Surface Pro 3, PC’nin Gücünü Tabletin Pratikliği ile Buluşturuyor

Geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığımız Surface Pro 3 tabletimizi dizüstü bilgisayarınızın yerine geçecek şekilde tasarladık. Şimdiye kadarki en güçlü, en ince ve en hafif Surface Pro modeli olan yeni ürünümüz PC’nin tüm özelliklerini taşıyan harika bir tablet.

Surface Pro 3 a

Müşterilerimiz her Surface tabletimizin diğerlerinden daha fazla şey yapması için üretildiğini biliyorlar. Surface kullanıcıları bir tabletin üretkenlik için ne kadar harika bir araç olduğuna tanık oluyorlar. Öte yandan birçok kullanıcı halen bir tablet için dizüstü bilgisayarlarından vazgeçmeye hazır değil ve çoğunluğu ikisini birlikte taşıyor. Bir elektronik mağazasına girdiğinizde eğlence içerikleri ve kolay taşınabilir olduğu için tableti mi, yoksa işlerinizi kolayca yapabilmeniz için dizüstünü mü seçeceğinizde kararsız kalabiliyorsunuz.  Tabletler çoğunlukla film izlemek, kitap okumak, oyun oynamak, internette gezinmek ve uygulamalarla zaman geçirmek için kullanılacakları göz önüne alınarak tasarlanıyor. Dizüstü bilgisayarların çoğu ise büyük uygulamalarla çalışmak, tablolar hazırlama, yazı yazmak, içerik üretmek, internette gezinmek gibi faaliyetlerinizde size yardımcı olacak şekilde tasarlanıyorlar. Surface’i tasarlarken bir tabletten beklenen ince tasarım, şık görünüm, hafiflik ve uzun pil ömründen ödün vermeden PC’nin tüm gücünü sunabilen bir cihaz ortaya çıkarmayı hedefledik.

Surface Pro 3 üzerinde çalışırken daha önceki ürünlerimizden edindiğimiz tecrübeyi ve müşterilerimizden aldığımız geri bildirimleri anahtar teknolojilerimizle birleştirerek tabletin önemli özelliklerini PC senaryolarına uyguladık. Bir ürünün kusursuz olması için birçok etken devreye giriyor ve tüm bu etkenlerin bir araya gelmesi her zaman o kadar basit olmuyor. Surface Pro 3’ün dizüstü bilgisayarınızın yerine geçmesini sağlayacak bazı önemli özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

Surface Pro 3, 4. Nesil Intel Core işlemciye sahip ve Core i3, Core i5, Core i7 seçenekleri sunuyor. Tabletin depolama kapasitesi 64 – 512 GB, RAM desteği ise 4 – 8 GB arasında değişiyor. Harici ekipmanlar için USB 3.0, harici bir ekrana görüntü vermek için Mini DisplayPort bağlantılarının yanı sıra depolama kapasitesini artırmak için microSD kart okuyucu bu modelde de yer alıyor.

Surface Pro 3’ün 2160×1440 çözünürlük sunan 12 inç ClearType Full HD ekranı Surface Pro 2’nin ekranından % 38 daha büyük olduğu gibi % 50 daha fazla piksel içeriyor.  Buna ek olarak ekranın renk kalibrasyonu fabrikada yapıldığı için her cihazda canlı renkler, net görüntüler ve harika kontrast elde ediliyor. Büyük ekran ile SD kartın birlikteliği Surface Pro 3’ün her yerde büyük ekran eğlence sunmasını garantiliyor.

Surface Pro 3 b

Surface Pro 3’ün yeni çok pozisyonlu destek standı artık ekranı 0 – 150 derece arasında herhangi bir açıda konumlandırabilmenizi sağlıyor. Yeni kapak klavyelerimiz % 63 daha büyük trackpad alanına ve 5 renk seçeneğine sahipler. Önümüzdeki aylarda Surface Pro 3 için yeni bir Surface Bağlantı İstasyonu duyurusu yapacağız.

Surface Pro 3 c

Surface Pro 3 bir PC’nin tüm gücünü bünyesinde bulundurduğu için Office ve masaüstü uygulamaları dahil olmak üzere tüm Windows uygulamalarını çalıştırabiliyor. Tablet birden fazla görevi aynı anda başarıyla yerine getirebildiği gibi birden fazla kullanıcı hesabıyla kullanılabiliyor.

Tüm bu özellikler çok ince ve hafif bir gövdede buluşuyor.  Sadece 790 gram ağırlığındaki cihaz 0.9 cm inceliğinde. Surface Pro 3 bu değer ile pazardaki en ince dizüstü bilgisayarlardan bile daha ince. Ayrıca 9 saatlik pil ömrü de Surface Pro 2’den % 10 daha uzun.

