Open XML SDK Açık Kaynak Projesi Olarak Kullanıma Sunuldu

Open XML Yazılım Geliştirme Kiti’ni (SDK) bir açık kaynak projesi olarak MS Open Tech Hub aracılığı ile kullanıma sunduk.  SDK, 2007’den beri kullanımda olsa da, bu sürüm GitHub’daki Apache 2.0 lisansının tüm kaynak kodlarını içeriyor. Ayrıca bu proje .NET Foundation bünyesinde büyümeye devam ediyor.

OpenXMLSDKUse_02

Open XML’in bu yeni sürümü, OPEN XML kullanılarak geliştirilen uygulamaların artmasını sağlarken, büyüyen ve gelişen Open XML ekosistemi için bir dönüm noktası olacak.

OPEN XML’in konsept içeriği uygulama geliştiriciler için GitHub’da bulunabilirken, OPEN XML Visual Studio için hazırlanmış Editör Paketi de hali hazırda ulaşılabilir durumda.

Bu iki yeni gelişme OPEN XML’le bağlantılı diğer ulaşılabilir projeler arasında yerini aldı. Diğer projeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • The Apache POI projesi [Apache 2.0, Son sürüm: Şubat 2014], görevi OPEN XML bazlı birçok dosya formatının idaresi için Java API’ler sağlamak
  • UOF’tan (Çin Milli Standardı) Open XML’e çevirici [BSD, Son sürüm: Haziran 2014] gibi Belge formatı çeviricisi
  • Power Tools for Open XML [MS-PL License, Son sürüm: Ocak 2014] gibi yüksek bağlılıklı HTML dönüştürücü aygıtlar

Şu anda hem Transitional Open XML hem de Strict Open XML desteği içeren ve Çin’deki Beihang Üniversitesi tarafından geliştirilen UOF Translator gibi bazı projelerde geliştirici toplululuğuyla işbirliği halinde çalışıyoruz.

Ayrıca Open XML’in içinde bulunduğu ekosistemin organik bir şekilde büyüdüğünü görmek sevindirici. HTML’den Open XML’e, JavaScript için Open XML SDK, PHPExcel gibi sayısı artan birçok projeyi, Open XML’yi SourceForge ya da Codeplex gibi popüler açık kaynak projesi barındırma sitelerinde arayarak bulabilirsiniz.

Open XML ekosisteminin sadece programa dayalı açık standartlara erişim ve belgeleme ile onun çevresindeki kolektif bilgiyi değil, tedarikçilere Open XML hem bireysel hem de açık kaynak ticari çözümler geliştirme olanağı sunmayı da içerdiğine inanıyoruz Bugün, Windows ve Android için KingSoft Office, Android için Mobisystems OfficeSuite 7, iPad için QuickOffice, iOS için DataViz Documents to Go ve Android, WordPerfect X7, ve Apple iWork gibi ürünlerin hepsi Open XML uyumluluk fırsatı sunuyor.

Office Web Uygulamaları, Office 365 ve mobil araçlardaki Office gibi Microsoft bulut üretkenlik ürünlerinin yanında yukarıda saydığımız Microsoft dışı çözümler, müşterilerimize masaüstü bilgisayarlarında Office ile deneyimledikleri üretkenliği diğer platformlarda da sağlıyorlar. Open XML ekosistemi ve yeni duyurduğumuz açık kaynak Open XML SDK gibi projelerde geliştirici topluluğumuzla birlikte çalışmak bizi heyecanlandırıyor.

Open XML’deki bu heyecan verici gelişme hakkında daha fazla bilgi için bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz. Yorum ve görüşlerinizi bizimle paylaşmanızı bekliyoruz.