Xamarin’i satın alan Microsoft, daha fazla geliştiriciye her cihazda uygulama geliştirme gücü kazandırıyor

Xamarin

Soldan sağa: Nat Friedman (Xamarin’in CEO’su ve kurucu ortağı); Scott Guthrie (Microsoft’un Bulut ve Kurumsal Birimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ); Miguel de Icaza (Xamarin’in CTO’su ve kurucu ortağı).

 

Mobil cihazların insanların yaşamlarında oynadığı rol giderek artarken mobil uygulama geliştiricileri yazılımdaki yeniliklerin itici gücü oldu. Microsoft olarak, güçlü araçlar, açık bir platform ve küresel bir bulutla tüm geliştiricilere her cihazda en iyi deneyimleri sunabilmek; böylelikle daha fazla geliştirme fırsatı ve yenilik sağlamak için çalışıyoruz.

Bu sözümüzün bir parçası olarak bugün size Microsoft’un mobil uygulama geliştirme alanının lider platform sağlayıcılarından Xamarin’i almak için anlaşma imzaladığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Xamarin, Visual Studio’yla birlikte, geliştiricilerin C# kullanarak mobil uygulama geliştirebilecekleri ve iOS, Android, Windows dâhil başlıca tüm cihazlara tam yerel mobil uygulama deneyimleri sağlayan zengin bir mobil geliştirme ortamı sunuyor. Xamarin’in kullandığı yöntemler, geliştiricilerin, .NET’in sahip olduğu üretkenlik ve güçten yararlanarak mobil uygulama geliştirmelerini, ayrıca C# kullanarak her cihaz platformunun sunduğu tüm yerel API kümelerine ve mobil yeteneklerine yazmalarını mümkün kılıyor. Bu, geliştiricilere, ortak uygulama kodlarını iOS, Android ve Windows uygulamaları genelinde kolayca paylaşmaları, aynı zamanda da platformların her birinde yine tam yerel deneyimleri sağlamaları yeteneğini kazandırmakta. Xamarin’in benzersiz çözümü dört yılı aşkın bir zamandır olağanüstü bir büyümeyi teşvik etti.

Xamarin’in halen 120 ülkede aralarında yüzden fazla Fortune 500 şirketinin bulunduğu 15 bini aşkın müşterisi var. Ürünlerinden yararlanan seçkin geliştiricilerin sayısıysa 1,3 milyondan fazla. SuperGiant Games ve Gummy Drop gibi oyun geliştirme şirketlerinin yanı sıra Alaska Havayolları, Coca-Cola Bottling, Thermo Fisher, Honeywell ve JetBlue gibi önde gelen kuruluşlar da Xamarin kullanıyor. Xamarin Test Cloud sayesinde, C#, Objective-C, Java ya da hibrid uygulama geliştiriciler olsun, her tip mobil geliştirici, bulutta barındırılan binlerce telefon ve cihazı kullanarak uygulamalarının kalitesini test edebilir ve geliştirebilir. Xamarin kısa bir süre önce internetin çalışmasına yardımcı olan en önemli genç şirketlerden biri seçildi.

Xamarin ile uzun zamandır ortaklık ilişkisi içindeyiz. Geliştiricilere, platformlar genelinde yerel, güvenli uygulamalar sağlayan bir uçtan uca iş akışı sunmak için birlikte Xamarin’in Visual Studio, Microsoft Azure, Office 365 ve Enterprise Mobility Suite’e entegrasyonunu geliştirdik. Geliştiricilerin başarılı olabilmeleri için ihtiyaç duydukları eğitim, araç, hizmet ve iş akışlarını onlara sağlamak amacıyla da yakın bir çalışma yürüttük.

Bugün yaptığımız bu alım duyurusuyla, bu çalışmamızı daha kapsamlı entegrasyon, akıcı mobil uygulama geliştirme deneyimleriyle birinci sınıf geliştirici araç ve hizmetleri sunmak amacıyla çok daha ileriye taşıyoruz. Xamarin, Visual Studio, Visual Studio Team Services ve Azure birlikteliği, her cihaz için mobil uygulamalarını geliştirmek, test etmek, yayınlamak ve kullanmak için ihtiyaç duyduğunuz eksiksiz bir mobil uygulama geliştirme çözümü sunuyor. Geliştiricilerin bununla neler yapacaklarını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Sizlere yakın gelecekteki diğer planlarımız hakkında daha fazla bilgi verebilecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Sırada birkaç hafta içinde yapılacak Microsoft //Build konferansı, ardından Nisan sonunda yapılacak Xamarin Evolve var. Daha fazlasını öğrenmek için 1 Mart’taki meet-up’ımıza katılabilir ve önümüzdeki günlerdeki yayınlayacağımız videolardan takip edebilirsiniz.