Windows Cihazları için Yeni Ekosistem Fırsatları

Gün geçtikçe güçlenen ve zenginleşen iş ortakları ekosistemimiz bize yeni pazarlarda, geniş fiyat aralığında yeni tasarımlı Windows cihaz seçenekleri sunmamıza yardımcı oluyor. Bu cihazların türleri en kişisel cep telefonundan en görev kritik internet ölçeğinde veri merkezine kadar farklılık gösterebiliyor. İş ortaklarımızla birlikte büyümeye ve iş modelimizde, yazılım ve hizmet platformlarımızda inovasyona yatırım yapmayı sürdürüyoruz.

Computex

Dünyanın ikinci büyük teknoloji fuarı Computex 2014 geçen hafta sona erdi. Tayvan’ın başkenti Taipei’de düzenlenen fuara Microsoft olarak bu yıl 12. kez katıldık. 130.000’in üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan fuarda, dünyanın dört bir yanından donanım üretici iş ortaklarımızla bir araya gelme ve yeni iş ortakları edinme fırsatı bulduk.

Computex 2014’ün açılış konuşmasında “Önce bulut, önce mobil” vizyonumuzu vurguladık ve bu vizyonumuzu Windows’da hızla geliştirmeler ve genişleyen iş ortağı ağımız için yeni lisanslama ile programlar sunarak nasıl gerçekleştirdiğimizi, bilişimin gelecekte nasıl daha insan merkezli olacağını  anlattık.

Computex 2014’te dünyanın dört bir yanından gelen iş ortaklarımız yaklaşık 40 yeni Windows ve Windows Phone cihazı sergilediler. Fuarda ayrıca Microsoft hizmet ve uygulamalarındaki momentumu da paylaşma imkanı bulduk. Ücretsiz oyun alanında lider markalardan Kabam ile yaptığımız işbirliği sayesinde şirketin en popüler oyunları önümüzdeki yıldan itibaren Windows tablet ve telefonlarda yer alacak. Gelecekte de yeni oyunlar diğer platformlarla birlikte aynı anda Windows için yayınlanacak.

Geleneksel PC pazarında iş ortaklarımıza yatırım yapmaya devam ediyoruz ve bu yatırımın karşılığını yenilikçi cihazlarla almak bizi mutlu ediyor. Hepsi bir arada PC’ler daha da inceliyor, hafifliyor ve taşıması kolay hale geliyor. ASUS All-in-One PT20015 saatlik pil ömrü ve 3,5 kiloluk gövdesini kolayca taşımak için tasarlanmış tutacağıyla dikkat çekici bir model. Şık tasarımlı Acer Aspire V11, AMD A4 işlemcili ve Miracast uyumlu HP Pavillon 10 Touchsmart, sınıflar için optimize edilmiş Dell Latitude 13 Education serisi ve Intel’in yakında çıkaracağı yeni Core yonga seti Broadwell ile donatılmış Acer Aspire S7 fuarda ilgi çeken diğer Windows hepsi bir arada PC’lerdi.

Computex_All

Intel ile yakın işbirliğimiz sonucunda ortaya çıkan diğer Broadwell işlemcili cihazlar ise ikisi bir arada PC’lerdi. Pazardaki en hızlı, en ince ve en şık tasarıma sahip PC’ler olan bu cihazlar tablet kullanmak isteyen ancak dizüstü bilgisayarından vazgeçemeyen kullanıcılar için ideal. Fuarda tanıttığımız ikisi bir arada PC modelleri arasında SnapHinge özelliği sayesinde dört farklı konuma getirilebilen Acer Switch 10, 360 derece dönebilen menteşesiyle Dell Inspiron 11 3000 Serisi, ayrılabilir 12,5 inç ekranlı ASUS Transformer Book T300 Chi, kurumsal uygulamalar için HP Pro x2 612 sayılabilir.

Yeni Windows tabletler de farklı ekran boyutları, fiyat aralıkları ve yetenekleri ile diğer kategorilerdeki çeşitliliği aratmıyorlardı. 10 inç ekranlı tabletlerde birkaç Windows Embedded tabanlı model sergileyerek Windows platformunun dikey sektörler için nasıl optimize edilebileceğini göstermiş olduk. Kurumsal kullanım için tasarlanan yeni 10 inç Windows tabletlere örnek olarak Lenovo ThinkPad ve Toshiba Encore modellerini gösterebiliriz. Toshiba ile ortak geliştirdiğimiz yeni 7 inç tableti de ilk kez bu fuarda sergiledik. Tanıttığımız bir deiğer tablet olan ve kurumsal kullanım için tasarlanan Panasonic Toughpad FZ-M1 sağlamlığı ile dikkat çekiyor.

Fuarda ayrıca geçen ayki BUILD konferansımızda duyurduğumuz $0 Windows avantajını sunacak  ekonomik tabletlerimizi de tanıttık. Bu alanda hızlı bir büyüme olacağını öngörüyoruz ve Windows deneyimini ekonomik fiyata sunabilen Windows cihazların pazara çıktığını görmek bizi sevindiriyor.

Computex_WP

 

Son olarak, farklı pazarlar için, farklı fiyat segmentlerinde, farklı üreticiler tarafından üretilen yeni Windows Phone 8.1 telefonlarımızı da ilk kez burada tanıttık. Bu modellerden Prestigio Multiphone 8500 DUO önümüzdeki aylarda Avrupa’ya gelecek. Yakında satışına başlanacak bir başka Windows Phone 8.1 telefon ise ismini Bill Gates’ten alan Yezz Billy 4.7. Şubat ayında Mobile World Congress’te duyurduğumuz Qualcomm işbirliği sayesinde üreticiler üretimlerini hızlandırarak bu yeni Windows Phone 8.1 telefonlarla ürün gamlarını genişletme imkanı buldular.

İş ortaklarımızın yeni Windows cihazlarla ekosistemimizi zenginleştirmesi ve kullanıcılara mükemmel Windows deneyimi yaşatmaları için desteğimiz artarak devam edecek.