Küçük İşletmelerin Microsoft Mobil Teknolojileri ile Başarılı Olabilmelerinin 4 Yolu

Mobil cihazlar sadece birkaç yıl öncesi dahi hayal edemeyeceğimiz şekilde çalışma biçimimizi değiştirdi. Bu değişimin getirdiği yeni cihazlar ve hizmetler işletmelerin rekabette daha etkin olmalarını, kendi kaynaklarını en iyi şekilde kullanmalarını ve müşteri memnuniyeti sağladı. İşte bu nedenle, özellikle hala Windows XP ve Office 2003 kullanan küçük işletmeler bu sürümleri Windows 8.1 ve Office 365’e yükseltmeyi düşünmeliler.

MSA13_DigMmt36

10 yıl önce, sosyal medyanın olmadığı dönemlerde, masa başında çalışıyorduk, akıllı telefonlar bu derece “akıllı” değildi ve küçük işletmeler için, belge paylaşırken faks makinesi kullanmak ve işlerini yürütmek için kağıt kullanmak alışıldık bir durumdu. Buna ek olarak toplantılar yüz yüze, aynı ofiste yapılırdı.

2014’e geldiğimizde ofisin artık tek bir yerde olmadığını görüyoruz – bir kahve dükkanı, trende bir koltuk hatta evimizdeki kanepe bile olabiliyor. Tabletler, akıllı telefonlar ve bilgisayarlar sayesinde her yerden çalışılabiliyor, iş toplantılarımızı sanal ortamda yapabiliyor ve farklı saat dilimlerindeki iş arkadaşlarımızla birlikte çalışabiliyoruz.

Bu yeni iş dünyasında, yeni teknolojiyi kucaklayan işletmelerin performanslarıyla, teknolojiye uzak kalanlarınki arasında büyük bir uçurum var. Güncel olmayan teknolojiyi kullanan küçük işletmeler rakiplerinden geride kalma riski altındalar: Boston Consulting Group tarafından yapılan araştırmada, teknolojiyi benimsemede lider olan küçük işletmelerin emsallerine göre önemli ölçüde daha iyi performansa sahip oldukları ortaya çıktı. Araştırmada teknoloji meraklısı küçük işletmelerin, teknoloji kabulünün düşük düzeye sahip olduğu şirketlerle karşılaştırıldıklarında, yıllık gelirlerinin yüzde 15 oranında artış gösterdiği ve neredeyse iki kat hızla iş ortaya çıkardıkları görüldü.

Aynı araştırma, küçük işletmelerin mobil gibi yeni teknolojilere işlerine yardımcı olabilecekleri yönünde inandıklarını da gösterdi. 2010 yılında yüzde 20 olan iş için cep telefonu kullanma oranı bugün yüzde 45.

Eski sürümlerin Windows 8.1 ve Office 365 gibi daha güncel yazılım ve hizmetlere yükseltilmesiyle, küçük işletmeler her yerde bağlı kalmak ve iş birliği yapmak için teknolojinin gücüne sahip olabilecekler, rekabet avantajı kazanabilecekler. İşte bunu sağlamanın dört temel yolu:

  • Ofisiniz her yerde. Skype ve Microsoft Lync gibi teknolojileri kullanarak tüm dünyada meslektaşlarınız ve müşterileriniz ile yüz yüze bağlanın.
  • Kağıtları ortadan kaldırın. Microsoft Office 365 ya da SharePoint gibi Web-tabanlı çözümler ve bir dijital kalem yardımıyla, akıllı telefonunuzdan ya da tabletten, hareket halindeyken faturalarınızı imzalayın ve onaylayın.
  • Bağlı kalın. Office 365 gibi araçlar yoluyla bağlı kalmayı kolaylaştırmak için iş arkadaşlarınızla takvimlerinizi paylaşın.
  • Belgeleri daha hızlı inceleyin. Sürüm kontrolü sorunlarından kaçınarak teklif ve diğer belgeleri düzenlemek için buluttaki Office 365’i kullanın.

 

Mobil teknolojilerin belirgin yararlarının ötesinde, Windows XP ve Office 2003 gibi güncel olmayan yazılım kullanmakta ısrarlı davranan küçük işletmeler BT maliyetlerini ve güvenli olmayan teknolojik ortam ve daha fazlasının riskini arttırırlar. Microsoft’un Windows XP ve Office 2003 için desteği 8 Nisan 2014 tarihinde son bulacak, bu yüzden küçük işletmelerin şirketlerini riske atmamak için en yakın zamanda yükseltme yapmayı göz önünde bulundurmaları önem taşıyor.

Windows 8.1 ve Office 365 hakkında daha fazla bilgi edinin

Yeni mobil iş dünyasında hız kazanmak için küçük işletmeler mevcut teknolojiye geçmek için planlama yapmaya başlamalılar. Microsoft şirketlerin teknoloji ihtiyaçlarını değerlendirmek ve geçişlerini kolaylaştırmak adına partner bulmada kendi iş ihtiyaçlarını en iyi karşılayan çözümlerin ne olduğu gibi birçok ücretsiz kaynak sunar. Daha fazla bilgi için, Windows XP Emekli Oluyor, Windows 8 Pro ve Kurumlar için Office 365   web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.