Windows To Go: Windows 8.1 Senaryoları

Windows 8 ile tanıtılan kurumsal özellikler içerisinde yer alan Windows To Go; pek çok kurumdaki mobilite ihtiyaçlarını karşılarken “Kendi Cihazını Getir” senaryolarında kullanılabilmektedir. Hatırlayacağınız üzere Windows To Go adı verilen teknoloji ile Windows 8 / 8.1 / 8.1 update 1 işletim sistemleri, özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş olan USB diskler üzerine kurulmakta ve farklı bilgisayarlara takılarak farklı cihazlar üzerinde aynı Windows’un kullanılması sağlanmaktaydı.

WindowsToGo

Bu teknoloji ile karşılanabilecek senaryolara göz attığımızda şunları görebiliriz:

  • Sözleşmeli / Proje tabanlı çalışan senaryoları
  • Kendi Cihazını Getir senaryoları
  • Hafif Seyahat / Evden Çalışma senaryoları
  • Paylaşılan Cihaz senaryoları

 

Bu senaryoların detaylarına bakacak olursak:

  • Proje tabanlı çalışan senaryoları: Kuruma dışarıdan destek veren danışmanların kullanımı için kontrollü bir ortam sağlamaktadır. Bu tip senaryolarda kuruma dışarıdan gelen danışmanların genellikle kurum ağında yer alan bazı kaynaklara erişmesi gerekmektedir. Sözü edilen bu kaynaklara erişim esnasında çoğunlukla; danışmanlar kendi bilgisayarlarını kullanmak durumunda kalmakta, bunun sonucu olarak da kurum tarafından yönetilmeyen ve sağlık durumu bilinmeyen bir cihaz kurum ağına erişmektedir.

 

Windows To Go’nun bu senaryoda kullanımı ile, dışarıdan gelen danışmanlara kuruma ait Windows To Go imajı sağlanarak danışmanların işlerini yönetilen ve sağlık durumu bilinen bir işletim sistemi üzerinden gerçekleştirmesi sağlanabilir.

  • Kendi Cihazını Getir senaryoları: Kurumların donanım yatırımı yapmak yerine, çalışanların kendilerine ait olan bilgisayarlar üzerine kurumsal işletim sistemini çalıştırabilmelerini sağlayan senaryolardır. Bu senaryolarda çalışanlara Windows To Go diskleri sağlanarak kendilerine ait olan bilgisayarlar üzerinden kurumsal işletim sistemi ile oturum açmaları sağlanabilmektedir.
  • Hafif Seyahat senaryoları: Sık seyahat eden çalışanlar seyahat sırasında kişisel bilgisayar taşımak yerine Windows To Go disk taşıyarak seyahat edebilir; gittikleri yerlerde bulunan donanımları Windows To Go içerisindeki kendilerine ait windows 8 / 8.1 işletim sistemi ile kullanabilirler.
  • Paylaşılan bilgisayar senaryoları: Vardiyalı çalışma gerektiren çağrı merkezi gibi ortamlarda kullanıcılara ait Windows To Go taşınabilir disklerin; ortak alanlarda bulunan bilgisayarlar üzerinde kullanılması senaryolarıdır. Bu senaryolarda ortak alanlarda bulunan bilgisayarlar üzerinde herhangi bir disk ve işletim sistemine ihtiyaç bulunmamaktadır.