Surface Pro 3 d

Surface Pro 3’ün tasarımdan üretim aşamasına gelmesi üç yıl sürdü. Bu incelik, hafiflik ve güçte bir cihaz tasarlamak zorlu bir uğraştı. Surface Pro 3’ün güçlü işlemcilerini soğutmak başlı başına bir meydan okumaydı. Bunun için en pratik çözüm işlemcinin hızını düşürmekti ki biz bunu asla düşünmedik. Soğutma işlemi normalde gövdede havanın geçeceği kanallar açılmasını gerektiriyor ve bu kanallar da gövdeyi kalınlaştırıyorlar. Bu ikilemin üstesinden gelebilmek için daha önceki çözümlerden % 30 daha etkili yeni bir fan teknolojisi icat ettik. Bu yeni ve daha ince fan havayı dışarı çıkması için kanallara yönlendirmek yerine çevresine yerleştirilen bir dizi kanat ile soğutuyor. Böylece hava çıkış kanalına ayrılacak yerden tasarruf edilerek Surface Pro 3 performanstan ödün vermeden daha ince bir yapıya kavuştu. Ayrıca katı hal sürücüler kullanarak geleneksel sabit disklerdeki hareketli parçalardan kurtularak alandan tasarruf ettik, ağırlığı azalttık ve performansı yükselttik. Mühendislik ve üretimdeki bu hassasiyetimiz sayesinde gövdede hiçbir alan boşa harcanmadı ve her bileşen yerli yerine oturdu. Kısaca Surface Pro 3 her 100 mikronluk alan bile hesap edilerek tasarlandı diyebiliriz.

Bir ürün tasarlarken kendimizi özellikler, teslim tarihleri ve maliyetleri düşünürken buluyoruz. Bununla birlikte, tasarımımızı yönlendiren en önemli etken müşterilerimizin ihtiyaçları oluyor. Üretmek istediğimiz nesneyi tanımlamak için güçlü metaforlar buluyoruz ve bu metaforlar tasarım mantığımızın temelini oluşturuyorlar. Bu yöntem, yenilikçi yaklaşımlarda bulunsanız bile ortaya çıkan ürünün size tanıdık gelmesini sağlıyor. Surface Pro 3’te metafor olarak not defteri, dergi ve kağıt parçasını ele aldık. Bir cihazda yazı yazacak olsanız bir kağıda yazı yazar gibi hissetmek istemez misiniz? Bunu göz önüne alarak Surface Pro 3’te 3:2 en/boy oranının doğal olacağını düşündük. Sonuçta ortaya hem yatay, hem de dikeyde pratik kullanım sunan bir cihaz çıktı. Bu sonuca varmak için hepimizin çocukluğumuzdan beri aşina olduğumuz bir kavram ile tasarımımızı ilişkilendirmemiz önemliydi.

Donanım ve yazılım arasında sağladığımız uyuma en iyi örnek ise OneNote, Surface kalemi ve Surface Pro 3 ile sağladığımız benzersiz not alma deneyimi.

Surface Pro 3 e

Kalem ve kağıt kullanmak yazı yazmanın ve çizim yapmanın en basit hali olsa da fiziksel kağıt dijital ortama göre paylaşım, dizinleme ve arama için pratik bir çözüm değil.  Tabletteki kalem deneyimin geliştirilmesi üretkenliği büyük ölçüde artıracaktı. Surface’deki kalem deneyimi üzerinde çalışırken dijital yazıma geçişin hızlı, sade ve şık olmasını istedik. Bu konuda Microsoft’un Windows, OneDrive, Office ve Surface ekipleri işbirliği yaptı. Hedefimiz kalemi tıpkı gerçek hayattaki kullanabilmenizdi. Kağıttan dijitale geçişin en iyi tarafı yazılarınızın her yere sizinle gelmesi ve OneNote entegrasyonu sayesinde iOS ve Android gibi dijital platformlarda da kullanabilmeniz. OneNote’u açtığınızda kişisel yazılarınızın tümünü karşınızda buluyorsunuz. Bizim için ilham verici olan bu harika deneyimleri gelecekte daha gelişmiş bir şekilde sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Surface Pro 3 f

Surface’in dijital kalemi, yaptığımız işbirlikleri ve çeşitli uygulamalar sayesinde sadece yazı yazmaktan fazlasını yapabiliyor. Grafikle uğraşan kullanıcılar Surface 3 için optimize edilmiş Photoshop CC’nin yeni sürümünden çok etkilenecekler. Bu Photoshop sürümünde güçlü dokunma ve hareket kontrolleri ile yüksek kalem hassasiyeti bulunuyor. Yeni güncelleme Adobe ve Microsoft arasındaki kapsamlı işbirliğinin bir parçası ve Adobe Creative Cloud’ın kalem ve dokunmatik ekran için optimize edilmiş güçlü mobil deneyiminin tüm potansiyelini ortaya çıkarıyor. The New York Times ise Surface kalemine özel geliştirilmiş yeni bir bulmaca uygulamasını kullanıma sunuyor. Uygulamada Surface kalemini gerçek bir kalem gibi kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Final Draft, Sudoku ve Drawboard gibi sadece Surface için geliştirilen ve Windows’a özel tasarlanan uygulamalar da bu yılın sonlarına doğru yayınlanacak.

Surface’i tasarlarken müşterilerimizin daha fazlasını yapabilmesini ve bundan da önemlisi kullandıkları cihazlarını sevmelerini hedefledik. Surface Pro 3’ün dizüstü bilgisayarın yerini alan bir tablet olması kurumsal bir çözüm olarak da ilgi çekiyor. BMW Group, The Coca-Cola Company ve LVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton temel cihaz olarak Surface Pro 3’ü seçtiler ve yakın geleceke kurumlarına bu cihazın dağıtımını yapacaklar.

Surface Pro 3 20 Haziran’da ABD ve Kanada’da, önümüzdeki aylarda ise 26 pazarda daha satışa sunulacak. Türkiye’de satışı için tarih bilgisi veremiyoruz.