Microsoft ve Özel Dünya Koleji’nden eğitimde öncü işbirliği

doga_koleji

Microsoft Örnek Okulu Özel Dünya Koleji, eğitimdeki dönüşümünü Microsoft teknolojileriyle sağlayarak dünyadaki en öncü iki örnekten biri seçildi!

Özel Dünya Koleji, İzmir Ödemiş’de bulunan yeni bir Microsoft Örnek Okulu. Anaokulundan liseye uzanan eğitim süreci kapsamında 430 öğrencisi, 25 öğretmeni ve 10 çalışanıyla bu ufak kasabada 9 senedir hizmet veren bu kurum, Microsoft işbirliği ve kadrolarına 2 yıl önce katılan Bilişim Teknolojileri uzmanı Serkan Ateşol önderliğinde eğitimsel dönüşümünü başlattı.

Özel Dünya Koleji, eğitim ve teknoloji alanındaki dönüşüm projesi öncesi bünyesinde sadece Windows 7 ile çalışan 23 masaüstü bilgisayar ve projeksiyon cihazı bulunuyordu. Okul yönetimi, eğitmenler ve veliler geleneksel eğitim yapılarında bir takım öğrenim sıkıntıları çekiyorlardı. Örneğin öğrenci çalışmalarını, verilerini ve bilgilerini depolayacakları alanları son derece sınırlıydı. Sınıf ortamları da çağdaş teknoloji ve yaklaşımlardan yoksundu. Dosya ve bilgi paylaşımı çok zor şartlar altında sağlanıyordu. Veliler de paylaşım ve depolama alt yapılarının yetersizliğinden ötürü öğrencilerin performanslarını yakından takip edemiyor, çocukların eğitimine dilekledikleri ölçüde destek olamıyorlardı.

Bu problemlere çözüm bulabilmek üzere Özel Dünya Koleji yönetimi 5 ay süren bir süreç sonucunda teknolojik tabanlı eğitimsel dönüşümlerini Microsoft ile hayata geçirmeye karar verdi.

Bu kararı vermelerinde şu unsurlar etkili oldu:

  • Microsoft’un güvenilir bir Eğitim Bilişim Teknolojileri danışmanı olarak, O365 kurulumu ve kullanımı gibi konularda, hem satış öncesi hem de sonrasında sınırsız, her daim erişilebilir bir teknik destek hizmeti sunması.
  • Tablet tabanlı, kişiselleştirilmiş ve proje bazlı bire bir eğitime geçiş noktasında, alternatif platformalara nazaran, 2 ay boyunca ücretsiz olarak kendilerine cihazları kendi ortamlarında test edebilme imkânı sağlanmış olması.
  • Android platformunda hiçbir teknik destek olanağının verilmemiş olmasına, Apple cihazlarındaysa kısıtlı ölçüde bu imkânın sağlanmasına karşın, Microsoft ekiplerinin uzmanlıkları ve müşteri memnuniyetine öncelik veren hizmet anlayışlarıyla okul yöneticilerinin bütün sorularını ve endişelerini vakitlice gidermesi.

Donanım ve yazılım alanında kazanımlar

Özel Dünya Koleji ile bütün ilgili ekiplerimizin kurduğu yakın işbirliği sonucunda, bugün Özel Dünya Koleji’nde 30 akıllı tahta, 25 masaüstü bilgisayar ve 160 tablette Windows 10’un eğitim sürümü öğrenime destek veriyor. Ayrıca O365 eğitim sürümü sadece öğrenci ve öğretmenlere değil okul yöneticileri ve velilere de üretkenlik katıyor. Veliler, 0365 email hesapları üzerinden çocuklarının öğrenim sürecinden haberdar olup, bu sürece yakından destek verebiliyorlar.

Öğrencilerden velilere herkes için artı değer

Artık Özel Dünya Koleji’nde hasta olan öğrenciler Skype Kurumsal kullanarak velilerinin yardımıyla sınıflarına bağlanayabiliyor ve derslerinden geri kalmıyor. OneDrive ve OneNote Sınıf Defteri ile dijital paylaşım mümkün olduğu için, ders notlarını ve o gün verilen ödevlere erişim sağlıyorlar. Öğretmenler, OneNote kullanarak ders notlarını arşivleyip kaydediyor, istedikleri zaman istedikleri yerden bu notlara erişim sağlayarak ders anlatılarını düzenleyebiliyorlar. Geleneksel yolları kullanırken çıktı almak ve kağıt kopyaları velilere ulaştırmak gibi yüksek kaynak ve enerji gerektiren yaklaşımlardan uzaklaşarak, çok daha pratik ve kısa yollarla dijital ortamda paylaşımda bulunmanın kolaylığını yaşıyor.

Windows Edge ve OneNote ile daha interaktif ders anlatıları yapabilmelerine ek olarak öğretmenler, Kodu Oyun Laboratuvarı ile STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitimini öğrencilerle küçük yaşta tanıştırıp, analitik düşünme ve gerçek dünya problemi çözebilme gibi temel becerileri eğlenceli ve merak uyandırıcı renkli bir oyun dünyası üzerinden aşılıyorlar.

Eğitimsel dönüşümün eğlendiren tarafları

Ayrıca, Xbox + Kinect gibi teknolojileri kullanarak öğrencilerine okul sonrası kulüp aktiviteleri, dans ve spor faaliyetleri yaptırarak onların daha kapsamlı bir eğitim görürken eğlenmelerine de imkân sağlanıyor.

Özel Dünya Koleji’nin eğitim vizyonunun genişliği bunlarla sınırlı değil. Eğitimsel dönüşümün teknolojinin kullanımıyla sınırlı kalmadığına inanan yönetim, okuldaki eğitmenler Microsoft Eğitmen Ağı’ndaki ücretsiz mesleki gelişim eğitimlerden faydalanıyor ve düzenli olarak uzmanlıklarını, eğitim teknolojilerini kendi sınıflarında nasıl modern ve yenilikçi yaklaşımlarla uygulayıp çağdaş öğrenim kazanımları yakaladıklarını ülkemizdeki diğer eğitmen meslektaşlarıyla düzenli olarak paylaşıyorlar.

Eğitmenlerinin teknoloji ve pedagojiyi etkin ve çağdaş yöntemlerle bütünleştirebildikleri ve dijital okuryazarlık sahibi olduklarını tastiklemek içinse yakın dönemde Microsoft Yetkin Eğitmen (MCE) sertifikasyon sınavına hazırlık yapıyorlar.

Microsoft ile siz de eğitimsel dönüşümünüzü tamamlamaya ne dersiniz? Onlar bunu başardılar. Çağdaş bir eğitim ve öğrenim tecrübesi sunuyorlar. Şimdi sıra sizde. Bizimle bu yolculuğa çıkmaya var mısınız?