Build 2016’dan Haberler: Office Geliştiriciler için yeni fırsatlar

build_24_web

Qi Lu, geçen hafta gerçekleşen Build 2016’da geliştiriciler için Office’e özgü üç yeni fırsatı duyurdu: Microsoft Graph’te yapılan ve daha akıllı çözümler geliştirmek için kullanılabilecek iyileştirmeler; Office for Mac 2016 desteği, merkezi dağıtım ve çözüme özgü şerit ve düğmelerin programlanarak oluşturulması da dahil olmak üzere modellerin eklenmesine ilişkin iyileştirmeler; Skype ve Office 365 Gruplarındaki yeni genişletme özellikleri.

Microsoft Graph ve Office 365 ile daha akıllı uygulamalar yaratın

Geçen Kasım’da geliştiricilerin Microsoft hizmetlerinden elde ettikleri veri ve bilgileri kendi uygulamalarına entegre etmelerine imkân veren Microsoft Graph’i genel kullanıma sunmuştuk. Geçen hafta ise Microsoft Graph’in yeteneklerini daha da genişleterek geliştiricilerin gücünü Office 365’ten gelen veri ve bilgilerden alan daha da akıllı uygulamalar oluşturabilmesine imkân veriyoruz. Geliştiriciler artık Microsoft Graph’i kullanıcıların ofis dışında iletişim durumuna ve en son e-posta eklentilerine erişmek için kullanabilecekler. Yeni API’ler, gerçek zamanlı takvimlerin kullanılabilirliğine bağlı olarak “ilgili belgeleri” ve önerileri toplantı zamanlarında karşınıza getiriyor. Yeni internet ve cihaz SDK’ları ise Microsoft Graph’e erişmeyi ve Office 365 verilerini ticari çözümler içerisinde, OneDrive dosya seçicisi gibi basit entegrasyonlarla ortaya çıkarmayı her zamankinden daha kolay bir hale getiriyor. Ayrıca Microsoft Graph üzerinden kullanıcıların e-posta, takvim ve kişilerindeki değişiklikler ile ilgili bildirimler sunarak Office verilerini daha verimli bir şekilde kullanan uygulamalar geliştiriyoruz.

DocuSign, bu yetenekleri kullanan harika bir örnek. DocuSign, bir belgenin dijital olarak imzalanmasına ilişkin deneyimin daha iyi hale getirilmesi için Microsoft Graph’i nasıl kullanıldığını ortaya koyuyor. DocuSign’ı Office 365 ile birlikte kullananlar, belgeleri direkt olarak OneDrive içerisinde seçebilecek, uzmanlıklarına veya fonetik isim eşleşmelerine göre iletişim kişiler ve iş arkadaşları arasından belgedeki imza sahiplerini arayabilecek ve belgeyi gönderdikleri kişi ofis dışındayken otomatik olarak bilgilendirilebilecekler. Bir başka örnek ise günlük işlerinizin yorucu kısımlarını otomatik hale getiren Zapier şirketi. Microsoft Graph ile ortaya çıkan yeni Excel REST API’den yararlanan şirket, OneDrive for Business içerisinde yer alan belgelerle etkileşime geçebiliyor ve Zapier hizmeti içerisinden Excel hesap tablosuna veri ekleyebilen eylemler oluşturabiliyor.

Office içerisinde yerel çözümler geliştirme fırsatı

Office 2013 ile Office eklentileri platformunu yayınladığımızdan bu yana hizmetleri direkt olarak Office ile entegre olan Uber, Yelp ve PickIt gibi şirketlerle birlikte çalışmalar yürüttük. Geçen hafta itibariyle de, eklentilerin Office for Mac’te de sunulacağını ve merkezi dağıtım ve çözüme özgü şerit ve düğmelerin programlanarak oluşturulma imkânlarının geleceğini sizlerle paylaştık.

Örneğin Starbucks, insanların Starbucks e-hediyelerini Outlook içerisinden başkalarına göndermesine ve bir konferans salonu yerine yakındaki Starbucks’larda toplantılar organize etmesine imkân veren bir Outlook eklentisi geliştiriyor. Starbucks, gelecekte çalışanların daha kolay ve hızlı bir şekilde direkt Office deneyimi içerisinden mobil siparişler vermesine imkân sağlamayı planlıyor.

Baydin ise e-posta üretkenlik araçları sağlayan Boomerang için Outlook içerisinde, takvimde müsait zamanların tek bir tıklama ile paylaşılabilmesine olanak veren veya cevap alamadığınız e-postalar konusunda süreli hatırlatıcılar alabileceğiniz yetenekler de dahil olmak üzere özel şerit düğmeleri kullanan bir eklenti geliştirdi. Officeatwork Document Wizard eklentisi ise verilere dayanan şablonları temel alarak profesyonel Word belgelerini oluşturmayı kolay hale getiriyor. Geliştiriciler ve şirketler bu örneklerin her birinde artık bildikleri Office platformunu kullanarak kapsamlarını genişletme ve yeniliklerini ölçeklendirme yeteneğine sahip.

