Azure SQL DB Kullanarak Visual Studio’da Yük Testi

visual_head

Yazdığımız kodun ne kadar performanslı çalıştığını görmek veya web sitemizin yük altında nasıl davrandığını ölçerek canlı kullanımda beklenmedik bir durumla karşılaşmamak için yük testi yapıyoruz. Fakat bu konu biraz arka planda kalmış bir konu. Bazen yük testine ihtiyaç duymuyoruz bazen de uğraşmıyoruz. Aslında çok basitçe bir senaryo hazırlayıp üstünden beraber gidelim.

Burada yapacağımız; Azure üzerinde bir SQL DB açıp onu Visual Studio’ya ekleyeceğiz. Daha sonra bu SQL veritabanımızda test datalarını çekmek için bir tablo oluşturacağız. Bu tablonun “ID” ve “URL” şeklinde 2 kolonu olacak. Yük testi boyunca test etmek istediğimiz URL’leri bu kolondan dinamik okuyacağız.

İlk önce yeni bir Visual C# Test Projesi açarak başlayalım.

Visual_screen

Daha sonra manage.windowsazure.com adresine giderek yeni bir SQL DB oluşturalım.

visual_screen2

 

SQL Databases kısmından oluşturacağız, gördüğünüz gibi daha önce oluşturduklarım hızlı erişim için ‘All Items’ kısmında da gözükmekte.

Visual_screen3

Burada bir DB adı, şifresi ve konumunu ayarladıktan sonra SQL Databases ekranına geri dönüyoruz. Gördüğünüz gibi burada sunucunun adını görebiliyoruz. Bunu daha sonra Visual Studio tarafında kullanacağız.

Visual_screen4

Visual_screen5

 

Şimdi Visual Studio içinde SQL Object Explorer penceresini açıp buradan en tepedeki SQL Server’a sağ click ‘Add SQL Server’ diyelim. Daha sonra açılan pencerede Azure’da yarattığımız SQL Server’ın adını ve şifresini giriyoruz.

 

Visual_screen6

Visual_screen7

Açtığımız tabloda URL adlı bir kolon oluşuturup test etmek istediğiniz adresleri buraya insert ediyoruz. Daha sonra Visual Studio’da yarattığımız WebTest’e gelip sağ click ‘Add Request‘ diyoruz.

Visual_screen8

Burada default bir localhost adresi oluşturuyor. Biz buna bir Data Source olarak Azure’daki tablomuzun URL kolonunu vermek istiyoruz. ‘Add Data Source’a tıklayalım.

Visual_screen9

Wizard’dan datasource’u ekleme kısmını geçtim aynı şekilde sizden database ismini ve şifresini isteyecek. Ekledikten sonra artık orada kolonumuzu görebiliyoruz.

Visual_screen10

Buradan URL’i seçelim. Şimdi yapmamız gereken son bir şey kaldı o da test settings ayarlamak.

Visual_screen11

Buradan Yük Testinizin öncesinde/sonrasında çalışacak scriptleri, Yük Testinizin Bulut’ta mı local’de mi çalışacağını ayarlayabilirsiniz.

Visual_screen12

Genellikle 2 ayrı .testsettings dosyası eklemek ve bunlar arasında aktif olanı seçmek daha pratik gelebilir.

Şimdilik bu kadar, gördüğünüz gibi aslında işin içine girince hızlı bir şekilde ilerleyebiliyorsunuz. Görüşmek üzere.