DigiGirlz Day 2016’nın ardından

DigiGirlzDay2016_1

Microsoft’un farklı şehirlerde gerçekleştirdiği DigiGirlz Day etkinliğini geçtiğimiz yıl Aralık ayında İstanbul’da KAGİDER ortaklığında hayata geçirdikten sonra; kaçıranlar için bir yenisini Microsoft Ankara Ofisi’nde gerçekleştirdik. 26 Mart tarihinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikten bazı detayları paylaşıyoruz.

Ankara’daki lise ve üniversitelerde öğrenim görmekte olan, teknoloji sektöründe kariyer sahibi olmaya ilgi duyan genç kadınları ağırladığımız bu etkinlikte, katılımcılar bilişim ve teknoloji alanında çalışmaya dair tüm sorularına yanıt buldu. Öğrenciler Microsoft çalışanlarıyla bire bir iletişim kurarak Microsoft’taki kariyer süreçlerine dair fikir edinirken, teknoloji sektöründe rol model KAGİDER üyesi başarılı iş kadınlarından bilişim ve teknoloji alanındaki öne çıkan girişimlerini dinleyerek iş hayatına daha yakından bakma fırsatı buldular.

Tüm katılımcılar için ücretsiz olarak gerçekleştirilen DigiGirlz Day, Microsoft Türkiye Kurumsal Hizmetler Grup Yöneticisi Bora Kıvrak’ın “Microsoft’ta Diversity & Inclusion” başlıklı oturumuyla başladı. Çalışma hayatında çeşitlilik ve farklılıkların önemini vurgulayan oturumdan sonra katılımcılar hem birbirleriyle kaynaşmak, hem de farklılıkların takımları nasıl zenginleştirdiğini görmek üzere bir Ice Breaker aktivitede birbirlerini tanıdılar.

İlham verici konuşmalar, KAGİDER üyesi başarılı kadın girişimcilerin paneliyle devam etti. Öğle arası için verilen moladan sonra teknoloji sektörüne ilk adım niteliği taşıyan Temel Seviyede Kodlama eğitimiyle, katılımcılar bir oyun yazma algoritmasını tanıma fırsatı buldular.

Ardından katılımcıların Microsoft çalışanlarının deneyimlerini bire bir dinleme fırsatı yakaladığı “Office Hour” oturumu başladı. Etkinlik alanının farklı köşelerine konuşlanan Microsoft çalışanlarını ziyaret eden katılımcılar, farklı departmanlardan farklı tecrübelere sahip çalışanlarla iletişim kurarken Microsoft’un global ofislerinden Türkiye deneyimlerine uzanan çeşitli kariyer yolculuklarını dinleme fırsatı buldular. Tecrübe aktarımının esas hedef olduğu bu oturumda konuşmacılar da katılımcılar da harika vakit geçirdi!

Katılımcıların etkinlikte interaktif olarak yer almasını sağlayan son oturumdaysa “Gelecek 50 Yıl”ı ele alan bir vaka çalışması gerçekleştirildi. Microsoft Türkiye Eğitim ve Sosyal Sorumluluk Uzmanı Bora Caldu’nun “Teknoloji Trendleri ve Microsoft Ürünlerinin Hayatımıza Etkileri”ni anlattığı konuşmasından sonra katılımcılar gelecek 50 yıl içinde teknolojiyle hayatımıza getirilebilecek çözümleri 1 saat boyunca tartışarak çözümlerinde Microsoft teknolojilerine yer vererek gün sonunda diğer katılımcılara kısa sunumlar halinde aktardılar. Bu yıl Dünya Kadınlar Günü için Microsoft’un global olarak desteklediği “#MakeWhat’sNext” girişimiyle koordine bir şekilde gerçekleşen bu vaka çalışmasında ortaya çıkan çözümler heyecan vericiydi.

Etkinliğin tüm süreçlerinde güzel bir ortaklık yürüttüğümüz KAGİDER’e desteği, tüm katılımcılara ilgileri için teşekkür ediyoruz.