İş dünyasının seçimi: Windows Phone 8.1

Nisan ayında tanıtılan Windows Phone 8.1 ile Windows, işletim sistemi rakipleri karşısındaki yerini sağlamlaştırmayı ve iş dünyasındaki kullanımını arttırmayı başardı. Yeni gelen özellikler ile Windows, eksiklerini gidermiş ve pazarın zorlu taleplerine karşı oldukça hazır gözüküyor.

Yönetimsel açıdan Windows Phone 8.1 oldukça esnek bir yapı sunuyor. Şirketler Microsoft’un yönetim sistemi olan Windows Intune’un yanı sıra SAP, Citrix gibi yönetim sistemlerini de kullanabilirler. Windows Phone 8.1’in şirketlerin hali hazırda kurmuş oldukları Microsoft altyapısına oldukça hızlı entegre olduğunu söylemeye ise sanırım gerek yok.

Şirketlerin akıllı telefonlarla ilgili en büyük çekincelerinden biri güvenlik. Önemli bilgilerin şirket çalışanlarıyla birlikte 7/24 seyahat etmesi, sıkı güvenlik önlemlerini zorunlu kılıyor. Windows Phone 8.1 bu konuda şirketlerin elini oldukça rahatlatacak çözümler getirmiş durumda. Çalınma durumunda bilginin şifrelenmesi, yetkisiz kişilerin bilgileri görüntülemesini engelleyen IRM (Information Rights Management) sistemi, VPN’in ve şirket içi Wi-fi’ın işletim sistemine dahil edilmesi bunlardan bazıları.

Windows Phone 8.1, arayüz konusunda önemli adımların atıldığı bir güncelleme olarak ön plana çıkıyor. Kullanıcıların uzun süredir beklediği bildirim merkezi ile birlikte, bütün bildirimler tek bir ekranda toplanıyor. Aslında Windows arayüzündeki ikonların dinamik olması gelişmelerle ilgili bizi sürekli bilgilendiriyor, ancak bir uygulama açıkken veya ekran kilitliyken bildirimlere bakmak için ekstra bir mekanizmaya ihtiyaç duyulurken Microsoft, 8.1’de bu ihtiyaca oldukça kullanışlı bir çözüm getirmiş.

Windows Phone 8.1’ in en çok merak edilen özelliği ise kesinlikle Cortana. Kısaca tanımlamak gerekirse Cortana bir kişisel asistan. Arama düğmesine basılı tuttuğunuz anda Cortana aktif hale geliyor. “Alarmı kur”, “Bu öğlene toplantı ayarla” veya “1 saat boyunca arama gelmesin” gibi taleplerinizi anlayıp anında yerine getiriyor. Şu an beta aşamasında olan Cortana’nın kullanımı oldukça tatminkâr gözüküyor. Herkesin bir sekretere ihtiyaç duyduğu iş dünyasında hepimizin elini kolaylaştıracağı kesin. Ancak Cortana’ya Türkçe direktifler vermek istiyorsak biraz daha beklememiz gerekecek zira Türkçe dil desteğinin ne zaman geleceği konusunda şu an net bir bilgi yok.

Yeni güncelleme ile Windows işletim sisteminin daha çok cihaz tarafından desteklenmesi, Microsoft’un pazar payını arttırma politikasında çok önemli bir hamle olarak ön plana çıkıyor.  8.1 ile birlikte büyük ekranlı ve yüksek çözünürlüklü cihazların desteklenmesi; Windows, amiral gemisi telefonlarda Andorid ve iOS ile rekabet edebilir mi sorusunu ortadan kaldırıyor. Ayrıca düşük kalitedeki cihazlara destek gelmesi ile birlikte, Windows belli bir ekonomik grubun değil herkesin ulaşabileceği bir işletim sistemi haline geliyor.