Karşınızda Windows 10 ile Kurumsal Kullanıma Hazır Windows Mağazası

Bugün sizlerle kurumların Windows Mağazası’ndan istedikleri gibi uygulama edinmelerini ve bunları kendi şirket içi uygulamalarıyla birlikte kurumsal kullanıcılara dağıtmalarını sağlayacak Windows 10 yeniliklerimizi paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İnanıyoruz ki, Mağaza yatırımlarımız ve diğer yönetilebilirlik inovasyonlarımız sayesinde Windows Mağazası artık her büyüklükteki kurumun gelişen ihtiyaçlarını karşılayacak.

Tek Bütünleşik Mağaza ve Tek Mükemmel Deneyim

Eylül ayındaki Windows 10 duyurumuzda bahsettiğimiz gibi, Windows 10 ile tüm Windows cihazları için tek bir Windows Mağazası sunuyor olacağız. Bu bütünleşik Mağaza, kurumsal uygulama geliştiricilerinin telefon, tablet ve PC form faktörlerindeki farklı cihazlardan aynı deneyimi sunacak evrensel Windows uygulamaları geliştirebilmelerini sağlayarak inanılmaz faydalar sunuyor. Bu bütünleşik tek Mağaza, aynı zamanda yeni bir web-tabanlı Mağaza portalı sunarak, IT yöneticilerinin uygulama kataloğunda arama yapabilmelerine ve toplu olarak uygulama edinmelerine olanak sağlayacak.

Kurumlar İçin Daha Fazla Seçenek, Esneklik ve Kontrol

Müşterilerimizden Windows Mağazası ile ilgili çok değerli geri bildirimler aldık. Özellikle kurumsal ve eğitim sektöründeki müşterilerimizden en sık duyduğumuz yorumlardan biri, müşterilerimizin kurumsal olarak kontrol edilen kimlikleri Windows mağazasında da kullanmak istemesiydi. Artık bu isteği sağlayabildiğimizi duyurmaktan mutluluk duyuyorum.

Windows 10’da, IT yöneticileri yeni, web-tabanlı ve kurumlar için tasarlanmış bir Mağaza portalına erişebilecek ve Azure Active Directory kimlikleriyle bu portala giriş yapabilecekler. Bu portal üzerinden edinilen uygulamalar kurumsal kullanıcılara tahsis edilebilecek ve bu kullanıcılar tek bir tıklama ile uygulamaları bilgisayarlarına indirebilecekler. Bu özellik kurumlara kontrol edilebilen ve kurumsal kullanıcılar için özelleştirilebilen mükemmel bir deneyim sağlayacak.

Büyük kurumların genellikle kendilerine özel kurumsal portalları aracılığıyla kullanıcılarına uygulama kataloğu sunduklarını biliyoruz. Bu uygulama katalogları çoğunlukla System Center Configuration Manager gibi araçlarla yönetiliyor ve şirket-içi ağlarda barındırılıyor. Windows 10’da yönetim araçları ve Windows Mağazası arasında olacak API-seviyesindeki entegrasyon sayesinde, Windows Mağaza uygulamaları, uygulamaların tüm özellikleri, tanıtımları, sistem gereklilikleri ve ikonlarıyla birlikte kurumun kendi kurumsal portalı üzerinden görüntülenip, kullanıcılar tarafından indirilebilecek.

Diğer yandan, pek çok küçük kurumun kendi şirket portalını kurabilmek için yeterli altyapıya sahip olmadığını görüyoruz. Windows 10 ile bu kurumlar, Windows Mağazası’ndan seçtikleri uygulamalar ve kendi özel iş uygulamaları için Mağaza içinde özel bir bölüm oluşturarak, bu uygulamaların kurum çalışanları tarafından Mağaza portalından indirilmesini sağlayabilecekler. Mağaza’nın bu kurumsal bölümünde, kullanıcılar kuruma özel bir Windows Mağazası ile karşılaşacak, bu Mağaza’da kolaylıkla arama yapabilecek ve kurumun sunduğu uygulamalar arasından istediklerini seçerek indirebilecekler.

 

Yeni Mobil Cihaz Yönetim Özellikleri

Windows 10 ile kurumlar Windows Mağaza özelliklerini ve uygulama yaygınlaştırmasını System Center Configuration Manager, Microsoft Intune veya başka bir mobil cihaz yönetim hizmeti (MDM) kullanarak tamamen kontrol edebilme yetkinliğine sahip olacaklar. Bu yetkinlikler uygulama yükleme veya kaldırma, uygulama güncellemelerini kontrol etme ve uygulama lisanslarını yönetme özelliklerini içerecek. Uygulama lisansları kurumun kendi Mağaza portalından edinileceği için, kurumlara bu lisansları gerektiğinde yeniden farklı kullanıcılara tahsis etme fırsatını da sunacak.

Bazı kurumların internete bağlı olmayan cihazlara uygulama yükleme ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu ihtiyacı olan kurumlar, Mağaza portalından uygulamaların kurulum dosyalarını indirme ve bu dosyaları özel Windows imajlarının içine dâhil ederek çalıştırma, konfigurasyon paketiyle yaygınlaştırabilme veya System Center Configuration Manager ya da MDM hizmetleri aracılığıyla otomatik olarak dahili sunucudan indirebilme imkanına sahip olacaklar.

Eğer henüz yapmadıysanız, siz de hemen Windows Insider Programı’na üye olun ve Windows 10 Teknik Önizleme sürümünü indirin. Önümüzdeki birkaç ay içinde Mağaza portalı ve yeni uygulama dağıtım ve yönetim özellikleri Windows 10 Teknik Önizleme sürümüne geliyor olacak. Bununla ilgili kullanım senaryolarından bazılarını ve yeni Mağaza portalının ilk tasarımlarını TechEd Avrupa’da Michael Niehaus’un konuyla ilgili oturumunun ikinci yarısında izleyebilirsiniz. Her ne kadar Windows 10 henüz geliştirme döngüsünün erken aşamasında olsa da, hali hazırdaki Windows uygulamalarınızı ve yazılım paketlerinizi güncel Windows 10 Teknik Önizleme sürümünde deneyerek, herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda bunu Windows Geri Bildirim uygulamasıyla bildirmenizi öneriyoruz. Windows 10’un final sürümüne doğru ilerlerken, uygulama uyumluluğunu sizlerle birlikte en güçlü hale getirmeyi hedefliyoruz.