Kullanıcıları sohbetler üzerinden dahil eden çözümler geliştirin

Build 2016’da Satya ve Qi, uygulamaların yeni platformu olarak akıllı ve bağlamsal sohbetlere dayanan vizyonlarını açıkladı; Office, yeni Skype Web SDK, Skype for Business App SDK ve Office 365 Groups birleştiricileri sayesinde bu vizyonun gerçeğe dönüşmesine imkân veriyor.

Yeni Skype Web SDK ve Skype for Business App SDK, MDLIVE gibi şirketlerin, gücünü Skype for Business’tan alan, ses ve görüntüden yararlanan mobil uygulamalar ile doktor/hasta arasındaki görüşmeleri kolaylaştırmasına imkân veriyor. Bu özellikleri kullanılabilir hale getirmek, yeni senaryolara imkân vermek ve geliştiricilerle iş ortaklarımızın müşterilerle nasıl etkileşime geçecekleri ve onları nasıl kazanacakları konusunda yeni imkânlar sağlamak için bulut üzerinden ses, toplantı ve mesajları, çok çeşitli internet ve cihaz platformlarında çalışabilen yeni bulut API’leri ve SDK’ları bir araya getirmeyi hedefleyen Skype Developer Platform yol haritamızın önemli bir aşaması. Daha fazla bilgi için Skype Developer Platform sitesini inceleyebilirsiniz.

Office 365 Grup birleştiricileri ise geçen hafta itibariyle genel kullanıma sunulmuş durumda ve geliştiricilerin kendi hizmetleri içerisinden Outlook sohbetlerindeki Office 365 Gruplarına bilgi göndermelerine imkân veriyor. Yani şirketler birlikte çalışmak ve bu harici hizmetlerden gelen verilerle etkileşime geçmek için alıştıkları deneyimlerden yararlanabiliyor. Aynı zamanda Office 365 Connectors özelliklerini kısa bir süre içerisinde Outlook gelen kutusuna taşıyacağımızı duyurduk. Zendesk, şirket içerisinde farklı departmanlardaki çalışanların, bilgileri kolayca Office 365 içerisindeki gruplara yönlendirmesine imkân veren bir Office 365 Grup birleştiricisi geliştirdi.

HoloLens üzerinde Inking ve Office’e ilk bakış

Office’in genişletilebilirliğine ilişkin iyileştirmelerin yanı sıra geçen hafta, kalem ve mürekkebi Office uygulamalarının temel giriş yöntemlerinden birisi haline getirmek için tasarlanmış olan gelecekteki iki heyecan verici Office mürekkep prototipini tanıttık. Örneklerden birisi aynı anda dokunma ve kalem kullanmaya imkân veren gelecek Windows yeteneklerinden yararlandı ve dijital bir kalem ile çizgilerin çizilebildiğini ve nesnelerin PowerPoint’te bir cetvelin yanında aktif olarak iki parmak ile hizalanabildiğini gösterdi. Word ile ilgili olarak gösterilen diğer akıllı biçimlendirme yeteneği ise Değişiklikleri İzle modunda bir belgeyi düzenlerken bir kalemin nasıl doğal bir şekilde kullanılabildiği ile ilgiliydi (kelime ve cümlelerin üzerine çarpı çizme gibi basit hareketlerle). Bu demolar üzerinde çalıştığımız konuların ilk aşamalarını göstermiş oldu fakat Windows ve Office’in dijital mürekkep ile neler yapabileceğine dair potansiyel hakkında ipuçları verdi. Önümüzdeki aylarda daha fazlasını görmeye hazır olun.

Son olarak Office Universal uygulamalarının önizleme sürümlerinin HoloLens Development Edition’da karşıdan yüklenebilecek şekilde Windows Store’da yer aldığını bildirmekten memnuniyet duyuyoruz. HoloLens’inizi bir üretkenlik aracına dönüştürmenin ve cihazınızın neler yapabileceğini göstermenin yanı sıra Office ekibinin Word, Excel, PowerPoint ve OneNote Universal Windows uygulamaları ile HoloLens deneyimlerini kolay bir şekilde oluşturabilmiş olması geliştiricilerin mevcut kodlarını kullanarak HoloLens için harika şeyleri kolayca yapabileceklerinin de bir işareti durumunda. HoloLens üzerinde Office uygulamaları hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Hemen başlayın

Karşınızda çok büyük bir fırsat mevcut – daha akıllı uygulamalar, daha derin entegrasyon ve daha zengin sohbetler…Hemen başlayın! Build 2016’daki Office genişletilebilirliği hakkındaki duyurular konusunda daha fazla bilgi için dev.office.com sayfasını ziyaret edin.