Lumia Cyan Güncellemesi ile Windows Phone Deneyiminiz Daha da Zenginleşiyor

Lumia-Cyan-update_feat

Lumia Windows Phone 8 kullanıcılarına harika bir haberimiz var! 16 Temmuz’dan itibaren yayınlanmaya başlanan güncelleme ile Lumia Windows Phone 8 akıllı telefon ailesi Lumia Cyan yazılımına, yeni Windows Phone 8.1 güncellemesine ve telefonunuzu daha kişisel, daha eğlenceli ve yaşamınızın ayrılmaz bir parçası kılacak yeni Lumia özelliklerine kavuşacak.

 

Bu güncelleme ile birlikte Lumia’nızın başlangıç ekranında Canlı Kutucukları artık üç satır halinde sabitleyebileceksiniz. Ayrıca Başlangıç Ekranı arka planında beğendiğiniz bir fotoğrafı kullanarak kişiselleştirebileceksiniz. Kişiler Hub’ı uygulaması da artık telefon rehberiniz ve sosyal ağ bağlantılarınız için tek kaynak haline geldi.

Cyan güncellemesi ile Aksiyon Merkezi gibi hayatınızı kolaylaştıracak özellikler de geliyor. Bu özellik tüm ayarlarınızı bir araya topluyor ve tek bir dokunuşla hızlı ayar yapabilmenizi sağlıyor. Burada uygulamaların bildirim ayarlarını yapabildiğiniz gibi Wi-Fi ve Uçuş Modu gibi işlevleri de kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca telefonunuz kilitli olsa da veya üçüncü parti bir uygulama kullansanız da değişiklik yapabiliyorsunuz.

Lumia-Cyan_Action-Center

Wi-Fi Sense dünyanın neresinde olursanız olun ücretsiz Wi-Fi noktalarına otomatik olarak bağlanmanızı sağlıyor. Sözcük Akışı ise en sezgisel akıllı telefon klavyesini kullanımınıza sunuyor. Yazı yazmak için parmağınızı klavyedeki harflerin üzerinde gezdirmeniz yeterli, gerisini Lumia hallediyor. Sözcük Akışı özelliği siz yazı yazarken yazdıklarınızda düzeltme yaptığı gibi sık kullandığınız sözcükleri tanıyor ve buna göre önerilerde bulunuyor.

Merakla beklenen Cortana kişisel asistan ise şimdilik sadece ABD’deki kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

Cihaz Arama özelliği belirli bir e-posta, kişi, randevu veya bir şarkıyı bulmak istediğinizde anahtar kelimeyi Bing arama çubuğuna yazmanızla birlikte ekranınıza getiriyor.

Güncellenen Internet Explorer 11 size hızlı ve sezgisel internet tarayıcısı deneyimi yaşatırken, yenilenmiş Takvim uygulaması artık sadece randevularınızı değil o andaki hava durumunu da görmenizi sağlayacak.

Lumia-Cyan-update-Start-screen

Lumia Cyan güncellemesi Nokia Camera, Creative Studio ve Storyteller uygulamalarına da yeni özellikler getiriyor. Nokia Camera’da kullanıcı arayüzü daha da basitleştirildi ve artık tek dokunuşla fotoğraflarınızı düzenleme ve paylaşma menülerine ulaşabileceksiniz. Tam çözünürlükte zoom, yeniden kadrajlama ve Creative Studio 6’ya (CS6) artık yenilenen Film Rulosu’ndan ulaşılabilecek.

Windows Phone Mağazası’nda yakında yayınlanacak olan Creative Studio 6 fotoğraflarınızı benzersiz hale getirmeniz için yeni filtreler ve görüntü iyileştirme ayarları sunacak. Güncellenen Storyteller uygulaması ise en iyi çekimlerinizi kısa bir Story Video olarak sosyal ağlarda paylaşmanızı sağlıyor.

Cyan güncellemesinde bulunan Nokia Device Hub, daha önce Lumia’nızla birlikte kullandığınız bir aksesuarı kaybettiğinizde size en son nerede kullandığınızı hatırlatarak bulmanıza yardımcı olacak. Ayrıca bu aksesuarla birlikte kullanabileceğiniz uygulama önerileri de sunacak.

Lumia-Cyan-update_Word-Flow

Yerel HERE Drive sürümünü kullanan Lumia 520, Lumia 525, Lumia 620 veya Lumia 720 kullanıcıları global HERE Drive+ sürümüne ücretsiz olarak yükseltme yapabilecekler.

Dijital ofisiniz

Windows Phone 8.1’in benzersiz iş desteği sayesinde Lumia’nın küçük ofisiniz haline gelecek. Windows Phone için Office ile Word, Excel, PowerPoint belgeleri ile OneNote not defterlerini okuyabilecek, düzenleyebilecek, kaydedebilecek ve paylaşabileceksiniz. Outlook, Skype ve OneDrive ile kesintisiz olarak haberleşmenin ve dosya paylaşmanın keyfini yaşayacaksınız. Tabii ki tüm bilgileriniz tam cihaz şifrelemesi ile güvende olacak.

Windows Phone 8.1 ile şirketinizden olmayan kişilere dijital olarak imzalanmış ve şifrelenmiş e-postalar gönderebilir (S/MIME) ve Lumia’nızı otomatik olarak şirketinizin VPN (Sanal Özel Ağ) hattına bağlanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Lumia-Cyan-update_Nokia-Camera

Lumia 1520 ve Lumia 930 için ek özellikler

Lumia ailesinin üst modelleri Lumia 1520 ve Lumia 930 bu güncellemeyle birlikte daha üstün özelliklere kavuşuyor. Nokia Rich Recording ve Dolby Digital Plus 5.1 ses özellikleri sayesinde bu akıllı telefonlar ile çekilen videolar daha gerçekçi ses performansına sahip olacaklar. Living Images özelliğinin getirdiği gelişmiş renkler, loş ışık performansı, sürekli otomatik netleme ve RAW DNG formatı geliştirmeleri sayesinde bu akıllı telefonların görüntü özellikleri de üst seviyeye çıkıyor.

Buna ek olarak Microsoft Share Screen teknolojisi Lumia 1520 ve Lumia Icon akıllı telefonunuzdaki görüntüleri akıllı TV veya projektörlere yansıtabiliyorsunuz. Yeni duyurulan SensorCore SDK Beta yazılımı Bing Fitness & Health gibi uygulamaların ve cihazların konum bilginizi ve gerçek zamanlı güncellemeleri kullanarak size gelişmiş işlevler sunmasını sağlıyor.

Lumia’nızı nasıl güncelleyeceksiniz?

Lumia Cyan güncellemesi bugün tüm dünyaya dağıtılmaya başlandı ve önümüzdeki haftalarda tüm Windows Phone 8 Lumia cihazlara ulaşması bekleniyor. Telefonunuz otomatik olarak güncellemeleri kontrol edecek ve güncelleme geldiğinde size bildirimde bulunacak. Telefon modelinize göre güncellemeyi tahmini olarak ne zaman alacağınızı Nokia Güncelleme Destek sayfasından öğrenebilirsiniz.

Windows Phone 8.1 ile gelen yenilikleri Windows Phone web sitemizden ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.