Mobil Çalışma Alanını Windows ve Windows Phone ile Yapılandırmak

San Francisco’da gerçekleştirilen Build 2014 Konferansı sırasında Windows 8.1 Update ile gelen kurumlara özgü yenilikleri ve mobil işletim sistemimizin yeni sürümü olan Windows Phone 8.1’i duyurduk.

fisghl-tabs2_4DC1BA8C

 

 

Bundan 18 ay önce Windows 8’i pazara sunduğumuzda, dizüstü, masaüstü, tablet ve akıllı telefon gibi farklı platformlardaki arayüzleri birbirine yakınlaştırarak tüketicilerimizin, iş ortaklarımızın ve geliştiricilerimizin Windows ve Windows Phone deneyimlerini birleştirecek önemli bir adım atmıştık. Yeni duyurduğumuz güncellemelerle geliştirici platformu, Windows Mağazası ve Windows Phone Mağazası deneyimini de bir araya getirerek bu çabamızı daha da ileri taşıdık. Bu birliktelik, kurumsal uygulama geliştiricilerin yazdıkları mevcut kodları ve iş mantığını en küçük Windows Phone cihazlarından en büyük ekranlara kadar kolayca uyarlamalarına zemin hazırlıyor. Ayrıca bağımsız yazılım sağlayıcıların tüm Windows ekosistemine hitap edecek yazılımlar hazırlama sürecini daha kolay hale getiriyor.

Dilerseniz gelin, yeni güncellemelerin kurumsal platform için ne anlama geldiğine birlikte bakalım.

Windows 8.1 Update

Windows 8 dokunmayı birinci sınıf bir deneyim haline getirmiş, kullanıcılarımızı Windows Mağazası ile tanıştırmış ve birçok farklı form faktörüne sahip cihazların piyasaya çıkmasına zemin hazırlamıştı. Bu modern işletim sistemi ayrıca kurumsal kullanıcılara büyük faydalar sağlayan yenilikleri de beraberinde getiriyordu. Öyle ki, Resona Holdings Inc. ve United Utilities gibi müşterilerimiz Windows XP’den doğrudan Windows 8’e geçmeye karar verdiler.

Japonya’nın en büyük 5 bankacılık grubundan biri olan Resona Holdings Inc., yakın zaman önce şirket çapında etkinliği ve verimliliği artırmak amacıyla 30 bin kullanıcısının Windows 8 Enterprise ortamına geçiş sürecini tamamladı. Windows 8 Enterprise operasyonel giderleri hissedilir ölçüde azaltmanın yanı sıra, BitLocker sürücü şifreleme özelliği sayesinde güvenlik altyapısını güçlendirerek regülasyonlara uyum sağlanmasına aracı oldu.

Windows 8.1 ile çağdaş bir işletim sisteminin nasıl olması gerektiğine dair ilk yaklaşımımızı daha da ileri taşıdık. Müşterilerimizden gelen talep ve yorumları dikkate aldık, arayüzü geliştirdik ve platformu daha ideal hale getirdik. Bu çabalarımızın sonucunda İngiltere’de listenin en başında yer alan su dağıtım şirketi United Utilities, Aralık 2014’e kadar 2 bin çalışanını Windows 8.1 Update sürümüne taşıyacağını duyurdu. Windows 8 Update ve Windows Phone 8.1, birçok konumda faaaliyet gösteren, önemli sayıda saha çalışanına sahip olan ve birbirinden farklı iş kollarını yönetmesi gereken United Utilities’in mevcut uygulamalara olan uyumunu kolaylaştıracak ve doğru kişilere,doğru zamanda hizmet götürebilme esnekliğine kavuşacak. Üstelik bunu masaüstü bilgisayarlardan tabletlere, akıllı telefonlara kadar her cihazda benzer ve alışıldık bir arayüz üzerinden gerçekleştirecek.

Öncelikle MSDN ve TechNet üzerinden sunulmaya başlanan Windows 8.1 Update, Windows Güncelleme üzerinden 8 Nisan tarihinde kullanıcılara da sunuldu. Hacimli lisans müşterilerine ise bu ay sonundan itibaren sunulmaya başlanacak. Sürümün getirdiği kurumlara değer katacak yenilikleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Daha İyi Internet Explorer Uyumluluğu –Internet Explorer Enterprise Modu, Windows 8.1 ve Windows 7 içinde yer alan Internet Explorer 11’deki Internet Explorer 8 uyumluluğunu güçlendiriyor. Böylece IE11, en güvenli kurumsal web tarayıcısını olmanın yanı sıra, IE8 üzerinde çalışan eski web tabanlı uygulamaların sorunsuzca çalışabilmesini sağlıyor. Kurumlar Windows 8.1 ve Windows 7 kullanan cihazlarda IE11’i en son sürüme güncelleyebilecekler. Böylece daha yüksek performans, daha fazla güvenlik, geçmişe uyumun artırılması ve çağdaş web standartlarına uyumun sağlanması gibi olanaklardan faydalanabilecekler.

 

  • Arayüzdeki Geliştirmeler – Çağdaş Windows kullanıcı arayüzü ve Windows mağazası uygulamaları klavye ve fare kullanıcıları için çok daha kullanışlı hale getirildi. Farenizi ekranın en üstüne getirerek küçültme ve kapatma gibi alışıldık fonksiyonlara ulaşmak, fareyi ekranın altına sürükleyerek görev çubuğunu görüntülemek ve uygulamaları takip etmek mümkün. Ayrıca artık Windows Mağazası uygulamalarını görev çubuğuna sabitleyerek tüm ekranlarda doğrudan ulaşabilirsiniz.
  • Mobil Cihaz Yönetimi – Organizasyon üzerindeki kontrolünüzü daha da güçlendirmek için sunulan genişletilmiş Mobil Cihaz Yönetimi (Mobile Device Management – MDM), Windows Mağaza uygulamalarının sınıflandırılarak engellenmesi, web adres filtreleri ve Internet Explorer seçenekleri altında yer alan kurumsal kullanım modu (Enterprise Mode) gibi özellikler sunuyor.

 

  • Daha Kolay Yayılım –Windows 8.1 Update sürümünü Windows güncellemesi aracılığıyla sunmak kurumlara daha fazla öngörülebilirlik sunuyor. Ayrıca kuruma özgü hazırlanan güçlü ve çağdaş uygulamaların kullanıcılara ulaştırılmasını kolaylaştırmak amacıyla, etki alanine bağlanan tüm Windows Pro PC veya tablete uygulama yan yükleme özelliği eklendi.

 

  • Düşük Maliyetli ve En Yeni Donanım Desteği – Windows 8.1 Update kurumunuzun ihtiyacına uygun tüm çağdaş donanım profillerini destekliyor. Ayrıca donanım iş ortaklarımızın sadece 1 Gb sistemi belleği ve 16 GB depolama alanına sahip cihazlar üretebilmesine olanak sağlıyor. Son olarak, 64 bitlik Windows işletim sistemi, Intel Atom işlemcileriyle çalışan tablet ve ikisi bir arada cihazlarda da yer alacak.

 

Kurumlar Windows deneyimini kullanıcılarına sunmak için gittikçe artan esnekliğe ihtiyaç duyuyorlar. Bu ihtiyacı desteklemek ve iş değerini artırmak için bazı lisanslama modellerimizi yeniden düzenledik:

  • Windows Embedded Edition Hakları: Bu aydan itibaren Windows için Yazılım Garantisi ve Windows Embedded için Yazılım Garantisi’ne sahip olan Hacimli Lisans müşterilerimiz Windows Enterprise ve Windows Embedded Industry sürümlerinin ikisine de erişebilecekler. Sektöre özel sistem ve cihazlara dağıtım yapan müşterilerimiz artık her cihaz için ihtiyaçlarına uygun Windows sürümünü seçebilecekler. Bunun kurumunuz için ne anlama geldiğini buradan öğrenebilirsiniz.
  • Kurumsal Yan Yükleme: Mayıs ayında belirli Hacimli Lisans programlarındaki organizasyonlara, hangi ürünü satın alırlarsa alsınlar Kurumsal Yan Yükleme haklarını ücretsiz olarak sunacağız. Özelleştirilmiş iş hattı Windows 8.1 uygulamalarının dağıtımını yapmak isteyen diğer müşterilerimiz ise sınırsız sayıda cihaz için Enterprise Yan Yükleme haklarını Hacimli Lisanslama yoluyla yaklaşık 100 Dolara satın alabilecekler. Bu konuda ek bilgi için Windows Hacimli Lisanslama Rehberi’ne başvurabilirsiniz.

 

Windows ayrıca geliştiricilere dokunmatik iş uygulamaları oluşturma ve dağıtımını kolaylaştıran ve her cihazda etkinliği artıran yeni araçlar sunuyor:

Aracı Windows Runtime Bileşenleri: Yan Yükleme yapılan Windows Mağazası uygulamaları uygulama konteyneri dışında çalışan Windows Runtime bileşenlerine erişebilecekler ve Windows ile .NET’in tüm gücüne ulaşabilecekler.

Ağ Geri Döngüsü: Yan Yükleme yapılan Windows Mağazası uygulamaları diğer masaüstü işlemleri ve uygulamalarla ağ geri döngüsü yoluyla iletişim kurabilirler. Artık dokunmatik uygulamaları Win32 veya Base Class Library bileşenlerine bağlı olarak mevcut kodu kullanırken yapılandırabilirsiniz. Geliştiriciler hem araçları hem de API’lerikullanarak Windows Mağazası uygulamaları için ağ geri döngüsü sağlayabilirler.

Windows Bildirim Hizmetleri: Yan Yükleme yapılan Windows Mağazası uygulamaları artık Windows Bildirim Hizmetleri’nden anlık bildirimler alabilecekler. Bir Windows Mağazası geliştirici hesabı kullanarak bir uygulama adı reserve edebilir ve onun kimliğini kullanabilirsiniz. Bu uygulama kimliği, uygulamanız Windows Mağazası’nda yayınlanmamış olsa da aktif geliştirici hesaplarından silinmez. MSDN’de bir uygulama adını reserve etme işleminin detayları için bu bağlantıya ulaşabilirsiniz.

Windows 8.1 Update Windows Güncelleme ile birlikte yayınlanacak. Buna ek olarak Windows Server Update Services, System Center Configuration Manager ve Windows Intune gibi kurumsal yönetim araçları mevcut Windows 8.1 cihazları güncelleyebilecekler. Son olarak da güncellenmiş Windows 8.1 Update imajları bu ayın sonuna doğru yayınlanacak ve bu sayede kurumlar tüm cihazlarına kolayca dağıtım yapabilecekler. Windows 8.1 Update gelecek Windows 8.1 hizmetlerinin daha iler gidebilmesi için bir temel oluşturuyor. Windows 8.1 müşterilerimizin gelecek güncellemeleri almak için Windows 8.1 Update yüklemeleri gerekecek. Dağıtım hakkında ayrıntılı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Windows Phone 8.1

Modern kurumsal mobilite akıllı telefonlar da dahil tüm cihazlarda etkinlik ve verimlilik gerektiriyor. Windows Phone 8.1 akıllı telefonlara kurumsal müşteriler göz önüne alınarak tasarlanmış yeni ve benzersiz yetenekleriyle Windows’dan beklediğiniz güvenlik ve yönetilebilirlik özelliklerini beraberinde getiriyor.

Windows Phone 8.1 aşağıdaki önemli kurumsal seviyede yetenekleri içeriyor:

Mobil Cihaz Yönetimi: Windows Phone 8.1 dahili MDM istemcisine sahip olduğundan BT organizasyonlarının Windows Intune, MobileIron, Citrix, SAP ve Sophos gibi yönetim sistemi seçenekleri ile cihazlarını yönetmelerini mümkün kılar. Cihaz tescili destek maliyetini düşürmek ve bir BYOD veya Şirket Sorumluluğu (kuruluşun sahip olduğu cihazlar) senaryosunda tescile yardımcı olmak için basitleştirilmiştir. Bir MDM sistemi tescilinde BT yöneticisi Windows Phone ile kurulum ilkeleri, e-posta veya Office 365 hesapları, kullanıcı doğrulama sertifikaları, VPN ve Wi-Fi profilleri ve uygulamalar da dahil olmak üzere tüm kurumsal koleksiyonu yönetebilir.

Windows Uygulama Platformu ile Yakınsama: Windows Phone 8.1 Windows ve Windows Phone geliştirme platformlarını birbirine yakınlaştırmak için atılan dev bir olarak tanımlanabilir. Windows cihazları için uygulama geliştirmek artık tabletler, PC’ler ve telefonlar için ayrı geliştirme projeleri yönetme ve geliştirici yatırımını ciddi anlamda artırma anlamına gelimiyor. Tabii ki mevcut Windows Phone 8 uygulamaları Windows Phone 8.1’de çalışacak.

Güvenlik: Windows Phone 8.1 güvenlik mimarisini şirketinizin akıllı telefonlardaki verisini korumanıza yardım edecek şekilde geliştiriyor. Windows Phone 8.1 bir cihaz kaybolduğunda veya çalındığında uzaktan kurumsal veri kaldırma özelliğini kullanarak güvenli önyükleme yapabiliyor ve size kötücül amaçlı yazılımlardan korumak için uygulamaları kum havuzuna alabiliyor.

Güvenli Kriptolu E-posta için S/MIME: Windows Phone 8.1 S/MIME’nin sektör standardı uygulamasını getiriyor. MDM sistemi veya Exchange Server ile yönetilen bu özellik ile çalışanlar telefonlarındaki Outlook istemcisinden doğrudan kriptolu e-posta gönderebiliyor ve e-postaları imzalayabiliyor. BT ekibiniz ek bir yazılım yüklemeden S/MIME ilkelerini şirketinizin ilkelerine uyacak şekilde düzenleyebiliyor.

