NASCAR, Windows 8.1 ile Şimdi Çok Daha Hızlı!

NASCAR yarışları hız ile bütünleşmiş bir marka. Pistlerde yarışan arabalardan bakım alanında servis veren  pit ekibine, ön plandaki yöneticilere kadar. Ama onların bu kadar hızlı olmasının arkasında bir kahraman daha var: Teknoloji. 

NASCAR’ın tepe yöneticilerinden Steve O’Donell, “NASCAR inovasyona dayalı bir yarıştır” diyor. “Düzenlediğimiz yarışlar zaman içinde birçok yeni teknolojinin testlerine ve gelişimine şahit oldu.”

NASCAR’ın bu hafta sonu Charlotte Motor Speedway pistinde gerçekleştirilecek olan etabı da, Microsoft’un araç kontrolü için yeni geliştirdiği yazılım teknolojilerinin testlerine ev sahipliği yapacak.

NASCAR yarışlarına katılacak tüm araçlar, öncesinde görevliler tarafından çok aşamalı bir denetimden ve kontrolden geçerler. Amaç sürücülerin güvenliğini garantiye almak ve pistte yarışan araçlar arasındaki güç dengesini sağlamaktır. Daha önce bu süreç hep kağıt üzerinde işliyordu ve doğal olarak hem süreçlerde, hem de toplanan verilerin analizinde yeterli verimi sunmuyordu. Bunun üzerine NASCAR, Microsoft ile bir araya gelerek denetim ve kontrollerin Windows 8.1 işletim sistemi için hazırlanan bir yazılımla gerçekleştirilmesine karar verdi. Böylece operasyonel verimliliği artırmayı amaçlayan NASCAR, gerçekten de uygulama hizmete girdiğinde denetçilerin harcadığı zamanın yarı yarıya azaldığını gözlemledi.

Mobile Inspection App adı verilen bu uygulama, yarış serisinin yönetimini gerçekleştiren ekibin denetçilerden gelen veriyi gerçek zamanlı olarak görebilmesini sağlıyor. Böylece 43 farklı aracın durumu ve yarış günü hazır olmak için neye ihtiyaç duyduklarını görmek ve planlamak çok daha kolay hale geliyor.

Doğrudan Windows 8.1 uygulamasına girilen veri, yarış komitesinin yanı sıra Ar-Ge departmanıyla da paylaşılıyor. Uygulamanın geçmişteki verileri de sunabilme özelliği sayesinde geçmişe dönük analizler veya daha önce tespit edilen bir durumun takibi kolayca yapılabiliyor.

Aşağıdaki video uygulamanın nasıl çalıştığı konusunda size daha fazla fikir verecektir:

Mobile Inspection App ayrıca sıkça ihtiyaç duyulabilecek kılavuz ve belgelerin taranmış formlarına da erişim sağlıyor. Windows 8.1’in uygulama sabitleme (snap) özelliği sayesinde denetime dair süreçler ve ihtiyaç duyulan kılavuzlar aynı ekranda görüntülenebiliyor.

Bu işin çevreci yönü de var. Örneğin NASCAR, uygulama sayesinde her yarış sezonunda 23 bin sayfa kağıt tasarrufu yapılacağını öngörüyor.

O halde bitiş çizgisinde görüşmek üzere!