Windows 10 Geliştirici Araçları Önizlemesi Windows Insider için Açıldı

tools

Üç hafta önce Dünya Mobil Kongresi’nde sizinle Windows 10 evrensel uygulama platformuna ilk bakışı paylaşma olanağını bulduk. Şimdi ise Windows 10 geliştirici araçlarının ilk teknik önizlemesini Windows Insider katılımcılarının kullanımına açtığımızı duyurmanın heyecanını yaşıyoruz.

Bununla birlikte bunun bir önizleme olduğuna işaret etmek istiyorum. Bu yayında hedefimiz, biz bir yandan Windows 10’u tamamlama çalışmalarımıza devam ederken size de yeni platformun harika yeteneklerini deneme fırsatını sağlamak. Sizi, bu önizleme sürümündeki yenilikleri gözden geçirirken bazı önemli özelliklerini de araştırmaya davet etmek istiyorum:

 

 • Uyarlamalı UX: Windows 10, küçük ekranlardan büyüklere uyum sağlayabilen tek bir UI kullanma yeteneği sağlıyor. Halen Windows 8.1 uygulaması bulunan geliştiriciler, (a) UI projelerinizden birini kaldırarak (ve üç Visual Studio projesinden bir projeye giderek!) ve (b) UI’nizin çalışma zamanında nasıl uyum sağladığını denetlemek için gelişmiş ViewStateManager’i ekleyerek bunu hemen deneyebilirsiniz.

 

 • Kullanıcı Denetimleri: Windows 10 UI denetimlerimizden bazıları, çalışma zamanında, müşterinin uygulamanızla nasıl bir etkileşime girdiğini saptayarak uygun kullanıcı deneyimini oluşturacaktır (ör. dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayar kullanılıyorsa, dokunma için uçarak çıkış denetimi, fareyle tıklamaya göre daha büyük dokunma hedefleri gösterecektir).

 

 • API anlaşmaları: Windows 10 ile bir Windows özelliğinin kullanılabilir olup olmadığını doğrudan belirleyebilirsiniz, işletim sisteminin sürümüne göre anlamaya çalışmanız gerekmez. Bu size çalışma zamanı içinde ilgili bir API’yi çağırmadan önce bir Windows özelliğinin o cihazda kullanılabilir olup olmadığını kontrol etmeye başlama olanağını sağlar. Bu eylemi görmek için kodunuzda deneyebileceğiniz güzel bir API anlaşması, HardwareButtons’dır; telefonlarda vardır (Mobil Uzantılar SDK’sı üzerinden), dolayısıyla telefon ve mobil öykünücüde bulunur ama masaüstünde kullanılmaz. API anlaşmalarının ve uzantı SDK’larının kodunuzu çalışma zamanında, kullanılan cihazda doğru duyguyu veren kullanıcı deneyimleri sağlayacak biçimde uyarlamanızı mümkün kılacağına inanıyoruz.

 

 • Visual Studio Araçlarındaki gelişmeler: Yeni geliştirici araçlarını denerken gözden geçirmek isteyeceğiniz birtakım gelişmeler de var. Bu konuda daha fazla bilgi almak için S. Somasegar’ın yazısına bakmanızı kesinlikle öneririm: Tools for Windows 10 Technical Preview.

 

Geliştirici İçeriği

Önizleme araçlarıyla birlikte ayrıca yeni evrensel uygulama platformunun yeteneklerini kısa sürede anlamanıza yardımcı olacak bazı kaynakları da yayınlıyoruz:

 1. Introducing the Universal App Platform: 2015 Dünya Mobil Kongresi’den Kevin Gallo platforma ve platformu hedefleyen evrensel uygulamaların nasıl geliştirileceğine bir ilk bakış sağlıyor.
 2. Windows 10 Jumpstart Preview: Yakında çıkacak Jumpstart eğitim içeriğine bir ilk bakış. Bu videolar size bir Windows 8.1 uygulamasını Windows 10’a geçirmeniz için gereksindiğiniz bilgiyi sağlıyor.
 3. What’s New in Windows 10 for Developers: Windows 10 geliştirici belgeleri, Windows Geliştirme Merkezi’nde çevrimiçi yayınlandı. Bu sayfa, belgelerde yer alan yeniliklere, ilgili başlıklarda detaylı bağlantılar da vererek güzel bir genel bakış sunuyor.
 4. Kod örnekleri: Windows 10’la birlikte gelen bir yenilikle belgelerin kod örnekleri GitHub’da yayınlanacak. İlk olarak birkaç örneği yayınlıyoruz; Build süresinde de daha birçoklarını planımıza aldık.

 

tools2

Başlarken

Önizlemeyle çalışmaya başlamak için:

 1. Henüz katılmadıysanız, Windows Insider Programı‘na katılın. Geliştirici makinenizin kurulumu için gereken yönerge ve yüklemeler erişime açıldı.
 2. Kurulumu yaptıktan sonra, işe, evrensel uygulama şablonlarını kullanarak bir Windows uygulaması oluşturarak başlayın. Bunları <Dil> | Windows 10 düğümü altında bulabilirsiniz – aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın.
 3. Bu önizlemeyi denerken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız…
  1. Önce, bunun bilinen bir sorun olup olmadığını görmek için sürüm notlarına ve Visual Studio 2015 CTP6 bilinen sorunlara bakın.
  2. Geliştirici sorunları için Windows ve Windows Phone uygulamaları MSDN forumunu kullanmaya devam edin.
  3. Bir hata bulduğunuzu düşünüyorsanız, Windows 10’un bir parçası olarak yüklenen Windows Geri Bildirim uygulamasındaki yeni Geliştirici Platformu kategorilerini kullanabilirsiniz.
 4. Bir platform yeteneği veya API öneriniz varsa, lütfen bunları Windows platformu geliştirici UserVoice sitesine göndermeye devam edin. Windows 10’un yeni yeteneklerini yansıtabilmesi için bu siteyi şu andan itibaren Build’in başladığı tarihe kadar güncelleyeceğimizi hatırlatmak istiyoruz.

 

Build’de Görüşmek Dileğiyle

Yeni geliştirici araçlarına ilk bakışın hoşunuza gideceğini umuyoruz. Lütfen biraz zaman ayırın ve bize geri bildirimlerinizi gönderin. Bu sürüme çok emek harcadık. Kaydettiğimiz ilerlemeyi sizinle paylaşabilmekten heyecan duyuyoruz. Bundan sonraki büyük dönüm noktamız olan Build’e çok az zaman kaldı. Bu etkinlikte Windows 10 ile evrensel Windows platformunu daha kapsamlı ele almayı planlıyoruz. Kişisel olarak katılamayacaksanız, çevrimiçi açılış konuşmasına nasıl katılacağınız ve etkinliğin oturum kayıtlarına nasıl erişebileceğiniz hakkındaki bilgileri Build sitesi‘nde görebilmek için tarihi not edin. Build’de görüşmek üzere…