Windows 10 Yeni Sürümüyle Artık Cebimizde!

wp10

Herkese tekrar merhaba. Windows 10 ile ilgili heyecan verici yenilikler ile bir kez daha karşınızdayım. Bundan birkaç ay önce Windows 10 ile bütün platformlarda aynı deneyimi vaad etmiştik hatırlarsanız. Bu iddialı vaadimizi yerine getirebilmek için de uzun bir süredir kapalı kapılar ardında büyük bir gayretle çalışıyorduk ve uzun bir çalışma ve test sürecinin ardından Windows 10 Teknik Önizlemesi’nin 10051 sürümü artık bizlerle! Sürümü yükleyebilmek için telefonunuzu Fast Ring’e almayı unutmayın.

Şu an bu yeni sürümü yalnızca Lumia cihazınız varsa deneyimleyebileceksiniz, ancak yakın bir gelecekte Lumia olmayan Windows cihazlar için de destek sağlayacağız, bizi takip etmeye devam edin!

Yeni sürümde desteklenen cihazlar

İlk sürüm sadece birkaç cihaz ile sınırlı kalmıştı ancak bu sürüm ile onlarca cihazı destekliyoruz ve bu cihazlar sayesinde vereceğiniz binlerce geri bildirimi duymak için sabırsızlanıyoruz. İşte Windows 10’u tecrübe edebileceğiniz cihazlar:

 

 • Lumia 730 Dual SIM
 • Lumia 735
 • Lumia 810
 • Lumia 820
 • Lumia 822
 • Lumia 830
 • Lumia 920
 • Lumia 925
 • Lumia 928
 • Microsoft Lumia 430
 • Microsoft Lumia 435
 • Microsoft Lumia 435 Dual SIM
 • Microsoft Lumia 435 Dual SIM DTV
 • Microsoft Lumia 532
 • Microsoft Lumia 532 Dual SIM
 • Microsoft Lumia 640 Dual SIM
 • Microsoft Lumia 535 Dual SIM

 

Haydi başlayalım…

Windows 10 Teknik Önizlemesi’ni yüklemek için Windows Insider web sitesini ziyaret etmeniz ve programa katılmanız yeterli. Sitedeki yönergeleri takip ederek Windows 10’u çok daha rahat ve kolayca yükleyebilirsiniz.

Eğer telefonunuzda Windows 10 Teknik Önizlemesi’nin önceki sürümü zaten yüklüyse, tek yapmanız gereken ‘Ayarlar‘a gidip telefon güncellemelerini kontrol etmek. Güncellemeler kısmında yeni sürüm otomatik olarak karşınıza çıkacaktır. Şimdilik bu sürümü sadece Fast Ring’de olan kullanıcılar yükleyebilecekler. Eğer bu sürümü ben de kullanmak istiyorum derseniz, telefonunuzdaki Windows Insider uygulamasına girip hızlıca Fast Ring’e geçmeniz yeterli.

İşte yenilikler

Project Spartan: Bu sürüm ile Project Spartan’ın telefonlar için ilk sürümü bizlerle. Öncelikle şunu söylemem lazım, Project Spartan Internet Explorer’ın yerine yeni bir internet tarayıcısı değil. IE11 ve Project Spartan Windows 10’da birlikte bulunacaklar. Spartan’da kullandığımız yeni render motoru ile size çok daha tatmin edici bir performans sunuyoruz. Bu yeni hıza çok hızlı uyum sağlayacaksınız ve eminim ki çok seveceksiniz. Project Spartan ile ilgili pek çok bilgiyi blogumuzda bulabilirsiniz.

Yeni Mail ve Takvim uygulaması: Outlook Mail ve Outlook Takvim uygulamaları Windows 10 ile birlikte gelen mail ve takvim uygulamalarımız olacak. Bu sürümde, yeni bir arayüz, mail ve takvim arasında çok kolay geçiş gibi yenilikler sayesinde kullanımı kolaylaştırdık. Basit bir kaydırma hareketi ile, sol veya sağ kısımda ‘Sil’, ‘Bayrak ekle’ veya ‘Taşı’ gibi opsiyonları bulabilirsiniz.  Outlook’ta yazacağınız mailler ise artık Word’de hazırladığınız dokümanlar kadar zengin olacak. Word’de öğrendiklerimizi Outlook’a taşıdık ve ortaya çıkan sonuç gerçekten olağanüstü. Outlook Mail ve Outlook Takvim uygulamalarını hemen Office 365, Exchange, Outlook.com veya Google Calendar gibi hesaplarınızdan birine bağlayarak bu yepyeni mobil deneyime hemen geçiş yapabilirsiniz.

 

Windows-10-Lumia-Phones

 

Yeni Telefon ve Mesajlaşma uygulaması: Belki de telefonda en çok kullandığınız bu iki uygulama yepyeni dizaynları ile bizlerle. Telefon uygulamasında beğendiğiniz kullanımı koruyarak görselliği artırdık. Mesajlaşma uygulamasında ise dizaynı iyileştirmenin yanı sıra mesajlardan tek bir dokunuşla sesli aramaya geçiş özelliği, kullanımı oldukça kolaylaştırdı. Böylece bu iki uygulama arasındaki geçiş de oldukça hızlanmış oldu.

Yeni Kişiler uygulaması: Kişiler uygulaması Exchange, Outlook.com ve Facebook gibi farklı hesaplarınızı, telefon rehberiniz ile bir araya getirmeye devam ederken, aynı zamanda masaüstünden alıştığımıza çok daha yakın bir kullanım sunacak. Bu yeni dizaynı çok seveceğinizden eminiz.

Yeni Haritalar uygulaması: Yeni evrensel Haritalar uygulaması ilk kez telefonlarda karşımızda. Yeni Haritalar uygulamasında, Bing ve HERE Maps uygulamasındaki sesli navigasyon özelliklerini bir araya getirdik ve artık çevrenize hiç olmadığınız kadar hakim olacaksınız.

 

Bu yeniliklerin yanı sıra bazı hatalarımızı da sizin geri bildirimleriniz sayesinde düzelttik.

 • Fotoğraflar uygulamasının maile, Facebook’a ve OneNote’a resim eklerken çökmesi sorunu giderildi.
 • Cortana ikonunun çözünürlük sorunu çözüldü.
 • Fotoğraflar uygulaması ilk açılışta Canlı Kutucuk için artık telefonun temasına göre bir renk seçecek. Ardından Canlı Kutucuk’ta sizin resimleriniz görünmeye başlayacak.
 • Klavye düzenlemesi değiştirildi. Artık virgül, noktalı virgül ve emoji tuşları ilk klavye sayfasına geldi. Klaveye dilini değiştirmek için &123 tuşlarına basılı tutmanız yeterli.

 

Yeni sürümümüzle hem hedeflediğimiz noktaya bir adım daha yaklaştık hem de bütün cihaz ailesi için tek platform, tek deneyim vizyonumuzu da bir kez daha ortaya koyduk.

Bu geliştirme sürecini bu kadar canlı tutan tabii ki sizlersiniz. Sizin geri bildirimleriniz sayesinde Windows 10 yayınlanmış en kullanıcı dostu işletim sistemi olma yolunda hızla ilerliyor. Bundan önceki sürümlere gösterdiğiniz desteğiniz için teşekkür ederiz. Yeni sürüm ile ilgili geri bildirimlerinizi merak ve heyecanla bekliyoruz. Windows 10’un bir sonraki sürümünde görüşmek üzere.