Skype Translator İletişimde Dil Engelini Ortadan Kaldıracak

10 yıldan uzun bir süredir Skype insanları bir araya getiriyor. Günümüzde her ay 300 milyondan fazla kullanıcı Skype’a bağlanıyor ve her gün toplam 2 milyar dakikalık görüşme yapılıyor. Skype PC’den tablete, akıllı telefondan TV’ye kadar farklı cihazlarla ses ve görüntü ileterek insanların aralarındaki iletişim engelini aşmalarını sağlıyor. Skype örneğinde görüldüğü gibi teknoloji zamanla iletişimin önündeki coğrafi engelleri kaldırmayı başardı. Bununla birlikte dil engeli hala insanların birbirleriyle anlaşmalarını zorlaştırabiliyor ve verimliliklerini düşürebiliyor. Yeni tanıttığımız Skype Translator bu engeli de aşmamıza yardımcı olacak.

Skype_Translator

ABD’de düzenlenen Code Conference etkinliğinde CEO’muz Satya Nadella, Skype için geliştirilen bu heyecan verici özelliği ilk kez kamuoyu ile paylaştı. Nadella, Microsoft Skype ve Lync’ten Sorumlu Başkan Yardımcısı Gurdeep Pall ile yapılan Skype Translator demo’suna katıldı.

Skype Translator, sektörün ve Microsoft araştırmacılarının onlarca yıllık çalışmasının bir ürünü. Proje şu anda Skype ve Microsoft Translator ekipleri tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Etkinlikteki demo’da neredeyse gerçek zamanlı olarak İngilizce’den Almanca’ya ve Almanca’dan İngilizce’ye sesli çeviri gerçekleştirildi. Demo’da Skype ses görüşmesi, Microsoft Translator ile IM teknolojileri ve nöral ağ tabanlı ses tanıma teknolojileri birlikte kullanıldı. On yıldan uzun bir süredir ses tanıma, otomatik çeviri ve makine öğrenme teknolojilerine yatırım yapıyoruz ve bu teknolojiler günümüzde kişisel bilişim çağının önemli öğeleri olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu kapsamdaki çalışmalarımızı merak ediyorsanız bu bağlantıyı ziyaret etmenizi öneririm.

Bu teknolojinin henüz emekleme aşamasında olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan yıllar önce sadece Uzay Yolu gibi bilim kurgu dizilerinde gördüğümüz Evrensel Çevirmen gibi aygıtların artık gerçeğe dönüşmeye başladığının da habercisi. Üstelik Skype Translator’ın uygulama potansiyeli bilim kurgu eserlerinde hayal edilenden çok daha fazla. Bu teknoloji eğitimde, diplomaside, iş dünyasında ve hayatın diğer alanlarında çığır açacak bir gelişmeyi simgeliyor.

Skype Translator öncelikle Windows 8 beta uygulaması olarak bu yılın sonlarına doğru yayınlanacak. Skype birçok cihazda ve bilişim platformunda kullanılabiliyor. Eğer hala sesli ve görüntülü görüşme için Skype kullanmadıysanız hemen bir hesap oluşturup kullanmaya başlamanızı öneriyoruz.

Teknoloji sektöründe sık sık büyük, gerçekleştirmesi cesaret isteyen hayallerden ve bizi sınırlayan tek şeyin hayal gücümüz olduğundan söz ederiz. Skype Translator da bu büyük hayallerden biri ve gerçekleşmesiyle birlikte iletişimde bir dönüm noktası oluşturacak.