Mobil Cihaz Yönetimi, Artık Office 365 Ticari Planları ile Birlikte Geliyor!

mdm

Birkaç ay önce TechEd Avrupa’da mobil cihaz yönetimi (MDM- Mobile Device Management) özelliklerinin Office 365’e geleceğini duyurmuştuk. Bugün, Office 365 için MDM özelliklerinin uygulanmaya başladığını söylemekten büyük mutluluk duyuyorum. Office 365 ile gelen MDM ile birlikte Office 365 verilerinize, içinde iOS, Android ve Windows telefon cihazlarınız da olmak üzere çeşitli telefon ve tabletlerden ulaşabilirsiniz. Üstelik, bu haberin bir diğer güzel tarafı ise, MDM, Office 365 kurumsal planlarının içinde geliyor- hem de hiçbir ek ücret ödemeden! Office 365 Kurumsal planlarına şunlar dahildir: Office 365 İş, Kurumsal E planları, Eğitim ve Kamu planları.

Office 365’in içerdiği temel MDM özelliklerini bu videodan izleyebilirsiniz:

 

[youtube=”www.youtube.com/watch?v=J36h6ayUDvo”]

 

Office 365’in MDM yetkinliği, verilerinizi üç yolla güvende tutar:

  • Koşullu Erişim: Office 365’e bağlı cihazlarınızda güvenlik politikalarınızı belirleyebilirsiniz. Böylece Office 365 kurumsal e-postanız ve belgelerinize erişimin hangi cihazdan olabileceğine emin olursunuz. Arka planda, Office 365 bu özelliği sunmak için Microsoft Intune ve Microsoft Azure Active Directory sistemlerini kullanıyor. Koşullu Erişim politikaları, kullanıcıların tercih ettikleri üretkenlik uygulamalarında güvenli bir şekilde çalışmasını sağlarken, aynı zamanda yönetimi de yöneticiler için kolaylaştırmak adına Word, Excel, PowerPoint ve diğer iş uygulamaları gibi Office uygulamalarına da uygulanır.

 

  • Cihaz Yönetimi: Kayıp veya çalıntı durumunda kurumsal eposta ve verilerinize ulaşmaya çalışan izinsiz kullanıcılar için cihazınızın şifre kilidi ve erişim ayarlarını düzenleyerek cihazınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz. Office 365 yönetici merkezi kapsamında ek ayarlar ve hızlı raporlama özellikleri de mevcut olup böylece kurumsal verilerinize erişilmek için kullanılan cihazlar hakkındaki önemli bilgilere ulaşabileceksiniz.

 

  • Seçici Silme: Dilerseniz, çalışanınızın kendi cihazında kişisel bilgilerine dokunmadan, Office 365 şirket verilerini cihazdan kolayca kaldırabilirsiniz. Bu, birçok sirketin de stratejisi olan “kendi cihazını getir” yaklaşımıyla birlikte gittikçe önemli bir gereklilik halini alıyor.

 

Office 365 bünyesinde olanın ötesinde bir koruma arıyorsanız, “Microsoft Enterprise Mobility Suite”in bir parçası olan Microsoft Intune’a abone olabilir ve böylece hem ek cihaz hem de telefon, tablet ve PC’lerinizin işletim uygulamaları için koruma alabilirsiniz. Microsoft Intune, kes, kopyala, yapıştır, farklı kaydet gibi özellikleri de kısıtlayabildiği için kurumsal datanızı daha güvenli bir şekilde saklamanıza yardımcı olur.

Bu yeni özelliklerle mobil durumdayken her yerden daha verimli erişim sağlama olanağı ile beraber hem daha kolay yönetebilir hem de Office 365 verisine güvenli erişim sağlayabilirsiniz. Umariz bu yeni özellikleri seversiniz, biz de en kısa zamanda Office 365’in yeni özelliklerini sizlerle paylaşmayı bekliyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

S. Office 365’in içerdiği MDM özelliği hakkında daha teknik kaynaklara nereden ulaşabilirim?

C. Detaylı teknik bilgi için TechNet article sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

S. Intune’la karşılaştırıldığında Office 365’in içerdiği MDM’de hangi özellikler karşımıza çıkıyor?

C. Intune ve MDM için detaylı bilgilere TechNet article makalesinden ulaşabilirsiniz.

 

S. Bu özellikleri kullanıcımda ne zaman görebilirim?

C. Bugünden itibaren kullanıcılarımız görüntülemeye başlayabilir. Tüm dünyada tamamlanmasının 4-6 haftayı bulması beklenmektedir.

 

S. Hangi abonelikler bu MDM özelliklerini kullanabilecek?

C. MDM özellikleri; Office 365 İş, Kurumsal, Eğitim ve Kamu planlarını kapsayan tüm Office 365 ticari aboneliklerine otomatik olarak eklenecektir.

 

S. MDM özelliklerini Office 365 nasıl sağlıyor?

C. Office 365 için MDM özellikleri Microsoft Intune ve Azure AD tarafından desteklenmektedir.

 

S. Mobil uygulama yönetimi gibi ilave koruma özelliklerini nasıl alabilirim?

C. Organizasyonlar, Office 365 paketinin içinde olan güvenlik paketinden daha kapsamlı bir korumaya sahip olmak için Microsoft Intune’a abone olabilirler. Böylece daha kapsamlı bir mobil cihaz ve uygulama yönetiminin yanında PC yönetimi de elde ederler.

 

S. Office 365 için MDM tarafından hangi uygulamalar desteklenmektedir?

C. Destek verilen uygulamaların bulunduğu listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz: TechNet.

 

S. Peki Windows cihazları hakkında durum nedir?

C. Windows Telefon ve tabletlere cihaz politikası, koşullu erişim ve seçici silme için ActiveSync desteği sağlıyoruz. Bu özellikleri ileride Windows Telefon Office mobil uygulamaları için de geliştiriyor olacağız.