Telefonlar İçin İlk Windows 10 Teknik Ön İzleme Çıktı! – 1. Bölüm

windows-10-desktop

Telefonlar için ilk Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümünün, Windows Insider katılımcılarının kullanımına sunulduğunu duyurmaktan heyecan duyuyoruz! Buradaki ekibimiz, bu işletim sistemini sizlere sunabilmek için çok sıkı çalıştı; sizin de ilk duyurusunu yaptığımızdan bu yana sabırla beklediğinizi biliyoruz. Bu uzun bir yazı, ancak birçok önemli bilgiyi içeriyor: Eğer hızlı davranıp ön izlemeyi telefonunuza kurmak istiyorsanız, önce yazının tamamını okumanızı öneririm.

Windows 10 sürümünü PC, tablet ve telefonlar için aynı çekirdek platform ile yapılandırdığımız için telefon programlarına katılımın büyük ölçüde PC programları gibi çalışması sizler için sürpriz olmayacaktır.

 

  • Sürümleri kablosuz güncelleme olarak almak için cihazınızı kaydedin
  • Hazır olan sürümler, Microsoft mühendisleri tarafından onaylanıp kendi telefonlarında denendikten sonra size otomatik olarak gelecektir
  • Yerleşik Windows Feedback uygulamasını kullanarak sorun raporlarınızı ve önerilerinizi bize gönderin
  • Güncellemeler, son sürümün müşterilere sunulduğu son aşamaya kadar devam edecektir
  • Telefonunuzu dilediğiniz zaman eski işletim sistemine döndürebilirsiniz

 

Ortak bir kod temeli olduğu için, PC, tablet ve telefon sürümlerinin genelde aynı zamanlamayla çıkacağını bekleyebilirsiniz, ancak her zaman aynı günde ve aynı yapı numarasıyla çıkmayabilirler. Birini etkileyen bir hata diğerini etkilemeyebilir, bu yüzden hatanın giderilmesi için farklı bir yapı numarası kullanabiliriz.

 

Bugüne Kadar, En Erken Sunduğumuz Ön İzleme

Telefonlarda Windows için ilk kez bir ön izlemeyi bu kadar erken bir aşamada genel kullanıma sunuyoruz. Sunduğumuz ön izleme henüz büyük ölçüde geliştirilme aşamasında; bazı eksikleri olduğunu göreceksiniz. Her aşamasında birlikte ilerlemek amacıyla ve bize yapacağınız geribildirimlerle gelmiş geçmiş en iyi sürümün sağlanmasına yardımcı olmanız için sizlerle paylaşıyoruz – çünkü bu, sizin için hazırlanan bir sürüm. Hatalarla karşılaşacaksınız. Bu aşamada henüz tamamlanmamış deneyimler ve kullanıcı deneyiminde rötuş gerektiğini göreceksiniz. KAYGILANMAYIN! Bunlar yol aldıkça gelişecek, her adımda yeni özellikler, kararlılık ve performans iyileştirmeleri ve daha gösterişli bir kullanıcı deneyimi gelecek.

Telefonlar için hazırlanan bu ilk ön izleme sürümünün PC’lere kıyasla daha “bütünüyle tamamlanmamış” veya “daha erken” olduğunu hissedebilirsiniz.  Windows 10 hem PC hem de telefonlarda çalışan ortak kod üzerinde yapılandırılmış olmakla birlikte, PC için Windows 8.1’in Windows Phone 8.1’den aylar önce tamamlandığını dikkate alın. Yani, PC sürümü daha uzun pişti! Ancak mükemmel bir son ürün çıkaracağımıza ya da kaydettiğimiz ilerlemeye dair herhangi bir kaygımız yok.  Bu noktaya kadar yaptığımız çalışma çoğunlukla kullanıcı arabiriminin tamamlanması yerine platform geliştirmeye odaklandı; bu yüzden ilk anda göze görünmeyen çok şey var. Örneğin, PC ve telefonlar genelinde ortak bir işletim sistemi çekirdeğimizin olması gibi. Ancak bu ‘temel özellikler’ tonlarla iş demek ve bunlar, cihazlar arasında sorunsuz çalışan uygulamalar, cihazların tutarlı yönetilebilirliği, tüm Windows 10’lu cihazlarınızda yepyeni bir Office Evrensel Uygulamalar neslini çalıştırma yeteneği gibi gelecek birçok harika özelliği mümkün kılacak.

windows10_tech-preview

 

Kimler denemeli?

Windows Phone müşterisiyseniz ve yeni şeyleri herkesten önce denemeyi seviyorsanız ya da Windows Phone’larla çalışan bir Geliştirici veya BT Profesyoneliyseniz, Windows Insider programına katılmak ve bu sürümü denemek size uygun olabilir. Hem içeriden bir bakış kazanacak hem de geçmişte normal olarak ancak Microsoft mühendislerinin görebildikleri sürümleri alacaksınız.

 

İçinde neler var?

Tanıdık özellikler ve küçük iyileştirmeler, ayrıca mükemmel yeni yetenekler dahil olmak üzere, bu sürümde seveceğiniz çok şey var. İlk önizleme sürümüne ait önemli özelliklerden bazılarına bir bakın:

[youtube=”www.youtube.com/watch?v=ckzhX1O6Lto”]

 

  • Başlangıç ekranında Tam Boy Arka Plan Resmi: Telefonların son derece kişisel olması gerektiğine inanıyoruz. Bunun için başlangıç ekranının tam boyutlu arka plan resmiyle özelleştirilebileceği bir özellik daha ekledik.

 

  • İşlem Merkezi’nde Daha Fazla Hızlı İşlem: Kullanabileceğiniz hızlı işlemlerin sayısını artırdık. Windows Phone 8.1’de programlanabilir dört hızlı işlem bulunuyor, ama Windows 10’da şimdi üç satıra kadar genişletilmiş görünüme de sahipsiniz.

 

  • İnteraktif Bildirimler: Şimdi interaktif olan bildirimler, alarmın kapanması ya da harita resimlerinin görülmesi gibi doğrudan işlem yapmanızı mümkün kılıyor. Örneğin, yazılı mesajlarda bildirim açıldığında satır içinden metin veya sesle kolayca yanıt gönderebilirsiniz.

 

  • Belirgin ölçüde iyileştirilmiş speech-to-text (konuşma tanıma) yeteneği: Hemen hemen dilediğiniz her veri alanına konuşabilirsiniz. Siz konuştukça kullandığınız kelimeler görünür, noktalama işaretleri de otomatik olarak konur.  Bu özellik, ‘altı’ kelimesini ne zaman rakam olarak kullanması gerektiğini, ‘aşağısı’ anlamındaki ‘altı’ olmadığını bilecek kadar akıllıdır.

 

  • Daha güçlü Fotoğraflar uygulaması: Başlattığınız ilk andan itibaren Fotoğraflar, tüm yerel fotoğraflarınızı ve tüm OneDrive fotoğraflarınızı gösterecek.

 

Windows 10 Teknik Ön İzleme’de karşılaşabileceğiniz sorunlar, çözümleri, telefon uygunlukları ve daha birçok ayrıntıyı yazımızın 2. Bölümünde paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin!