Dev Center Windows Phone 8.1 ve Evrensel Windows Uygulamalarına Açıldı

14 Nisan itibariyle Windows 8.1 uygulamalarınızı yayınlamak ve evrensel Windows uygulamaları yaratmak için Windows ve Windows Phone uygulamalarınızı birleştireceğiniz Windows Phone Dev Center’ın açılışını duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu gelişme ayrıca geri bildirimleriniz ışığında getirdiğimiz iyileştirmeleri de içeriyor. Sizin önerilerinizi dinliyoruz ve Dev Center deneyiminizi buna göre geliştiriyoruz.

DevCenter_1

Windows Phone Dev Center dağıtımına başlandı ve yeni özellik ile güncellemeleri görmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca Windows Dev Center ile ilgili bir güncelleme daha yayınlayacağız. Gelin bu güncellemelerin önemli özelliklerine kısaca göz atalım.

Windows Phone ve Windows Dev Center üzerinde yeni paylaşılan özellikler

1. Bir evrensel Windows uygulaması yaratmak için Windows ve Windows Phone uygulamalarını birleştirmek: Uygulamaları birleştirme müşterilerimize uygulamaları bir kere indirmelerini ve tüm uyumlu Windows cihazlarda kullanabilmelerini sağlıyor. Böylece tüm cihaz türlerinde hem ücretli hem de ücretsiz uygulama indirme sayılarında artış bekliyoruz. Uygulamanıza uygulama içi satın alma özelliği eklediyseniz birleştirilmiş uygulama deneyimi iki mağazada da size avantaj sağlıyor. Uygulamanız için iki mağazada da aynı ismi rezerve ederek birleştirme yapabiliyorsunuz. Bu özellik sadece Windows 8.1. uygulamaları ile sınırlı değil. Aslında, var olan veya yeni Windows Phone uygulamaları Windows 8.0 veya 8.1 uygulamalarıyla birleştirilebiliyor. Daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Aşağıdaki görsel uygulamalarınızı birleştirdiğinizde kullanıcıların mağazada nasıl gördüğünü gösteriyor.

DevCenter_2

Eğer Windows Phone uygulamanız bir 8.1 paketine sahip ise, uygulamalarınızı birleştirmekle iki ayrı avantaj elde edebilirsiniz – Telefon, tablet ve PC’ler üzerinde roam application data yeteneği ve Windows Push Notification Services (WNS) yoluyla tek bir bildiri kanalı.

2. Uygulama ismi rezervasyonu: Geliştiriciler artık Windows Phone uygulamaları yayınlamadan önce 12 aya kadar uygulama ismini rezerve etme olanağına sahipler. Bu özellik hali hazırda Windows Mağazası’nda bulunuyordu. Eğer bir Windows Phone geliştiricisiyseniz Windows Phone 8.1 paketi eklemeye karar verene kadar, uygulamalarınızı isim rezerve etmeden güncellemeye devam edebilirsiniz. Windows Phone 8.1’e güncellediğiniz zaman, uygulamalarınız Windows Phone Mağazası’nda başka bir uygulama için rezerve edilmiş olsa da var olan görüntü ismini kullanmaya devam edebilirsiniz. İsim rezervasyonu hakkında daha fazla bilgi edinin.

3. Artık kredi kartı doğrulama gerekli değil: Geçtiğimiz Kasım ayında, geliştiricilere hem Windows hem de Windows Phone mağazaları için uygulamaları tek bir hesaptan kaydetme özelliğini mümkün kulan birleşik kayıtı duyurmuştuk. Windows Dev Center’ın devreye girmesiyle birlikte artık kayıt sırasında kimlik doğrulama ve PayPal’ın desteklendiği ülkelerde PayPal ile kayıt ödemesi ve yenileme seçeneği için kredi kartına ihtiyaç kalmadı.

4. Birleştirilmiş fiyat seviyeleri: Geçtiğimiz günlerde evrensel Windows uygulamalarını desteklemek ve fiyatlandırmayı basitleştirmek için her iki mağazada da geçerli fiyat seviyelerinin olduğu tek bir set sunduk. Bu birleştirilmiş fiyatlandırma sistemi ücretli uygulamalar ve uygulama içi satın almalar için geçerli. Bu sistem Windows geliştiricilere, şu anda Windows Phone işlemlerinin % 55’ini oluşturan 0,99 dolar ve 1,29 dolar seviyelerinde fiyatlandırma yapma olanağı tanıyor. Ayrıca döviz kurları, vergiler ve pazar spesifik ücretlendirme seçenekleri dahil yerel faktörleri de ekledik. Yeni fiyat seviyeleri şimdi tüm uygulamalar için kullanılabilir durumda ve şu anda var olan uygulama fiyatlandırmanızı etkileyebilir. Dev Center’ı ziyaret ederek uygulama fiyatlandırmanızı gözden geçirebilir ve ayarlamalar yapabilirsiniz.

5. Uyumlu sertifikasyon ilkeleri: Fiyat seviyeleri gibi, genel uygulama ilkeleri de evrensel Windows uygulamalarını desteklemeye yardımcı oluyor. Bu güncelleme ile mağazalar arası uygulama sertifikasyon ilkelerini uyumlu hale getirdik ve bunları incelemenizi öneririz.

Windows Phone Dev Center için yenilikler

Her iki mağaza için de paylaşılan özelliklere ek olarak, Windows Phone 8.1 destekleyen Windows Phone Dev Center’da uygulama ibrazını kolaylaştırma ve hızlandırma gibi bazı iyileştirmeler de yaptık.

