Hoş Geldin Nokia!

Bugün Microsoft olarak Nokia’nın Cihazlar ve Servisler bölümünün satın alınma sürecinin tamamlandığını duyurmaktan mutluyuz. Microsoft ve Nokia birlikteliğinin tüketicilerin beklentilerine ve kurumların ihtiyacına hitap eden yepyeni cihazların yolunu açacağına inanıyoruz.

NokiaDayOne_622

Nokia ile ilk stratejik iş birliğini Şubat 2011 tarihinde birlikte mobil cihazlar üretmek için kurmuştuk. Eylül 2013 tarihinde de Microsoft olarak Nokia Cihazlar ve Servisler bölümünü satın almak için anlaşmaya varmıştık.

Nokia hissedarlarının ve dünya genelindeki düzenleyici kurumların onayının ardından, Nokia Cihazlar ve Servisler bölümünün satın alınmasıyla ilgili tüm süreçler tamamlandı. Satın alma sürecinin onaylanması, iki organizasyonun tek bir takım halinde aynı çatı altında birleşmesinin ilk adımını oluşturuyor.

Microsoft Devices Group Başkan Yardımcısı olarak CEO’muz Satya Nadella’ya bağlı olarak çalışacak olan Nokia eski Başkanı ve CEO’su Stephen Elop, Lumia akıllı telefonlar ve tabletler, Nokia mobil telefonlar, Xbox, Surface ve Perceptive Pixel (PPI) ürün ve aksesuarlarından oluşan cihaz iş kolunu yönetecek.

Bu anlaşmayla Microsoft olarak dünya genelinde 50’den fazla ülkede 130’tan fazla konumda yer alan, akıllı telefonlar, mobil cihazlar ve hizmetlere yönelik tasarım, geliştirme, üretim, pazarlama ve satış konusunda endüstriyel deneyime sahip personeli ve fabrikaları bünyemize alıyoruz. Ayrıca mevcut tüm Nokia ürünlerini garantisi bundan böyle Microsoft tarafından sağlanacak.

Akıllı telefon pazarının en hızlı büyüyen ekosistemi olan Windows Phone, yeni cihazlarla genişlemeye devam edecek. IDC’ye göre 2013’ün dördüncü çeyreğinde Windows Phone dünyanın en yaygın ilk 3 akıllı telefon platformu arasındaki yerini korudu ve yıldan yıla yüzde 91 büyümeye imza atarak en hızlı büyüyen akıllı platform oldu. Microsoft, ayrıca Nokia cep telefonu iş koluyla yılda 50 milyar dolarlık potansiyel sunan uygun fiyatlı mobil cihazlar pazarında da yerini alarak, 1 milyar kişiye ilk mobil cihaz deneyimini Microsoft hizmetleri eşliğinde sunacak.

Uzun yıllardır Türkiye’nin sevilen markalarından olan Nokia, yenilikçi bakış açısı ve ürünleriyle Türkiye telekomünikasyon pazarında önemli bir rol üstleniyor. Nokia aynı zamanda her geçen gün büyüyen Windows Phone platformunun Türkiye’de de taşıyıcı markası oldu.

İlk günden itibaren hızla geniş bir kullanıcı kesimine ulaşan Windows Phone platformu, kısa sürede zengin bir mobil ekosisteme dönüştü. Türkiye’de üretilmiş 2 bine yakın uygulamaya ev sahipliği yapan Windows Phone platformunda Türkiye’nin önde gelen kurumları tarafından yayınlanmış çok sayıda uygulama da yer alıyor.

Microsoft olarak önümüzdeki dönemde yeni değerler ve fırsatlar sunmak üzere donanım iş ortaklarımızla, geliştiricilerle, operatörlerle, dağıtıcılarla ve perakendecilerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Ayrıca donanım ve yazılımın birlikteliğiyle ideal çözümler sunarak Windows cihazlarına olan talebi artırmayı hedefliyoruz.

Microsoft Devices Group Başkan Yardımcısı Stephen Elop’un konuyla ilgili mektubuna bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.