Windows XP için Yeni Veri Aktarım Aracı ve Desteğin Sona Ermesi Bildirimleri

Windows XP’ye desteğimizin sona ereceği tarih olan 8 Nisan’a sayılı günler kala müşterilerimizin bu tarihten haberdar olmaları ve Windows 8.1 gibi daha modern bir işletim sistemine geçiş yapmalarına yardımcı olmaya odaklandık. Yazımda bu konudaki iki gelişmeden söz edeceğim.

PCmover_622

Windows XP kullanan müşterilerimizin yeni bir PC’ye geçmelerine yardımcı olmak için ücretsiz bir aktarım aracını kullanıma sunuyoruz. Laplink işbirliği ile hazırladığımız Windows XP için PCmover Express adlı bu ücretsiz veri aktarım aracı Windows XP PC’nizdeki dosya ve ayarları kopyalayarak Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 ile çalışan yeni bir cihaza aktarıyor. Bu araç dosyalarınızı, müzik, video, e-posta ve kullanıcı profillerinizi ile ayarlarınızı eski PC’nizden yeni cihazınıza ev veya iş ağınız üzerinden aktarabildiği gibi Windows XP kullanıcılarına sadece istedikleri dosyaları yeni cihazlarına aktarabilmelerini de sağlıyor.

WindowsXP.com’dan şu anda sadece İngilizce sürümü indirilebilen PCmover Express önümüzdeki günlerde farklı dil seçenekleri de sunacak. Bu aracı şimdi kendi dilinizde kullanmak isterseniz Microsoft Download Center’dan indirebilirsiniz.

Eski bilgisayarlarından uygulamaları da aktarmak isteyen Windows XP kullanıcıları Laplink’in hazırladığı PCmover Professional uygulama aktarım yazılımını uygun bir ücretle bu bağlantıdan edinebilirler.

Kurumsal müşterilerimize ise User State Migration Tool’u öneriyoruz. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi bu bağlantıda bulabilirsiniz.

XP_EOS_Not

Windows XP Home veya Professional sürümlerini kullanan ve Windows Güncelleme ile güncelleme almayı tercih eden müşterilerimiz her ayın 8’inde masaüstü ekranlarında Windows XP’ye desteğin sona ermesi ile ilgili bir bildirim alacaklar. Bu bildirimde desteğin sona ermesinin sonuçları ve bundan sonra güvenlik riskleri ve virüslerden nasıl korunabilecekleri hakkında bilgilerin yer aldığı Windows XP Desteği Sonra Eriyor web sitemize bir bağlantı bulunacak. Kullanıcılar dilediklerinde bu bildirimleri iptal edebilecekler. Öte yandan WSUS/SCCM/Windows Intune ile yönetilen PC’lerde bu bildirimler görüntülenmeyecek.

Eğer hangi Windows sürümünü kullandığınızı bilmiyorsanız PC’nizin işletim sisteminin Windows XP ya da Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 gibi yeni bir Windows sürümü olduğunu otomatik olarak tespit eden AmIRunningXP.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Web sitesi eğer Windows XP kullandığınızı tespit ederse size işletim sistemi sürümünüzü yükseltmenizde yardımcı olacak bilgiler sunacak.