SQL Server 2014 Veri Ambarı Performans ve Fiyat/Performans Rekorları Kırdı

15 Nisan’da kullanıma sunduğumuz SQL Server 2014 sektöre hızlı bir giriş yaptı ve rekorları alt üst etmeye başladı. İş ortağımız Hewlett Packard ile birlikte, üstün veri ambarı performansı ve fiyat/performansı için kümelenmemiş konfigürasyonda kalite testi ölçütü olan TPC-H 10 Terabyte ve 3 Terabyte sınıflarında iki dünya rekoru kırdık. Ayrıca OLTP alanında da Fujitsu ile birlikte bir dünya rekoruna imza attık.

SQL_Server

10TB: SQL Server 2014 Enterprise Edition ve Windows Server 2012 R2 Standard Edition yüklü bir HP ProLiant DL580 Gen8 Server konfigürasyonu saatte 404,005 sorgu (QphH – query-per-hour) değerinde kümelenmemiş performansa ulaşarak dünya rekoru kırdı. Önceki rekor 377,594 QphH idi. SQL Server konfigürasyonu ayrıca daha önce 4,65 $/QphH olan fiyat/performans oranını da 2.34 $/QphH değeri ile geride bıraktı.

3TB: Yine SQL Server 2014 Enterprise Edition ve Windows Server 2012 R2 Standard Edition yüklü bir HP ProLiant DL580 Gen8 Server konfigürasyonu daha önce 409,721 QphH olan kümelenmemiş performans rekorunu saatte 461,837 sorgu ile geçti ve yeni dünya rekorunun sahibi oldu. Aynı konfigürasyon ayrıca 2.04 $/QphH fiyat/performans oranına erişerek 3.94 $/QphH rekorunu neredeyse iki kat farkla geride bıraktı.

SQL Server 2014’ün kırdığı bu performans ve fiyat/performans alanındaki dünya rekorları, sektör lideri bellek-içi performansının sağladığı katma değeri ve veri ambarındaki liderliğini de kanıtlamış oluyor.

Endüstri standardı karar destek ölçütü TPC Benchmark H (TPC-H) iş odaklı özel sorgular ve eşzamanlı veri değişiklikleri paketinden oluşuyor. Sorgular ve veritabanında yer alan veriler endüstri çapında ilgili içeriklerden seçiliyor. Bu ölçüt büyük hacimli verileri inceleme, son derece karmaşık sorguları işleme koyma ve kritik iş sorularını yanıtlama için kullanılan karar destek sistemlerini taklit ediyor. Performans ölçümü TPC-H Composite Query-per-Hour Rating değeri ve fiyat/performans ölçümü maliyet/performans değerleriyle yapılıyor.

Bu testler hakkında ayrıntılı bilgiye TPC web sayfasından ulaşabilirsiniz.

OLTP’de de dünya rekoru SQL Server 2014’ün

OLTP iş yükü için en önemli sektör standardı ölçütlerinden TPC-E’de de Microsoft olarak Fujitsu ile birlikte SQL Server 2014 ile dünya rekoru kırdık.

Fujitsu, yenilikçi hata önleme ve otomatik iyileştirme yetenekleri ile yüksek platform güvenilirliği sunan Kritik Görev sunucusu Primequest 2800e’de SQL Server 2014 kullanarak yeni bir dünya rekoru olan 8,582.52 tpsE (8-socket) sonucuna ulaştı. Microsoft olarak bu alanda daha önce yayınladığımız sonuçlara göre 12 kat daha fazla performans artışı gösterdik.  Diğer kurumlar henüz bu ölçütte sonuçlarını yayınlamamış olsalar da TPC-E zor veritabanı yeteneği testleri gibi daha gerçekçi iş yüküne dayanan bir ölçüt olarak dikkat çekiyor.

Öte yandan bellek-içi OLTP için standart bir ölçüt bulunmadığına ve TPC-E’nin yeni SQL Server 2014 bellk-içi OLTP fonksiyonunun gelişmiş işlem yeteneğini yansıtmadığını hatırlatmak isteriz.

TPC-E sonuçları için ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

SQL Server ölçütleri ve performansı hakkında ayrıntılı bilgi için ilgili bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.