Windows 8.1 Update – Windows Deneyiminizde Önemli Gelişmeler

Bugün Windows platformu için önemli iki güncelleme yayınlıyoruz: “Windows Phone 8.1” ve “Windows 8.1 Update”. Bu güncellemelerle sizden gelen geri bildirimler ışığında Windows’u geliştirmeyi ve Windows cihazlarınıza katma değer sağlamayı sürdürüyoruz. Windows Phone 8.1 hakkında ayrıntılı bilgiyi ayrı bir blog yazısında ele alıyoruz. Bu yazıda sizlerle Windows 8.1 ve Windows RT 8.1 güncellemelerinin detaylarını paylaşacağım.

start_update_51167EBF

Güncel Windows sürümü ile dokunma ve mobilitede iddialı bir yere geldik. Windows 7’nin sağlam temelleri üzerine katlar inşa etmeyi sürdürürken Windows’ta dokunma deneyimini ön plana çıkaran yeni bir yaklaşım geliştirdik. Windows 8’in 2012’deki lansmanından bu yana bu deneyimi geliştirmeyi istikrarlı bir şekilde sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yılbaşı döneminde ABD’de bazı zincir mağazalarda satılan Windows PC’lerin yüzde 40’ı dokunmatik ekranlıydı. Bu rakam önceki yıl sadece yüzde 4’tü. Ayrıca Mobile World Congress’te belirttiğimiz gibi dokunma özellikli Windows 8’li cihazlarda müşteri memnuniyeti dokunmatik olmayan Windows 7 PC’lerden çok daha fazla. Tüm cihazlarda hayatınıza değer katan kişisel ve modern deneyimlere yabancılık çekmemeniz gerektiğine inanıyoruz. Windows 8 ve 8.1 ilk adımlardı ve müşteri ile iş ortaklarımızdan gelen geri bildirimlerle geliştirmeler yapmayı sürdürüyoruz.

Geçen sonbaharda, Windows 8’i yayınlamamızın ardından bir yıl geçmeden Başlangıç kısayolu düğmesinin gelmesi, öğreticiler, daha fazla kişiselleştirme seçenekleri, PC’yi açılışta masaüstünden başlatma yeteneği, çoklu görevlerde gelişmeler ve daha bir çok yenilikler içeren Windows 8.1’i kullanıma sunduk. Bugün Windows deneyiminizi bir adım ileriye taşıyacak yeni bir güncelleme ile karşınızdayız.

“Windows 8.1 Update” ile dokunma, klavye ve fare girişlerinde daha tanıdık ve uygun deneyimler sunmak için tasarlanmış bir dizi geliştirmeler sunuyor. Bu güncelleme ayrıca kurumsal müşteriler için de yeni geliştirmeler içeriyor, geliştiricilere yeni fırsatlar sunuyor ve cihaz üreticilerinin daha düşük maliyetli cihazlar üretmelerini sağlıyor.

Favori Uygulama ve Temel Kontrollere Daha Kolay Erişim:

Başlangıç ekranının sağ üst kısmında, hesap resminizin yanında Güç ve Arama düğmelerini bulacaksınız. Bu sayede istediğiniz anda PC’nizi hızla kapatabilecek ve Başlangıç ekranından hemen arama yapabileceksiniz.

Masaüstünü kullanmayı seviyorsanız PC’nizin Başlangıç ekranından değil doğrudan masaüstünden açılmasını sağlayabilirsiniz. Artık görev çubuğunuza hem masaüstü uygulamalarını, hem Windows Mağazası uygulamalarınızı hem de sık kullandığınız web sitelerini sabitleyebilirsiniz. Görev çubuğuna herhangi bir uygulamayı sabitleyebilmeniz sayesinde artık masaüstünden uygulama açabilir ve uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Örneğin; Skype, Facebook, Flipboard gibi uygulamaları artık görev çubuğunuza sabitleyebilirsiniz. Fare kullanıyorsanız farenizi ekranın alt köşesine getirerek görev çubuğunu görebilirsiniz. Bir uygulamayı açmak ya da uygulamalar arasında geçiş yapmak için görev çubuğuna sabitlenmiş bir uygulamaya tıklamanız yeterli.

