Windows Hello ile Windows 10 Şimdi Daha Kişisel ve Daha Güvenli

hello

Windows 10’u geliştirmeye başladığımızda ekibimiz, bilgi işlemi nasıl daha kişisel hale getirebileceğimiz konusunda yoğun çalışmalara başladı. Amacımız, cihazlarınızın sizi tanıyacak, söylediğinizi anlayacak hale gelmeleriydi…

Amacımız, deneyiminizin gittiğiniz her yere sizinle gelmesi, sizin de bu süreçte büyük bir GÜVEN duygusu yaşamanızdı.  21 Ocak’ta bu çalışmaların bazılarından söz ettik; bugün de Windows 10’un harika yeni “kişisel bilgi işlem” özelliklerinden bir başkasını duyuruyoruz.

Sizi Windows Hello ile tanıştırmak istiyorum: Windows Hello, Windows 10’lu cihazlarınıza hızlı erişiminizi sağlayabilen biyometrik kimlik doğrulama sistemidir.* Windows Hello ile, Windows 10 çalıştıran yeni cihazlarınıza yalnızca yüzünüzü gösterir ya da parmağınızla dokunursunuz, cihazınız sizi hemen tanır.  Parola yazmaya kıyasla Windows Hello yalnızca daha kolay değil, aynı zamanda daha güvenli! Sistemimiz; uygulamalarınızda, kurumsal içeriklerinizde, hatta belli çevrimiçi deneyimlerinizde, parolanızın hiçbir şekilde cihazınızda ya da ağ sunucusunda saklanmasına gerek olmadan kimlik doğrulaması yapmanızı mümkün kılar.

 

Peki, sistem nasıl çalışır?

Windows Hello, biyometrik kimlik doğrulaması için sistem desteği sunar. Geleneksel parolalardan çok daha güvenli olan bir teknolojiyle cihazınızın kilidini açmak için yüzünüzü, göz bebeğinizi veya parmak izinizi kullanır. Böylece, Windows deneyiminizin, uygulama ve verilerinizin, hatta kullandığınız web siteleri ve hizmetlerin anahtarı sadece siz olursunuz; kolayca unutulabilen, kırılabilen ya da kâğıda not edilip panoya iğnelenen rasgele harf ve rakamlardan oluşmuş bir karışım değil. Windows Hello’yu destekleyen bir Windows 10’lu cihazda oturum açmanız için cihazda bulunan modern sensörler sizin özgün kişisel özelliklerinizi tanır.

Hangi cihazlar mı? Windows Hello’yu destekleyen, aralarından seçim yapabileceğiniz Windows 10’lu birçok yeni, heyecan verici cihaz olacak. Mevcut cihazınızda parmak izi okuyucusu zaten varsa, bu cihazınızın kilidini Windows Hello kullanarak açabileceksiniz. Windows Hello, oturum açan kişinin siz olduğunuzu -fotoğrafınız ya da sizin yerinize geçmeye çalışan biri olmadığını- kesin olarak doğrulamak amacıyla yüz ve göz bebeği algılama için özel bir donanım ve yazılım birleşimi kullanmakta. Cihaz üzerindeki kameralar, yüzünüzü veya göz bebeğinizi tanımlamak için infrared teknolojisi kullanır, sizi çeşitli ışık ortamlarında tanıyabilirler.

Kullanışlılık ve basitlik tabii ki güvenlik ve gizlilikten ödün vermemelidir. Windows Hello, en katı koşul ve kurallara tabi kuruluşların gereksinimlerini karşılayacak kurumsal sınıf güvenlik sağlar. Kamu, savunma, finans, sağlık ve üstün güvenlik ihtiyacı olan diğer kurumların genel güvenlik sistemlerini basit bir deneyimle yükseltmek için kullanabilecekleri bir çözümdür.

 

[youtube=”www.youtube.com/watch?v=1AsoSnOmhvU”]

 

*Videonun Türkçe altyazılı versiyonunu buradan izleyebilirsiniz.

