Ücretsiz Açık Akademi Eğitimleri ile Kendi Web Sitenizi Yaratın!

javascrpt

Bir gün HTML diye bir dil yaratıldı (aslında İnternet dünyasının en ünlü isimlerinden Tim Berners-Lee yarattı bunu). Basit bir dildi; hatta epey kolaydı. Ama sihirliydi. İnsanların web siteleri yapabilmelerini sağladı HTML. Önce bu web siteleri üzerinden kendilerini veya şirketlerini, ürünlerini, hizmetlerini tanıtmalarını sağladı. Standarttı; tüm bilgisayarlarda okunabilirdi. Herhangi bir tarayıcı üzerinden görülebilir; sınırları, ülkeleri, denizleri aşabilirdi. Bu sihirli dil gelişti, birkaç versiyonun sonunda, bugün HTML5’e dönüştü. Kuvvetli görsel imkanlar sunan CSS’le birleşti ve son derece kuvvetli, farklı platformlarda, mobil telefonlarda ve farklı cihaz tiplerinde kullanılabilir bir dil haline dönüştü. Ancak hala basitti.

Bu arada JavaScript / JQuery geldi HTML’in yanına. Web tarayıcılarda kullanıcıların dinamik işlemler yapabilmelerini sağlayan, HTML’in gücünü artıran, nesne tabanlı olduğu için daha rahat genişleyebilen bir yapıydı JavaScript. Son derece kullanışlı web uygulamalarının geliştirilebilmesini, oyunlar yazılabilmesini sağladı; mobil uygulamaların can suyunu verdi JavaScript. Bugün kullandığımız pek çok mobil uygulamanın temeline oturdu.

Bu diller birleştiklerinde, günümüzdeki pek çok fikrin, pek çok başarılı projenin arkasındaki diller. Bu dilleri yazmak için, pek çok farklı entegre yazılım ortamı mevcut. Bunlar içinde, yazılıma yeni başlayan herkes için öğrenilmesi en kolay araçlardan biri de WebMatrix. WebMatrix sayesinde, yazılım öğrenmek isteyen öğrencilerin önündeki bariyerlerden biri ortadan kalkıyor, öğrenciler hızlıca yazılımlarını hayata geçirebiliyorlar.

Microsoft Türkiye’nin herkese açık, online, ücretsiz eğitim platformu Açık Akademi’de öğrenimi kolay, sınırları aşan, tüm mobil cihaz tipleri tarafından kullanılabilen bu dilleri (HTML, JavaScript, JQuery, CSS) öğrenmek isteyenler için yepyeni bir bölüm oluşturuldu. Microsoft’un Bölgesel Yöneticisi (Regional Director) Engin Polat ve gönüllü eğitimcisi Bora Kaşmer’in değerli katkılarıyla oluşturulan, 7 saati aşkın ve tamamı videolardan oluşan bu eğitimler, yazılıma merak duyan herkese açık. Daha önce hiç programlama deneyimi olmayan herhangi bir genç bu eğitimlerle web siteleri ve mobil uygulamalar yazabilir, hayallerini gerçekleştirebilir hale geliyor olacak. HTML, JQuery, CSS sayesinde etkileyici web siteleri oluşturabilecek, oluşturduğu web sitelerini, tüm platformlara açık mobil uygulamalara dönüştürmek için gerekli ilk adımları atacak.

Web sitesini hemen programlamaya başlamak isteyenleri Açık Akademi‘ye bekliyoruz.