Windows’ta Office İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor

office_10

Windows 10’un 21 Ocak‘ta yapılan tanıtımı ile hem son kullanıcılar hem de şirketlerin daha fazlasını başarmasını sağlayacak yepyeni deneyimleri sizlerle paylaştık. Biz de Office ekibi olarak Windows 10 içerisinde bu yeni platforma harika yepyeni bir dizi Office deneyimi getirmekten ve Office’in rakipsiz üretkenliğini her cihaza taşımaktan dolayı heyecanlıyız.

Son 12 aydır geleneksel Office deneyimini mobil ve bulut öncelikli bir dünya için yeniden nasıl tasarladığımızı sizlere yeniliklerimizle gösterdik. Bu yolculuğun bir sonraki adımı ise Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook’un dokunma ve mobil cihazlar için en iyi hale getirilmiş sürümlerini çıkarmak.

Windows 10 duyuları kapsamında tanıtılmış olan yeni Office deneyimlerini görme imkânını yakalamış olduğunuzu umuyoruz; ancak henüz görmediyseniz bir Windows Phone üzerinden Word for Windows 10 demosunu buradan ve PowerPoint for Windows 10 demosunu ise buradan görebilirsiniz.

 

Windows 10 üzerindeki “evrensel” Office uygulamaları ile çok sayıda cihaz üzerinden öncelikli olarak dokunma ve mobil deneyimi sunuyoruz.

Windows 10 için Office, telefon veya tabletinizden Microsoft Surface Hub’ına kadar her cihazda Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Outlook’un dokunma için en iyi hale getirilmiş sürümlerini sunuyor. Surface Hub sayesinde takımınız mekan fark etmeksizin toplantılara katılabilecek ve hayal güçlerini tamamen ortaya koyabilecekleri bir dokunmatik deneyimiyle hiç olmadıkları kadar verimli olabilecekler. “Evrensel” Office uygulamaları, farklı cihaz boyutlarında tam anlamıyla aynı uygulama olarak karşınıza çıkıyor ve bağımsız yazılım satıcıları ve geliştiricilerinin Office uygulamalarını kullanmaları ve entegre etmeleri için tutarlı bir yol sunuyor.

Bu yeni Office uygulamaları Windows 10 kullanan telefon ve küçük ekranlı cihazlara önceden yüklenmiş olacak, diğer cihazlar içinse Windows Mağazası’ndan indirilebiliyor olacak. Office’in evrensel uygulamaları önümüzdeki haftalarda Windows 10 Teknik Ön İzleme sürümünde kullanılabilir hale gelecek ve bu senenin ilerleyen zamanlarında da son haliyle sizlerin kullanımına sunulacak.

Bu yeniliğin yanı sıra Office masaüstü ürününün bir sonraki sürümünü hazırlamak için de yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Yeni sürümün adı: Office 2016 (Beklemiyordunuz biliyorum 🙂 ). Önümüzdeki aylarda Office 2016 hakkında daha fazlasını paylaşacağız, fakat şimdiden bu ürünün uzun zamandır bildiğiniz, klavye ve fareye sahip PC’lere en uygun Office deneyimini sunacağını söyleyebiliriz. Bu yeni Office ürünü içerisinde çekici yeni deneyimler sunuyoruz, bu yüzden daha fazla detay almak istiyorsanız Microsoft Blog’unu takip etmeye devam edin. 2015’in ikinci yarısında Office 2016’yı genel olarak kullanılabilir hale getirmeyi bekliyoruz.

Bu kapsamda Windows 10 için yeni Office evrensel uygulamalarına biraz daha yakından bakalım. Tüm yeni Office evrensel uygulamaları dokunma ve mobil için tasarlandı ve farklı cihazlarda en iyi üretkenlik deneyimini sağlıyor.

  • Windows 10 için Word: Word ile harika görünen belgeler oluşturun ve düzenleyin. Belgeleri inceleyin, işaretleyin ve ardından işiniz üzerinde aynı anda çalışabileceğiniz kişiler ile belgenizi paylaşın. Okuma modundaki yeni “Insights for Office” özelliği (Bing sayesinde) ile resimler, internet referansları ve tanımlar gibi çevrimiçi kaynakları direkt olarak okuma deneyiminize taşıyoruz.

 

word_10

  •  Windows 10 için Excel: Elektronik tabloları oluşturmak ve güncellemek için Excel’i kullanın, verileri analiz ederken ve grafiklerle verilerinizi görselleştirirken yeni bilgiler elde edin. Excel içerisindeki yeni ve öncelikli olarak dokunma deneyimine odaklanmış kontroller sayesinde bir dizi hücreyi seçerken, pasta grafiklerinizi biçimlendirirken ve çalışma kitaplarınızı yönetirken klavye ve farenizi hiç aramayacaksınız.

 

excel_10

  • Windows 10 için PowerPoint: PowerPoint ile güçlü görsellikte sunumlar oluşturun ve düzenleyin. Ardından güven içerisinde hazırlamak ve sunmak için “Sunucu Görünümü” özelliğini kullanın, hatta sunum sırasında slaytlarınızda açıklamalar yapmak için “Mürekkep Araçları (Ink Tools)” özelliğinden yararlanın, dinleyenlerinize kendinizi daha iyi ifade edin.

 

ppt_win10

  • Windows 10 için OneNote: Tüm fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve yapacaklarınızı OneNote’un yeni sürümünde toplayın. Arkadaşlarınızla, okuldaki diğer öğrencilerle ya da iş arkadaşlarınızla birlikte çalışmak,  paylaşılan dijital not defterleri sayesinde hiç olmadığı kadar kolay bir hale geldi ve şimdi alıştığınız Office şeridi deneyimine de sahip.

 

onenote_10

  • Windows 10 için Outlook E-Posta & Outlook Takvim: E-posta yazmak, yazma deneyimine dâhil edilen Microsoft Word’ün bildiğiniz ve son derece zengin yetenekleri sayesinde daha önce hiç olmadığı kadar kolay ve güçlü bir hale geldi. Söylemek istediğinizi karşı tarafa iletmek için tabloları yerleştirin, resimler ekleyin, madde imleri ve renkleri kullanın. E-postalarınızı okumanıza, sıralamanıza, bayrak eklemenize ve arşivde konumlamanıza yardımcı olan yeni dokunma hareketleriyle gelen kutunuzu kolaylıkla yönetin.

 

outlook_10

Kalemin gücü ve “Insights for Office” gibi farklı deneyimler dâhil olmak üzere Office’in Windows 10’daki evrensel uygulamalarını bir tablet üzerinde görmek isterseniz Office Mechanics’ten gelen bu videoyu izleyin:

[youtube=”www.youtube.com/watch?v=S5pZ5m1CNcw#t=52″]

 

Windows üzerinde Office için yeni bir sayfa açıldı. Bizleri takip etmeye devam edin.