Windows 8'de Windows Live'ı neler bekliyor?

Geçen hafta yapılan //BUILD/ etkinliğinde, geliştiriciler ile Windows 8’in bir ön izlemesi paylaşıldı. Ben de bugün sizlere kısaca Build’de nelerden bahsedildiğini ve ileride Windows Live açısından bizi nelerin beklediğini aktarmak istedim.

Windows 8’in Windows Live için önemi gerçekten çok büyük çünkü bizlere kullanıcı etkileşimi ve birbirine bağlı uygulamalar çerçevesinde, tüm uygulama ve hizmetlerimizi en baştan hayal etme fırsatını sunuyor. İşte bu nedenden dolayı, bir süredir ekiplerimizde bu vizyona uygun uygulama ve hizmet geliştirme yönünde çalışmalar sürmekte ve bu kapsamda özellikle bazı alanlarda önemli ilerlemeler kaydettik.

  • Live servislerinin PC’leriniz arasında senkronize olması
  • Her Windows 8 ve Windows Phone kullanıcısına SkyDrive kullanma imkânının sağlanması
  • İletişim ve paylaşım amaçlı yepyeni uygulamaların geliştirilmesi
  • Geliştiricilerin Live SDK (yazılım geliştirme kiti) aracılığıyla, Live ve SkyDrive kullanmalarının sağlanması

 

Live Hizmetlerinin PC’leriniz Arasında Senkronizasyonu

Web bazlı servislerle ilgili en büyük avantajlardan biri, servise istediğiniz tarayıcıdan giriş yapıp aynen bıraktığınız yerden kullanmaya başlayabilmek. Ayarlarınız ve profiliniz servisin içinde saklandığından dolayı, servisi kullanmak için kullanıcı adıyla giriş yapmak yeterli oluyor. Windows 8’in en önemli özelliklerinden biri de Windows’da benzer bir tecrübeyi mümkün kılması olacak, çünkü Windows 8’li PC’nizde Live ID’niz ile oturum açtığınızda PC’niz direkt buluttan profilinizi, size özel servis ayarlarınızı ve diğer önemli bilgilerinizi alabilecek. Aynı zamanda, Windows Live’ın tüm PC’leriniz ve Windows Phone’larınızı takip etmesi sayesinde istediğiniz an istediğiniz yerden PC’lerinizden birine bağlanabilecek veya telefonunuz kaybolduğunda onu kolayca bulabileceksiniz.

Tüm Önemli Belgeleriniz için SkyDrive

Hepimizin birçok belge ve fotoğrafı var ve bunlara her türlü cihazdan ve her yerden erişebilmek ve istediğimiz an istediğimiz kişilerle paylaşabilmek artık bizler için önemli bir ihtiyaç. Bu kapsamda tüm Windows 8 ve Windows Phone kullanıcılarına önemli belgelerini bulutta depolayabilme imkânını sağlayan SkyDrive, her türlü tarayıcıdan erişilebilir olması ve diğer Windows 8 ve Windows Phone uygulamaları ile entegrasyonu sayesinde kullanıcılara büyük fayda sağlıyor. Üstelik SkyDrive’da tutulan belge ve fotoğraflar hem e-posta aracılığıyla, hem de Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi ağlar aracılığıyla başkalarıyla da paylaşılabiliyor.

Metro Tasarımlı E-posta, Takvim, Fotoğraflar, Mesajlaşma ve Kişiler Uygulamaları

Metro ile tüm uygulamalarımızı Windows 8‘e özel olarak, gerek tasarım gerekse altyapı anlamında tamamen baştan yarattığımızı söyleyebiliriz. Yeni uygulamalarımızın çok önemli bir özelliği, her gün kullandığınız hizmetlere entegre olmaları ve size olan biteni bir bakışta gösterebilmeleri. Örneğin; birden fazla e-posta adresi kullanıyorsanız, E-posta uygulaması sayesinde tüm hesaplarınıza aynı anda bağlanabiliyorsunuz. Benzer şekilde, Takvim uygulaması ile iş veya özel takviminize göz atabiliyor ve diğer kişilerin sizinle paylaştıkları takvimleri görüntüleyebiliyorsunuz. Kişiler uygulamasını ise tam anlamıyla ‘çevrimiçi’bir telefon defteri olarak düşünebilirsiniz: Uygulama iş ve özel kontaklarınız ile Facebook ve LinkedIn gibi popüler ağlardaki kontaklarınızı bir araya getiriyor. Mesajlaşma uygulaması ile Messenger, Facebook ve diğer platformlardaki chat’lerinizi takip edebiliyor, Fotoğraflar uygulaması ile de PC’nizde, farklı bir PC’de, SkyDrive’da ya da başka bir ağ üzerinde tuttuğunuz fotoğraflarınızı kolayca görüntüleyebiliyorsunuz.

Build’de gösterdiklerimizin sadece ufak bir öngösterim olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bu uygulamalar ile ilgili kodları yayınladığımızda, sizlerle çok daha fazla bilgi paylaşabiliyor olacağız.

Geliştiriciler için Live Connect

Live Connect‘in sağladığı en büyük avantajlardan biri, yazılım geliştiricilerin kendi uygulamalarını güçlendirmek için Live ve SkyDrive hizmetlerini kullanmalarını sağlaması. SkyDrive için geliştirilmiş API sayesinde Windows 8 için hazırlanan uygulamalar SkyDrive’dan dosya okuyup yine SkyDrive’a dosya yükleyebilecek ve üreticiler de cihazlarına kolaylıkla SkyDrive’ı ekleyebilecek. Benzer şekilde Live, Messenger ve Hotmail için geliştirilmiş API’ler de geliştiricilerin bu servisleri uygulamalarında kullanabilmelerini sağlayacak.

Bu özetten de anlaşılabileceği üzere, Windows 8 hayatımıza birçok yenilik getirecek ve Windows Live ekibi olarak bizler de Windows 8’in bize sunacağı bu fırsatlar konusunda son derece heyecanlıyız. Önümüzdeki aylar içinde sizlerle yeni gelişmeleri paylaşıyor ve Windows 8’den bağımsız olarak da, özellikle mevcut Hotmail ve SkyDrive’da birçok yeni özellik ve iyileştirmeyi sizlere aktarıyor olacağız.