Windows 8.1 Update ile Gelen Arayüz Yenilikleri

Windows 8.1 Update ile özellikle klavye ve fare kullanıcıları için bazı iyileştirmeler yapılmış durumda. Bu açıdan yapılan yenilikleri, güncellemeyi yükledikten sonra karşımıza gelen başlangıç ekranında bile görme imkanına sahibiz.

W81UI_1

Başlangıç ekranının sağ üst kısmında bilgisayarı kapatma ve yeniden başlatma gibi güç görevlerinin ve arama fonksiyonunun yer aldığını görmek mümkün.

 

W81UI_2

Yine başlangıç ekranı üzerinde yer alan yeni nesil veya geleneksel uygulamaların üzerine sağ tıkladığımızda uygulama ile ilgili olan seçeneklerin karşımıza geldiğini görebiliyoruz. Burada uygulamanın özelliğine göre karşımıza gelen seçenekler değişiklik gösterebilir. Örneğin yeniden boyutlandırma görevinin altındaki boyut tipleri veya uygulamanın kaldırılabilmesi gibi.

W81UI_3

Benzer şekilde ekranda yer alan uygulamalar arasında çoklu seçim yapabilmek için masaüstü ortamında kullanılan CTRL butonu başlangıç ekranı üzerinde de fonksiyonel. Bir uygulamaya sağ tıkladıktan sonra CTRL butonu ile farklı uygulamaları seçerek uygulamalar üzerinde topluca işlem yapma (taşıma, büyültme, küçültme vb gibi) mümkün hale gelecektir.

W81UI_4

Klavye – fare kullanıcılarını ilgilendiren bir diğer önemli yenilik ise yeni nesil uygulamaların çalışma görünümünde yapılmış. Yeni nesil bir uygulama açıkken fare işaretçisini ekranın üst tarafına getirdiğimizde yeni nesil uygulamanın simge durumuna küçültülmesi veya doğrudan kapatılabilmesini sağlayan görevler alışıldık yerlerinde duruyor.

W81UI_5

Masaüstü kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran alanlardan biri kuşkusuz görev çubuğu. Önceki sürümlerde yalnızca geleneksel masaüstü uygulamalarına ait kısayollar görev çubuğuna sabitlenebilirken Windows 8.1 Update ile yeni nesil uygulamalara ait kısayollar da görev çubuğuna sabitlenebiliyor.

W81UI_6

Hatta bir yeni nesil uygulamayı çalıştırıp fare işaretçisini ekranın alt kısmına sürüklediğimizde görev çubuğunun buradan da çıktığını görmek mümkün. Görev çubuğu kullanılarak uygulamalar arası geçiş yapılması modern arayüzde çalışan yeni nesil uygulamalar için de sağlanmış.

W81UI_7

İster modern uygulamayı küçültmüş olalım ister geleneksel masaüstü uygulamaları ile çalışıyor olalım, artık çalışan tüm uygulamalara görev çubuğu üzerinden erişim sağlamak mümkün.

W81UI_8

Geleneksel masaüstü uygulamalarında olduğu gibi yeni nesil uygulamaların da görev çubuğundaki simgelerine sağ tıklayarak uygulamayı kapatmak veya görev çubuğuna sabitlemek / görev çubuğundan uygulamayı kaldırmak gibi alışılmış Windows Explorer işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Windows 8.1 Update, bundan sonraki Windows’un güvenlik ile ilgili ve diğer tüm güncelleştirmelerine taban oluşturacağı için tüm Windows Server 2012 R2 ve Windows 8.1 kullanıcılarının yüklemesi gerekmekte.

Windows 8.1 Update ile birlikte göze çarpan arayüz değişiklikleri kabaca bu şekilde listelenebilir. Önümüzdeki günlerde Windows 8.1 kullanıcılarını çok daha büyük sürprizler bekliyor.