Windows 10 Teknik Lansmanı ve Geliştirici Kampı

win10_teknik_lasnman_ana

Geçtiğimiz çarşamba günü sıradışı bir etkinlik alanında, Deniz Müzesi’nde Windows 10 teknik lansmanını ve yazılım geliştirici kampını gerçekleştirdik. Windows 10 ve Visual Studio 2015 yüklü bilgisayarlarıyla toplam 190 kişinin yer aldığı etkinliğe dair detaylar bu yazıda.

 win10_teknik_lasnman_1a

Windows 10 Teknik Lansman Bölümü

Windows 10 platformunda tüm geliştiricilerin kendi yetkinliklerini kullanarak modern uygulama geliştirme yöntemlerinden konuştuğumuz etkinliğin bu bölümünde 20 firmanın Windows 10 odaklı çözümlerini ön plana çıkardık. Ayrıca etkinlik dışarısında bulunan önümüzdeki günlerde bolca ismini duyacağınız “More Personal Computing”, daha kişisel bir dijital deneyim odaklı 4 firmanının Kinect ve artırılmış gerçeklik odaklı çözümleri katılımcılar tarafından test edildi.

Windows 10 için modern uygulama geliştirme yöntemlerini genel başlıklarında toparlayacak olursak aşağıdaki şekilde çok farklı geliştirme yöntem ve platformları bulunmakta.

win10_teknik_lasnman_1

Etkinlik içeriği olarak da bu başlıklarda çeşitli çözüm ortaklarından örnekler gördük.

win10_teknik_lasnman_2

Universal Windows Platform

Windows 10 için UWP üzerinde geliştirilen uygulamalar Windows 10 yüklü farklı cihaz ailelerinde kendisini adapte edebiliyorlar, bunun detaylarından daha önceki blog yazımızda bahsetmiştik. Geliştirilen uygulamalar otomatik olarak  masaüstü, tablet ve telefonlarda çalışabiliyor. Aynı arayüzü farklı cihaz ailelerine adapte ettirebileceğiniz gibi farklı arayüzleri cihaz ailesine özel de tasarlayabiliyorsunuz. Aşağıda Türkiye’de son zamanlarda geliştirilen Windows 10 uygulamalarını görebilirsiniz.

SSinema Windows 10 Uygulaması

Türkiye’nin film kiralama ve film izleme platformu, tek bir kaynak kod ile masaüstü, tablet ve telefonda adaptif olarak kendisini adapte edebilen bir uygulama olarak geliştirdiler.

win10_teknik_lasnman_3

UzmanTV Windows 10 Uygulaması

UzmanTV.com’da bulunan içerik uygulaması tek bir kaynak kod ile masaüstü, tablet ve telefonda farklı cihaz ekranları için farklı arayüzler tasarlayarak kullanıcılara farklı deneyimler sunuyor.

win10_teknik_lasnman_4YemekSepeti Windows 10 Uygulaması

Yemeksepeti uygulaması şu anda geliştirme aşamasında ve tek bir kaynak kod ile yine masaüstü, tablet ve telefonda çalışacak.

win10_teknik_lasnman_5

Eczacıbaşı – SFA Windows 10 Uygulaması

TCM tarafından geliştirilen uygulama şirket içi saha satış uygulaması olarak çalışıyor. Kullanım önceliği tablet, masaüstü olarak seçildi. İş geliştirme kararı olarak senaryolara telefon da eklenirse, kod’da değişiklik yapmadan arayüzde minimum bir eforla test edilerek hızlıca geliştirme yapılabilir.

win10_teknik_lasnman_6

NFC HCE Tabanlı Windows 10 Ödeme Uygulaması

Windows 10 ‘u en çok farklılaştıran özelliklerden bir tanesi de NFC HCE (Hosted Card Emulation) özelliğinin gelmiş olması, bu sayede kredi kartı bilgilerinizi telefon üzerinde güvenli bir şekilde saklayabilecek ve telefonunuzu kredi kartınız yerine kullanabileceksiniz. Ayrıca telefonunuzu POS cihazı olarak da kullanabileceksiniz. Buradaki uygulamalarda UWP olduğu için NFC destekli tabletlerinizi de POS cihazı olarak kullanma imkanınız söz konusu.

Bu alanda Windows üzerinde NFC ödeme entegrasyonu konusunda dünyadaki ilklerden birisi de Türkiye’den Metamorfoz isimli firmamızdan çıkmış bulunmakta.

Hosted Web Apps

Windows 10 ile birlikte duyurduğumuz bu yeni yöntem sayesinde hali hazırda bulunan web sitelerinizi bulundukları server’daki adreslerini kullanarak native uygulamalar içerisine entegre edebiliyorsunuz. Bu sayede hali hazırda efor harcadığınız web uygulamanızı cihazın native özelliklerini kullanarak, modern bir uygulamaya dönüştürebiliyorsunuz.