1. Windows Phone 8.1 paket ibrazı: Geliştiriciler Windows Phone 8.1 SDK’daki (paket tipi: xap) yeni özellikler ile Silverlight platformunu kullanmaya devam edebilecekleri gibi Windows Runtime platformunu telefon, tablet ve PC’lerdeki uygulamalarda tekrar kullanılan kodları maksimize etmek için kullanabilirler. Bu iki seçeneği karşılaştırmak için bu bağlantıdaki yazıyı okuyabilirsiniz. Windows Phone 8.1 ibrazı için gerekli önemli birkaç nokta hakkında bilgi edinmek için burayı tıklayın.

2. Bir uygulama, birden fazla paket: Windows Phone Mağazası’ndaki Windows Phone 7.1 ve 8.0 uygulamaları herhangi bir geliştirici aksiyonu gerektirmeden otomatik olarak Windows Phone 8.1 cihazlarına uyumlu olacaklar. Windows Phone 8.1’de tanıtılan özelliklerden faydalanmak için var olan uygulamaya Windows Phone 8.1 paketini eklemenizi tavsiye ediyoruz.

3. Paket hedeflerini basitleştirme: Birden fazla paketi olan uygulamalar için, platform versiyonu belirli bir telefona paket hedeflemesi için kullanılıyor. Örneğin, eğer bir uygulama Windows Phone 8.0 paketine sahipse, hem Windows Phone 8.0 hem de Windows Phone 8.1 cihazları için sunulabilir. Uygulama ek 8.1 paketi ile güncellendiyse, 8.0 paketi sadece Windows Phone 8.0 cihazlarına sunulabilir, 8.1 paketi de Windows Phone 8.1’e sunulabilir. Daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Dev Center yeniden tasarlandı: Bize ulaştırdığınız geri bildirimlerde aradığınız bir dökümana ulaşmanın ve sitede yön bulmanın zor olduğundan söz ediyordunuz. Build 2014 etkinliğinde, Windows cihazlar için ortak belgeler sunan yeni yaklaşımımızı tanıtmıştık ve bugün yeniden tasarlanan Dev Center’ı kullanımınıza sunuyoruz.

5. Sertifikasyon süreleri kısaldı: Sertifikasyon süresini kısaltmak için Windows Phone uygulama sertifikasyon iş akışına yönelik iyileştirmeler sunuyoruz.. Bu konuda geliştirmeler yapmaya devam edeceğiz ve Windows geliştiricileri için de sertifikasyon sürelerini kısaltacağız.

Yakında yeni Windows Dev Center özellikleri geliyor

Bu ay ayrıca Windows Dev Center’a yönelik uygulama ibraz ve fiyatlandırma esnekliğini geliştirmek için bazı belirli iyileştirmeler de sunacağız,

1. Tanıtım fiyatlandırması: Bu özellik geliştiricilere belirleyecekleri başlangıç ve bitiş zamanları arasında uygulama fiyatlandırma olasılığı veriyor. Bu özellik yılbaşı dönemi veya promosyon periyotları süresinde indirimli fiyatlandırma senaryoları için oldukça kullanışlı.

2. İbraz öncesi doğrulama kontolleri: Uygulama sertifikasyon hataları için ortak bir neden, uygulama listeleme verisindeki veya Ayarlar düğmesindeki gizlilik ilkesinin eksikliği. Bunun biraz sinir bozucu olduğunu biliyoruz. Bu yüzden gerekli durumlarda, ibrazdan önce gizlilik ilkesi eklemeniz için bir uyarı ekledik. Ayrıca şimdi, uygulamanızla birlikte sunduğunuz gizlilik ilkesine otomatik olarak Ayarlar’da da yer vereceğiz.

3. Dokunmatik cihaz hedeflemesi: Uygulama ibrazı sırasında bir uygulama dokunmatik cihaz ihtiyacı doğuruyorsa tanımlayabiliyorsunuz. Eğer dokunmatiğin gerekli olduğunu belirtirseniz, uygulamanız Windows Mağazası Canlı Kutucuğunda görüntülenmeyecek ve dokunmatik olmayan cihazlar için mağazada ‘Spotlight’ ve ‘Sizin için seçilenler’ filtrelemesinde belirecek. Bu uygulamalar mağaza uygulama sıralamasını yansıtmak için ‘Ücretsiz’ gibi listelerde görünebilir. Eğer kullanıcı bu uygulamaları dokunmatik özelliği olmayan bir PC’ye yüklemeye karar verirse, bu uygulamayı çalıştımaya yarayacak uygun yazılım ile ilgili uyarı ekranda gözükür. Eğer kullanıcı uygulamayı indirmeye karar verirse, uygulamaya oy verme veya uygulamaya yorum yapma özelliği geçerli olmaz.

Daha fazla bilgi edinmek için, Build Konferansı’ndaki Windows Phone and Windows: Dev Center and App Submission Deep Dive oturumunu incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Windows Phone 8.1’i ‘Geliştiriciler için Windows Phone Önizleme’ yoluyla deneyin

Windows Phone 8.1’i ‘Geliştiriciler için Windows Phone Önizleme’ programımız yoluyla indirebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Bu sayede Build Konferansı’nda duyurduğumuz harika özellikleri deneyebilirsiniz.  Bunun için Dev Center’daki yönergeleri izleyebilirsiniz. Windows Phone 8.1 güncellemesi almadan önce önemli talimatları okumanızı öneririz. Daha fazla bilgi için bu yazıyı inceleyebilirsiniz.