Açık Akademi’nin Kahramanları Türkiye’nin Geleceğini Yazıyor

AcikAkademi_PNG

Türkiye’nin ilk ve tek ücretsiz uygulama eğitimi veren en büyük sanal kampüsü Açık Akademi, Microsoft Türkiye’nin kendi geliştirdiği ve tüm dünyada örnek gösterilen projelerden biri oldu, pek çok insanın hayatını değiştirdi. Açık Akademi mezunları arasında Türkiye’nin pek çok yerinden, hatta yurtdışından kahramanlar yer alıyor. Bu yazıda Açık Akademi kahramanlarımızdan bazılarını sizlere yakından tanıtmak istiyorum.

Tugay_Tuna

TUGAY TUNA (16): 

“Açık Akademi, yazılım öğrenmenin yaşı olmadığının kanıtı”

Bilgisayara olan basit merakını profesyonel işler yapma konusunda şekillendiren ilk araç Açık Akademi oldu. Açık Akademi ile tanıştıktan sonra yazılım sektöründe tüketici olmak yerine üretici olmayı seçen Tuna, aldığı eğitimler eşliğinde 14 yaşında ilk Windows Phone ve Windows 8 uygulamalarını markette yayınladı.

“Açık Akademi’ye ilk üye olduğumda hedef aldığı yaş kitlesinin altındaydım. Cesaretimi toplamakta zorlanıyordum, çünkü çevremde örnek teşkil edebilecek birileri yoktu. Açık Akademi’ye üye oldum ve eğitimlere başladım. Yazılım öğrenme yaşını çok çok aşağılara çeken Açık Akademi benim için bir dönüm noktası oldu.”

Tuna, Açık Akademi’den ilham alarak kendi okulunda yazılıma meraklı öğrencilerle Türkiye’de ilk lise seviyesindeki ‘Yazılım Kulübünü’ kurdu. Şimdi bu kulüpte ders veriyor. Bundan sonraki dönemde de Açık Akademi ve kurduğu Yazılım Kulübü aracılığıyla, potansiyel geliştiricilere yol göstermeye ve ilham aşılamaya devam edecek.

Alperen Kaplan

ALPEREN KAPLAN (20): 

“Daha iyi bir dünya için çalışıyorum”

İstanbul Gelişim Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldu. Açık Akademi ile ilk açıldığında, Ocak 2012’de tanıştı. Açık Akademi ile düzenli bir şekilde eğitim almaya başladı, zaman buldukça aldığı eğitimler konusunda makaleler yazdı. Türkiye’deki önde gelen şirketleri için yazdığı Windows 8 ve Windows Phone uygulamalarının yanı sıra, e-devlet için hazırladığı uygulamalar da şu an yayında.

“İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak, dünyayı daha iyi bir yere getirmek için her gün daha fazla çalışıyorum” diyen Kaplan, Açık Akademi eğitimi sonrasında Microsoft Türkiye bünyesinde Yazılım Geliştirme Teknolojileri bölümünde stajyer olarak çalışmaya başladı.

Betul SAHIN

BETÜL ŞAHİN (24): 

“Yazılım geliştirme konusunda fikri olmayanlar için ideal”

Yazılıma oldukça ilgi duyan ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen biri olarak Açık Akademi ile 2012 yılında tanıştı. Web, mobil ve masaüstüne özel uygulamalar konusunda eğitim alan Şahin, Açık Akademi sayesinde yazılım konusunda hiçbir fikri olmayan bir bireyin bile kendini temelden başlayarak geliştirebileceğini ve kaliteli uygulamalar ortaya koyabileceğini söylüyor.

Eğitimlerin sonunda alınan Microsoft imzalı sertifikalara sahip olmanın önemli bir ayrıcalık olduğunu düşünen Şahin, “Eğitimlerde geniş kaynak kütüphanesinden ve ek materyallerden faydalanabiliyorsunuz. Her hafta yapılan ve birbirinden değerli alanında uzman kişilerin sanal sınıf eğitimleriyle canlı olarak sorularımı sorarak aldığım cevaplar doğrultusunda kendimi daha çok geliştirme imkanım oldu” diyor. Şahin, Ocak 2014’ten beri Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Stajyeri olarak çalışıyor.

Firdevs Ayata

FİRDEVS AYATA (23): 

“İlk somut ürünleri ortaya koymama yardımcı oldu”

Yazılımla ilgili bir bölüm okumasına rağmen, somut ürünler ortaya koyabilmesini iki yıl önce Açık Akademi ile tanışmasına bağlıyor. Açık Akademi’deki dersleri izleyerek Windows Phone uygulamaları geliştirmeye başlayan Ayata, en büyük tatminin yayınladığı uygulamaların indirilmesi ve kullanılması olduğunu söylüyor.

Ayata, son 6 aydır Microsoft Türkiye’de Yazılım Geliştirme Teknolojileri bölümünde stajyer olarak çalışıyor.