Microsoft Mobile World Congress’de

Mobil teknoloji dünyasının önemli etkinliklerinden Mobile World Congress Barcelona’da tüm hızıyla sürüyor. Kongre geçmişteki Barcelona’nın tarihi ve gelenekleri ile günümüzdeki Barcelona’nın enerji ve yenilikçiliğini başarıyla harmanlıyor. Mobile World Congress, şirketlerin büyük tanıtım ve açıklamalar yaptığı bir platform olarak biliniyor.

WorldCongress_622

Microsoft olarak bu kaideyi bozmadık ve 23 Şubat günü düzenlediğimiz basın konferansında, yıllık yüzde 91 en hızlı büyüyen mobil işletim sistemi olan Windows Phone’un büyüme verilerini dünya ile paylaştık. Konferansta Foxconn, Ginoee, Lava (Xolo), Lenovo, Longcheer, JSR, Karbonn ve ZTE’nin de aralarında yer aldığı 9 yeni Windows Phone donanım iş ortağını duyurduk. Ayrıca daha çok üreticinin Windows Phone ürünlerini daha hızlı üretebilmesine yardımcı olmak için Qualcomm ile yaptığımız iş birliğini de duyurduk. Bu iş birliği hakkında ayrıntılı bilgi için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Nokia da 24 Şubat günü bir basın konferansı düzenledi. Şirket bu etkinlikte Mobil Telefon bölümü tarafından geliştirilen Nokia X gibi yeni cihazlarını tanıttı. Nokia X ekonomik akıllı telefon segmentinde Android cihazlarla rekabet edecek ve Microsoft bulut hizmetlerini büyüyen pazarlardaki yeni müşterilerle tanıştıracak bir ürün.

Bu duyurunun, Microsoft ve Nokia Cihazlar ve Servisler bölümünü satın alması için ne anlama geldiği hakkında çok spekülasyon yapıldı. İzninizle bu konuyu netleştirmek istiyorum.

Öncelikle, Nokia’yı satın alma işlemimiz henüz tamamlanmadı. Antitröst yasasının gerektirdiği üzere halen iki bağımsız kuruluş olarak faaliyet gösteriyoruz ve satın alma tamamlanıncaya kadar da öyle olacak. Satın alma işleminin 2014 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

İkincisi, Skype, OneDrive ve Outlook.com gibi Microsoft hizmetlerinin bu cihazlarda yer aldığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Bu durum bize, çoğunluğu büyümekte olan pazarlardaki milyonlarca kişiyi Microsoft ailesine dahil etme fırsatı sunuyor. Skype ekibi Pazartesi günü yaptığı açıklamada belirli pazarlarda Nokia X satın alan ilk müşterilere bir aylık sınırsız dünya çapında Skype aboneliği sunacağını duyurdu. Ayrıntılı bilgiyi bu bağlantıda bulabilirsiniz.

Son olarak, öncelikli akıllı telefon stratejimiz Windows Phone, geliştiriciler için temel cihaz platformumuz da Windows olarak kalmaya devam edecek.

Sektörde etkileyici gelişmelerin yaşandığı bir dönemdeyiz. Cihazlardaki gelişmelerin hızı, sunulan hizmetlerin genişliği, tüketicilerin ve işletmelerin her şekil ve boyutta cihazları daha fazla şey için kullanma yöntemleri gibi bu yılın gündem maddelerine gelecek yılki kongrede bambaşka gözlerle bakacağız.