GDG Ankara – DevFest15’te neler anlattık?

Geçtiğimiz cumartesi ODTÜ’de GDG Ankara (Google Developer Group) ekibinin düzenlediği çok güzel bir etkinliğe katıldım. DevFest 15 etkinliğinde Microsoft konuşmacısı olarak en çok benim anlatacağım yenilikler var diye düşündüm ki öyle de oldu.

Son zamanlarda Microsoft sadece .NET yazılım geliştiricilerine değil diğer yazılımcılara da en iyi platformları sunmakta. Şirketin temel misyonlarından biri olarak dünyadaki tüm firmaları ve insanları bir sonraki aşamaya erişebilmeleri için güçlendirmek.

Bu etkinlikteki 30 dakikalık konuşmama, canlı demolar eşliğinde sığdırabildiğim içerikler aşağıdaki gibiydi.

“Önce Mobil, Önce Bulut”

Son 2 senedir özellikle bulut servisimiz olan Azure ve yazılım geliştirme platformumuz olan Visual Studio üzerinde pek çok yenilik söz konusu. .NET teknolojilerinin yanı sıra, açık kaynaklarda da pek çok platform destekleniyor. Geliştirdiğiniz çözümlerin arka planına ister Windows, isterseniz Linux sunucular koyarak ya da PaaS açık kaynak servisini kullanarak çözüm sunabiliyorsunuz. Visual Studio 2015 ile birlikte açık kaynak uygulama geliştiriyorsanız Visual Studio 2015 Community Edition‘ı Windows üzerinde kullanabileceğiniz gibi Linux ve Mac üzerinde de Visual Studio Code‘u kullanabilirsiniz.  Bu geliştirme araçlarını ve platformları kullanarak geliştireceğiniz mobil ve/ya web çözümleriyle tüm cihazlara erişebilirsiniz.

gdg_ankara_devfest15_1

Cross Platform Development – Xamarin ve Cordova

Visual Studio 2015 ile birlikte kurulumların da içerisine gelen iki yeni platform bulunuyor. Bunlar tek bir C# kaynak kodu ile native mobil uygulama çıktısı veren Xamarin ile birlikte HTML5 ile hibrit mobil uygulama çıkartan Apache Cordova.

Bu iki aracı da kullanarak Windows, Android ve iOS platformları ve hatta akıllı saatler için de uygulama geliştirebiliyorsunuz.

gdg_ankara_devfest15._2jpg

Visual Studio ile beraber gelen Android Emülatörü

Xamarin ve Apache Cordova platformuyla geliştirilen uygulamaların en iyi şekilde test edilebilmesi için Visual Studio ekibi tarafından geliştirilen Android Emülatörleri kullanılabilir; ayrıca bu emülatör Hyper-V üzerinde çalıştığı için yazılım geliştiricilerine en iyi hız ve performansı sunuyor. Windows Phone emülatörlerinde alışık olduğumuz cihaz özellikleri emülasyonlarını da yine bu emülatör üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitli Android versiyonları ve cihaz çeşitlerini, cihazların özellikleriyle beraber test edebilirsiniz. VS 2015 ile ücretsiz gelen bu araç isterseniz Android Studio, Eclip ve ADB destekleyen pek çok yazılım geliştirme aracını da destekliyor.

gdg_ankara_devfest15_3

Bulut Platformu – Azure

Microsoft Azure Platformu’nde bulunan servisler diğer platformlardaki yazılım geliştiriciler de düşünülerek dizayn edildi. Demoda sunduğum Azure Mobile Services şimdiki adı ile App Services sadece bunlardan bir tanesi, REST Api aracılığıyla Windows, Android, iOS, Xamarin, Apache Cordova ve HTML gibi pek çok platformu desteklemekte.

Azure hakkında daha detaylı bilgi almak için www.azure.com adresinden tüm dökümantasyonlara erişebilirsiniz. Azure üzerindeki servisleri test etmek için ücretsiz 1 aylık 610 TL değerindeki hesabınızda kendi oluşturduğunuz servisleri test edebilirsiniz ve memnun kaldığınız takdirde ilerleyen günlerde kullandığınız kadar ödeyerek devam edebilirsiniz.

gdg_ankara_devfest15_4

Eğer öğrenci ve Startup’sanız sizler için çok daha güzel fırsatlar bulunmakta:

Öğrenciler için DreamSpark Programı

Öğrenciyseniz DreamSpark adresinden pek çok Microsoft ürününü ücretsiz kullanabileceğiniz gibi ücretsiz Azure hesabınızı da öğrecilik hayatınız boyunca kullanabilirsiniz.

Girişimciler için BizSpark Programı

3 yaşından küçük Startup’lara da 3 yıl boyunca ücretsiz MSDN Hesabını sunan BizSpark programında 5 kullanıcı için aylık 150$’lık ‘dan 750$’a varan Azure kullanım hakkı sunulmakta; yine aynı şartları sağlamış ve Azure tüketiminiz çok fazlaysa da 1 yıl boyunca aylık 10.000$ ‘lık Azure kullanımı hakkı sunulmaktadır.

gdg_ankara_devfest15_5

Visual Studio Code

Web / Bulut yazılım geliştiricisiyseniz ve Visual Studio’nun gücünden faydalanmak istiyorsanız tam sizin için Linux, Mac ve Windows  için yeni duyurduğumuz ücretsiz Visual Studio Code‘u indirip kullanabilirsiniz. Uygulamalarınızı geliştirin ve test edin.

Project Oxford Yapay Zekâ Servisleri

Project Oxford, Microsoft’un son zamanlarda Azure Machine Learning alt yapısını kullanarak yazılım geliştiricilere sunduğu mükemmel bir yapay zekâ seti.  Yüz tanımadan yüzle onaylamaya, sesi yazıya ya da yazıyı sese çeviren servislerden duygu tespitine ve daha fazlasına buradan erişebilirsiniz.

How-old.net, twinsornot.net ve mymoustache.net bu yapay zekâ servislerin hayata geçmiş örneklerinden sadece bazıları. Tüm bu yapay zekâ API’ları REST API ve SDK’lar aracılığıyla Windows, Android, iOS ve Web platformlarından erişimlerini yapabilir ve github üzerinden katkı sağlayabilirisiniz.

gdg_ankara_devfest15_6

ManifoldJS

ManifoldJS ile var olan websitenizde kod değişikliği yapmadan “Hosted Web App” olarak Android, iOS ve Windows’a hızlı bir şekilde çıktı sağlayabilirsiniz. Burada aldığınız uygulama paketlerini de Windows Store, Google Play ve Apple Store’a yükleyebilirsiniz.

Vorlonjs

VorlonJS, web uygulamalarını farklı cihazlar üzerinde anlık test ederek debug işlemleri yapabileceğiniz ve canlı değişikliker yapabileceğini inanılmaz bir Cross bowser / Cross Platform web test aracıdır.

Eğer bir web uygulaması geliştiricisiyseniz kesinlikle bu aracı çok seveceksiniz.

gdg_ankara_devfest15_7