Daha Tanıdık Fare ve Klavye Seçenekleri:

Artık fareniz Windows’un her yerinde daha etkili çalışacak. Bir Windows Mağazası uygulaması kullanırken farenizi ekranın üstüne sürüklediğinizde tanıdık Kapat ve Simge Durumuna Küçült düğmelerini göreceksiniz. Yukarıda belirttiğim gibi bir Windows Mağazası uygulamasında iken farenizi ekranın altına getirdiğinizde görev çubuğu görünür.

Başlangıç ekranında bir uygulama kutucuğuna sağ tıklarsanız kutucuğun yanında bir içerik menüsü göreceksiniz. Bu menüde kutucuğu Başlangıç ekranından kaldırma, görev çubuğuna sabitleme, kutucuk boyutunu değiştirme ve hatta uygulamayı kaldırma seçenekleri yer alıyor. Başlangıç ekranında bir uygulama kutucuğuna tıklamak masaüstündeki bir dosyaya tıklamakla aynı mantığa sahip.

Yeni Uygulamalar Bulmak Artık Daha Kolay:

Güncellemeyi yükledikten sonra Windows Mağazası’nın kısayolunun görev çubuğuna varsayılan olarak sabitlendiğini göreceksiniz. Bu sayede kolayca yeni uygulamalar bulabileceksiniz. İstediğiniz zaman bu kısayolu görev çubuğundan kaldırabilirsiniz.

Yeni uygulamalar yükledikten sonra ekranın sol alt kısmında size Uygulamalar görünümüne yönlendiren bir mesaj sayesinde son indirdiğiniz uygulamaları görebileceksiniz.

Tüm Cihazlarda Kesintisiz Web Gezintisi:

Bugünkü güncelleme ile IE11 Windows cihazınızı ve giriş yönteminizi tanıyıp web gezinti deneyiminize uyum sağlayacak. Böylece 8 inç dokunmatik tablette veya 24 inç masaüstü bilgisayarda fare ve klavye ile gezinirken buna uygun deneyim yaşayacaksınız. Yeni tasarım geliştirmeleri ile ekrandaki sekme sayısı ve yazı tipi ile menu boyutları da cihazınızın türüne göre olacak. Ayrıca artık tam ekran görüntülemede  tarayıcının ekranda nerede kalacağını ve kaybolacağını belirleyebileceksiniz.

Kurumsal Müşteriler İçin Geliştirmeler: Enterprise Mode Internet Explorer (EMIE) ve genişletilmiş Mobile Device Management (MDM) gibi kurumsal uygulamalar için de bazı temel geliştirmeler sunuyoruz. EMIE IE11’de IE8 uyumluluğu sunduğu için şirketler mevcut web tabanlı uygulamalarını Windows 8.1 cihazlarda da sorunsuz olarak kullanabilecekler. Genişletilmiş MDM ile de kuruluşların beyaz veya kara listeye alınmış Windows Mağazası uygulamaları ve web sitelerini seçmek için her MDM çözümü ile yönetilebilen ek ilke ayarları sunuyoruz.

Yeni Düşük Maliyetli Cihazlar: Windows 8.1 Update ile donanım iş ortaklarımıza sadece 1 GB RAM ve 16 GB depolamaya sahip cihazlarla bile performanstan ödün vermeden Windows deneyimi yaşatacak düşük maliyetli Windows cihazları üretmelerini sağlıyoruz.

Windows 8.1 Update sürümünü bugün MSDN abonelerinin kullanımına sunuyoruz. Windows 8.1 ve Windows RT 8.1 kullanıcıları da 8 Nisan Salı günü Windows Güncelleme ile birlikte bu güncellemeyi ücretsiz olarak alacaklar. Kullanıcıların çoğu güncellemeyi otomatik olarak alacaklar. Eğer şu anda hala Windows 8 kullanıyorsanız Windows 8.1 Update’i 8 Nisan’da Windows Mağazası’ndan indirebileceksiniz. İlgilenenler için Windows 8.1 Update’in KB2919355 olacağını da belirtelim.

Bu güncellemeyi herkesin kullanımına sunduğumuz için heyecanlıyız! İhtiyaçlarınız değiştikçe bize verdiğiniz geri bildirimler ışığında sizlere bunun gibi geliştirmelerle dolu Windows güncellemelerini düzenli olarak sunmayı sürdüreceğiz.