yöneticilerine de kullanıcılarının kimler ile paylaşım yapabileceği üzerinde daha fazla denetim veriyoruz. Örneğin, kurumunuz dışarıdan kullanıcılarla dosyaların paylaşılmasına izin veriyor; fakat iş arkadaşlarınızın direkt rakipler gibi bazı kurumlarla dosya paylaşmasına izin vermiyor. Artık BT, kişilerin hangi domainler ile paylaşım yapabileceği ve hangi domainlerin engelleneceği için listeler hazırlayabiliyor (ikisi birlikte değil). Bu yeni özellik OneDrive for Business kullanıcılarına Nisan sonunda sunulacak.

Kullanıcıların paylaşım yapabilmeleri için etki alanları belirleme.

Eylül 2015’te son kullanıcılara anonim veya konuk paylaşılan bir kişi için son erişme tarihi özelliğini kullanıma sunmuştuk. Şimdi, BT için abone politikası (RequireAnonymousLinksExpireInDays) özelliğini sunduk ve bu özellikle anonim veya paylaşılan konuk kişi bağlantılarına atanan sona erme tarihleri zorunlu hale getirilebiliyor. Son kullanıcılar hala erişim için sona erme tarihi atayabiliyor; fakat bu BT tarafından ayarlanan tarihi geçmemek kaydıyla.

Kurumun politikası dışında bir sona erme tarihi ayarlanır ise kullanıcı deneyimi bu şekildedir.

Her zaman daha fazlası var!

Gördüğünüz gibi hizmeti kullanan veya yöneten herkes için yeni yetkinliklerimiz var! Harika olan ise neredeyse hepsini bugün kullanmaya başlayabilecek olmanız! Bu yeni yetkinlikler Office 365 yatırımınızın önemli bir parçası olan OneDrive for Business’ın değerini bir adım ileriye taşıyor. Her zaman yaptığınız gibi UserVoice için geri bildirimlerini bizimle paylaşmaya devam edin ve OneDrive for Business hakkında daha fazla yeni haberi paylaşacağımız 4 Mayıs’taki Future of SharePoint and OneDrive etkinliğini takip ettiğinizden emin olun ve sakın kaçırmayın!

Etkinlik videoları da etkinlik tarihinden sonra erişilebilir olacak.

OneDrive for Business için 2016’da çok daha fazla yenilik sizi bekliyor; takipte kalın!