Atamalı Erişim: MDM çözümleri ve Windows Phone 8.1’deki yeni “atamalı erişim” işleviyle desteklenen şirketler belirli bir görev için düşük maliyetli cihazları tek bir iş uygulamasına kilitleyebilirler.

Gelişmiş Uygulama Yönetimi: Organizasyonlar MDM sistemi kontrolünde Windows Phone 8.1 telefonlara daha özel ve güvenli uygulama dağıtımı yapmak için bir Microsoft kurumsal hesabına kayıt olabilirler. Her uygulama cihaza yüklenebilir, güncellenebilir, kaldırılabilir veya mecburi olarak tanıtılabilir. Windows Phone Mağazası’ndaki uygulamalar da MDM sistemi tarafından yönetilen özel uygulama kataloğu yoluyla yayınlanabilirler. Güvenilir uygulamaları beyaz listeye eklemenin yanı sıra BT ekibiniz istemediğiniz uygulamaları kara listeye alabilirler ve hatta Mağaza’yı tamamen engelleyebiliriler.

Sertifika Yönetimi: MDM sistemi ve SCEP yoluyla kullanıcı sertifikaları Windows Phone 8.1 telefonlara dağıtılabilir ve böylece BT profesyonelleri kullanıcı doğrulama için sertifikaları tescil edebilir, yenileyebilir ve iptal edebilir. Sertifikalar Exchange Server, bir Intranet Web Serer, VPN, Wi-Fi ve iş hattı uygulamalarını doğrulamak için kullanılabilirler. İleri seviye sertifika yönetimi sağlandığı için sertifikalar Windows Phone üzerinden Sanal Smartcard sunan dahili TPM tarafından korunurlar.

Kurumsal VPN ve Wi-Fi: Windows Phone IPsec ve SSL VPN geçitlerini destekleyen uygulamaya özel VPN yetenekleri içerir. MDM sistemi tarafından konfigüre edilebilen VPN tüneli erişilen uygulama veya konum tarafından otomatik olarak başlatılır ve kullanıcı istediğinde otomatik olarak tekrar başlatılabilir. Windows Phone 8.1’deki VPN işlevi Checkpoint, Del/SonicWALL, F5 ve Juniper gibi önde gelen VPN üreticileri tarafından desteklendiği için müşterilerin Windows Phone 8.1 cihazları kurumsal ağlarına eklemeleri kolaylaşır. Buna ek olarak EAP-TLS ve EAP-TTLS özellikli kurumsal Wi-Fi ağı, çalışanlara MDM sistemi tarafından yönetilen kurumsal Wi-Fi ağına bağlanma imkanı sağlar. Maliyetleri düşürmek için Wi-Fi boşaltma tüm very trafiğini bilinen bir Wi-Fi ağı kapsama alanındaysa ona yönlendirir ve Mobil Operatör very bağlantısını kullanmayı bırakır.

Bu geliştirmeler sonucunda uluslararası telekomünikasyon şirketi ve Windows 8.1 tablet müşterimiz British Telecom (BT) 2014’te 5000 Windows Phone 8.1 cihazı ile mobil ekosistemini genişleteceğini duyurdu. BT, Windows Phone 8.1 cihazlara geçme hamlesiyle Windows platformunu mobilite için standart hale getirecek. Windows ve Windows Phone işletim sistemlerinin birbirlerine yakınlaşmalarıyla BT farklı cihaz form faktörleri için uygulama oluşturup kullanarak kurumsal uygulamalar ve cihazların geliştirilmesi ve yönetilmesi alanlarında çalışanlarının verimliliğini ve BT etkinliğini artırma vizyonunu gerçekleştiriyor.

Windows 8.1 Update ve Windows Phone 8.1 siz kurumsal müşterilerimiz düşünülerek tasarlandı. Bu sürümlerimiz gerçekten modern ve mobil faaliyetlerinizi yürütebilmeniz için gerekli özellikleri, güvenliği ve yönetilebilirliği sunuyor. Bu güncellemeler genş yelpazede donanım seçenekleri sundukları için organizasyonunuz için en uygun cihazı seçmenize imkan veridkleri gibi ister telefon, ister tablet ya da PC ile çalışın istikrarlı bir işletim sistemi garanti ediyorlar. Uygulama platformumuzun yakınsaması sayesinde de ister 4 inç telefon, ister 82 inç PPI ekran kullanın sorunsuz uygulama deneyimi yaşıyorsunuz. Bize ilettiğiniz geri bildirimler bu geliştirmeler ile Windows platformumuzu daha iyi seviyelere taşımamıza yardımcı oluyor. Hepinize teşekkür ederiz.