 

Uygulama, Kurumsal İçerik ve Çevrimiçi Deneyimlerde -Parolasız- Kimlik Doğrulaması

Bugün birçoğumuz, kişisel bilgilerimizi korumanın temel yöntemi olarak parola kullanıyoruz. Ancak bunlar hem kullanışlı değil, hem de güvenlik açısından riskler taşıyorlar. Çünkü çok karmaşık bile olsalar kolayca kırılmaları mümkün. Ayrıca, çoğumuz kolay hatırlayabilmek istediğimiz için ya basit bir parola seçiyoruz ya da sonuçta bir yerlere not ediyoruz. Bu da parolanın güvenliliğini daha da azaltıyor. Tam anlamıyla güvende olmak için, kullandığınız onca cihaz ve hizmete oturum açarken onlarca parolayı aklınızda tutmanız gerekiyor.

Yakın geçmişte, tek bir grubun hacklediği web sitelerinden 1,2 milyar kullanıcı adı ve parolanın topladığına dair basın haberlerini izlemiş olabilirsiniz. Bu, hacker ruletinde hepimiz için kötü şans demek çünkü bugün dünyada zaten yalnızca 2 milyar çevrimiçi kullanıcı var!

Passport” IT müdürleri, yazılım geliştiriciler ve web sitesi yazarlarının, site ve uygulamalarına daha güvenli yolla girmenizi sağlamak için kullanabilecekleri bir programlama sisteminin kod adı. Windows 10, parola gibi paylaşılan gizli bilgileri kullanmak yerine, parola bilgisi göndermeden uygulamalarda, web sitelerinde ve ağlarda güvenli yöntemle sizin adınıza kimlik doğrulaması yapar. Dolayısıyla, bunların sunucularında saklanması gerekliliğini ve bilgisayar korsanlarının kırma olasılığı bulunan parola paylaşımını ortadan kaldırır.

Windows 10, sizin adınıza kimlik doğrulaması yapmadan önce PIN girişi ya da biyometrik sensörlü cihazlarda Windows Hello yoluyla cihazı kullanan kişinin siz olduğunuzu doğrulamanızı isteyecek. “Passport” ile kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra, beğenilen ticaret siteleri, e-posta, sosyal ağ hizmetleri, finans kurumları, iş ağları gibi birçok web sitesine ve hizmete hemen erişim kazanacaksınız.

“Passport” piyasaya sunulmasıyla birlikte, binlerce kurumsal Azure Active Directory hizmetiyle de birlikte çalışacak. Microsoft, giderek artan sayıdaki finans, tüketici ve diğer güvenlik hizmetlerinde parolaların zaman içinde değiştirilmesini desteklemek amacıyla FIDO Alliance’a katıldı. Kurumlar, Windows 10’lu yeni cihazlar ve Windows Hello kullanımını destekleyen donanımları kurarak iş uygulamalarını daha güvenli parolasız kimlik doğrulama sistemiyle kullanabilecek ve endüstri lideri güvenlik ve kimlik koruma özelliklerine de sahip olacak.

Windows Hello ve “Passport” kullanmak sizin seçiminizdir; bu özelliği kullanmayı kabul etmek ya da etmemek kontrolünüzdedir. Biyometrik verilerinizin çalınma riskine karşı korunmasının ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle de ‘biyometrik imzanız’ cihazınızda yerel olarak, güvenli biçimde saklanacak, sizden başka kimseyle paylaşılmayacak. Biyometrik imzanız sadece cihazınızın ve “Passport”un kilidini açmak için kullanılacak; asla ağ üzerinde kimliğinizin doğrulanması için kullanılmayacak.

Windows 10 ile birlikte piyasaya çıkacak Windows Hello özellikli cihazların hazırlanması için donanım iş ortaklarımızla yakın bir çalışma yürütüyoruz. Intel® RealSense™ 3D Kamera (F200) bulunan tüm OEM sistemlerinin, Windows’a otomatik oturum açma ve PIN gerekmeden “Passport”un kilidini açma desteği dahil, Windows Hello’nun yüz tanıma yoluyla kilit açma özelliklerini destekleyeceğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Windows 10’la daha kişisel, daha güvenli bilgi işleme doğru attığımız yeni bir adım olan Windows Hello ve “Passport” bize gerçekten heyecan veriyor.

 

*Windows Hello, parmak izi okuyucu, ışıklı IR sensörü ve diğer biyometrik sensörlere sahip özel donanım gerektirir.