Parasut Windows 10 Uygulaması

Parasut.com web tabanlı fatura takip ve ön muhasebe uygulaması, Hosted Web App mantığı ile var olan websitelerini modern bir uygulamaya dönüştürüyorlar ve pek yakında bu uygulama Windows Uygulama Mağazası’nda yerini alacak.

win10_teknik_lasnman_7

Cross Platform Uygulama Geliştirme

Xamarin

INET Sales Uygulaması

Sigortacılık sektörünün altyapı liderlerinden SFS tarafından geliştilen uygulama Xamarin alt yapısını kullanarak, tek bir uygulamayla çoklu sigorta teklifi almayı sağlıyor, tek bir kaynak kodu aracılığıyla Windows, Android ve iOS platformlarına özel farklı arayüzler geliştirildi. Kapsamı ve özelleştirmeleri bakımından şu ana kadar ki Türkiye’nin en gelişmiş Xamarin uygulamalarından.

win10_teknik_lasnman_8

Milli Saraylar Uygulaması

MoreThanMobile tarafından TBMM Milli Saraylar için özel elektronik saray rehberi olarak geliştirildi. Ziyaretçilere dışarıda GPS ve mekan içerisinde de beacon kullanarak lokasyon bazlı eser bilgisi sunuyor. Bu projede Xamarin kullanılarak iki farklı platforma aynı anda uygulama çıktısı alınıyor.

win10_teknik_lasnman_9

B/S/H İş Uygulaması

Kurum içerisinde herhangi bir JIRA server’da bulunan görev atamalarının takibi ve yönetimi için geliştirilen bir tablet projesi. Xamarin ile cross-platform olarak geliştirildi, kullanım senaryoları gereği şu anda sadece Windows 10 ve iOS platformlarına çıktı alarak kullanılıyor.

win10_teknik_lasnman_10

Windows 10 IoT Core

UWP uygulamalarınızı IoT cihazlarda da test edebilmeniz için, Windows 10 IoT Core‘u destekleyen Raspberry Pi 2 başlangıç paketi önümüzdeki günlerde Türkiye’de farklı satış kanalları aracılığıyla sizlere ulaşacak. Daha detaylı bilgi için bloğumuzu ve kanallarımızı takip edin.

win10_teknik_lasnman_11

Unity & Unreal Engine

Flick Shoot 2MobileCraft

Flick Shoot 2 Unity ile geliştirilen ve dünya geneli on milyonlarca kullanıcısı olan popüler bir oyun, Unity sayesinde 3 platforma çıktı alınabiliyor, geliştirici firma MobileCraft çok yakında Real Basketball ve yeni oyunlarıyla Windows platformunda da yer alacak.

win10_teknik_lasnman_12

DARK RAID  Bot Wars  – Vector Games

Unreal engine kullanılarak geliştirilen bu oyun E3’de XBOX ile highlight edilen, Türkiye’den çıkan ilk XBOX One oyunu. Çok yakında Windows 10 UWP uygulamaları yayınlanacak.

Daha kişisel bir dijital deneyim / More Personal Computing

Özellike kinect sensörü ve Artırılmış Gerçeklik gözlükleri kullanılarak çözümler üreten çok başarılı Türk firmalarımız var, aşağıda lansmanımızda tanıttığımız kinect ve sanal gerçeklik çözüm ortaklarımızın çözümlerini bulabilirsiniz. Bu firmaların yaşattıkları farklı deneyimleri çözümlerini ayrıca ele alacağız.

win10_teknik_lasnman_bunsarBunsar Mağaza Deneyimi win10_teknik_lasnman_codemodeonCodemodeon Eğlence  
win10_teknik_lasnman_moderninnovaModerninnova Eğlence win10_teknik_lasnman_edboxEdbox Eğitim
win10_teknik_lasnman_kuaxKUAX – Dijital Vitrin win10_teknik_lasnman_naragamesNara Games Eğitim & Müze

 

Windows 10 Hands-on-Labs Bölümü

Günün geri kalan 5 saatlik kısmında katılımcıların kendi Windows 10 & Visual Studio 2015 yüklü bilgisayarlarla geldikleri etkinlikte hands-on-labs bölümünde eş zamanlı olarak gördükleri içerikleri, kendi bilgisayarlarında uyguladılar.

Etkinlik içeriği olarak Windows 10 UWP uygulama geliştirmeye giriş seviyesinde başlanılan eğitimde sıfırdan bir uygulama geliştirilmesini, Azure bulut sistemine bağlanmasını ve var olan websitelerinizi de hosted web app yöntemi ile native uygulamanın avantajlarından faydalanıldığı “Hosted Web Application” başlıklarını gördük.

win10_teknik_lasnman_14

Windows 10 uygulama geliştirmede kullandıkları dokümanlar sayesinde de tekrar tekrar içerikleri uygulama fırsatları buldular. İlk 6 eğitim içeriğini yaptığımız bu etkinlikteki dokümanları ve örnek kod örneklerini de buradan indirebilirsiniz.

win10_teknik_lasnman_16

Bir sonraki etkinliğimizden haberdar olmak için yazılım geliştirici kanallarımızı takip edebilirsiniz.