Windows XP ve Office 2003’ten Windows 8.1 ve Office 365’e Sorunsuz Geçiş İçin İpuçları

Microsoft, 8 Nisan 2014 tarihi itibariyle Windows XP ve Office 2003’e desteğine son verecek. Küçük işletmeler ve tüketiciler ise daha gelişmiş bir teknoloji ile yeni cihazlara geçiş yapıyorlar. On yıldır aynı teknolojiyi kullanan kişiler için, Microsoft’un yeni işletim sistemi ve uygulama yazılımı – Windows 8.1 ve Office 365 – farklı gelebilir. Bu yazıda sunacağımız ipuçları ile bu geçişi sizin için kolaylaştıracağımıza inanıyoruz.

XP_EOS_Matte_3

Windows 8.1 ve Office 365, bugünkü çalışma tarzımıza göre tasarlandı. Bu yeni teknolojiler, kullanıcılara hangi cihazı kullanırlarsa kullansınlar, nerede çalışıyorlarsa çalışsınlar, çalışma arkadaşları ile işbirliği yapmalarına ve işlerinde verimli olmalarına yardımcı olan kalıcı ve özelleştirilmiş bir deneyim sunuyor. Küçük işletmeler için, Windows 8.1 ve Office 365 gibi çözümler ilk günden itibaren verimlilik sağlıyor ve ofislerini ceplerinde taşımalarına yardımcı oluyor.

İşte yeni Windows 8.1 ve Office 365 kullanıcılarına yardımcı olacak ipuçları:

Başlangıç ekranı ile tanışın. Başlangıç, Windows 8.1’in uygulamaları, bağlantıları ve daha fazlasını sergilediği yerdir. Kutucuk formatlarını kolayca yönlendirebilmek ve kutucukları etiketlenmiş gruplar içerisinde sürükleyip bırakarak organize etmek mümkün. Windows’un herhangi bir yerinde parmağınızı dokunmatik ekranın sağ kenadından içeri doğru kaydırarak ve Başlangıç’a dokunarak – veya klavyedeki Windows tuşuna basarak – Başlangıç’ı yönlendirmek çok kolay. Fareyi ekranın sol alt köşesine götürüp Başlangıç kısayolu düğmesine tıklamak da Başlangıç ekranına giden kısa bir yol.

Düğmeler Menüsünü tanıyın. Beş düğme – Ara, Paylaşım, Başlangıç, Cihazlar ve Ayarlar – çoğunlukla Web ve sabit diskte arama, belgeleri yazdırma, bağlantı ve fotoğrafları e-posta ile gönderme gibi faaliyetlerde kullanılan kısayollar. Bunlar her zaman, Windows’da nerede olduğunuzdan bağımsız olarak ekranın sağ kenarında bulunurlar – dokunmatik cihazlarda parmağınızı sağ kenardan içeri doğru sürükleyerek veya tüm cihazlarda fareyi sağ alt köşeden yukarı hareket ettirerek veya klavyede Windows tuşu + C kombinasyonu ile ulaşılabilirler.

Alışık olduğunuz masaüstü hala burada. Masaüstü, Word, Excel, Outlook ve PowerPoint gibi programların bulunduğu yerdir. Windows 8’de her yerden Başlangıç ekranındaki Masaüstü kutucuğunu tıklayarak veya klavyedeki Windows tuşu + D kombiansyonu ile masaüstüne ulaşın.

Oturum açma sırasında masaüstüne gidin.

  1. Parmağınızı ekranın sağ kenarından içeri doğru sürükleyerek Ara düğmesine dokunun (eğer fare kullanıyorsanız, fareyi ekranın sağ üst köşesinden aşağıya sürükleyin ve Ara’ya tıklayın), arama kutusuna Görev Çubuğu (Taskbar) yazın ve sonuçlardan Görev Çubuğu ve Gezinti’yi (Taskbar and Navigation) tıklayın.
  2. Açılan pencerede Gezinti (Navigation) sekmesine tıklayın, sonra Oturum açtığımda veya bir ekrandaki tüm uygulamaları kapattığımda Başlangıç yerine masaüstüne git işaret kutusuna tıklayın. Sonra Tamam‘a tıklayın.

Office 365 için ipuçları

Web’de Office 365’i keşfedin. Zaten kullanmakta olduğunuz bütün tanıdık Office uygulamalarına – Word, Excel ve PowerPoint gibi – ekstra bir ücretlendirme olmadan Office Online üzerinden çevrimiçi olarak erişmek mümkün. Ek olarak, çalışanlar her yerden ve hemen hemen her cihazdan dökümanlarını paylaşmak ve işbirliği yapmak için ekip sayfalarını kullanarak e-postalarına, takvimlerine ve bağlantılarına ulaşabilirler.

Office 365’i mobil cihazlara bağlayın. Kişiler Office Online sayesinde herhangi bir cihaz üzerinden Office 365’e ulaşabiliyor. Windows Phone ve iPhone kullanıcıları ise e-posta ve dosyalara daha kolay erişmek için özel uygulamaları indirebilirler.

 

Windows 8.1 ve Office 365 hakkında daha fazla bilgi edinin

Çağın gereksinimlerini karşılamayan Windows XP ve Office 2003 teknolojilerinden Windows 8.1 ve Office 365’e geçiş yapmak için yardımcı olacak kaynaklara, Windows XP Emekli Oluyor, Windows 8 Pro ve Kurumlar için Office 365 sayfalarından ulaşabilirsiniz.