Windows Phone Uygulaması Geliştirin, AppCampus’tan Fon ve Eğitim Desteği Alın

Windows Phone geliştiricileri için destek ve rehberlik sağlayan AppCampus programından Türkiye’den tek destek alan firma Alictus A.Ş. oldu. Firma geliştirdiği Witch Potion oyun uygulaması için AppCampus’tan 20.000 Euro fon yardımı aldı. Windows Phone platformu ve geliştiriciler için güzel bir örnek olduğunu düşündüğüm bu öyküyü sizlerle paylaşmak istiyorum.

AppCampus_Logo_622

AppCampus kimlere destek veriyor?

Microsoft, Nokia ve Aalto Üniversitesi’nin 18 milyon Euro’luk ortak bir girişimi olan AppCampus’un merkezi Finlandiya’da Aalto Üniversitesi’nde yer alıyor. Bütün dünyadan başvuruların alındığı ve bu başvuruların farklı kriterlere göre değerlendirildiği AppCampus’ta özellikle yenilikçi uygulama ve oyunlara yönelik destekler sağlanıyor. Programa kabul edilen projelerin ekiplerine projeleri için değişik büyüklüklerde bir fon ayrılıyor, farklı konularda çevrimiçi eğitimler veriliyor ve bunların yanı sıra, seçilen ekiplerin bazıları 4 haftalık bir hızlandırma programı olan AppCademy’e davet ediliyor.

Alictus’un AppCampus öyküsü

Şubat 2013’te StartupTurkey etkinliğinde AppCampus ile tanışan ODTÜ’lü üç girişimci Arif Emre Taş, Ecem Baran ve Onur Dilek, Windows Phone 8’i ve Nokia Lumia ekosistemini inceleyerek bu ekosistem için geliştirebilecekleri bir proje oluşturmaya başladılar. Ekosistemin dinamikleri, kullanıcılarının oluşturduğu hedef kitle ve pazardaki boşluk üzerine yaptıkları araştırmanın ardından bir puzzle oyunu yapmaya karar veren ekip Witch Potion adını verdikleri oyuna yenilikçi bir dokunuş olarak Twitter entegrasyonunu eklemiş. Bu sayede, bir oyunda ilk kez Twitter’daki takipçilerinizle yarışabiliyorsunuz ve onlardan yardım alabiliyorsunuz.

WitchPotion2

Başvurmadan önce yaklaşık bir haftalık bir zamanda, oyunun basit bir prototipi hazırlandı ve bir grup kişiye test ettirildi. Başvuru formuyla birlikte bu prototipin oynanış videosunu ve oyunda kullanılan Twitter entregrasyonu altyapısını anlatan bir video da paylaşıldı. Alictus ekibi bu titiz çalışmanın projenin net bir resmini çıkarmalarını sağladığını söylüyor. 2013 Mayıs’ının başlarında AppCampus’e başvuran ekip ay sonunda projenin kabul edildiği haberini aldı.

Temmuz ayının sonunda şirketleşerek Alictus A.Ş.’yi kuran ekip oyunun grafik tasarımlarını yaklaşık 2,5 ayda tamamladı. Oyunun ve Twitter altyapısının geliştirilmesi ise yaklaşık 3 ay sürdü.  Unity3D kullanılarak geliştirilen Witch Potion’ın Twitter altyapısı için ise Windows Azure bulut platformu çözümümüzden yararlanıldı.

Oyunun geliştirme aşaması sırasında Arif Emre Taş ve Onur Dilek program kapsamında en yetenekli oyun geliştiricileri arasına girerek Finlandiya’daki bir aylık AppCademy eğitimine davet edildi. Ekip, AppCademy süresince yoğun şekilde gerçekleşen birebir koçluk seansları sayesinde özellikle UI (Kullanıcı Arayüzü) ve UX (Kullanıcı Deneyimi) üzerine ince dokunuşlar yapabildiklerini ifade ediyor. Geçtiğimiz günlerde Windows Phone Mağazası’nda yayınlanan oyun üzerinde halen iyileştirmeler yapılıyor. Alictus ekibi oyun yayınlandıktan sonra elde ettikleri veriler ve geri bildirimlerle de iyileştirme yapılması gereken noktaları daha iyi tespit ederek oyunculara mükemmel bir oyun deneyimi sunmak istediklerini belirtiyorlar.

WitchPotion

Witch Potion oyununun özellikleri

Windows Phone Mağazası’nda ücretsiz olarak indirilebilen Witch Potion basit bir oynanışa sahip ama gittikçe zorlaşan ve bağımlılık yaratan bir puzzle oyunu. 8 bölüm ve her bölümde 15 seviye olmak üzere 120 seviyeden oluşan Witch Potion’ın en önemli özelliği ise Twitter’daki takipçilerinizle yarışabileceğiniz ve onlardan yardım isteyebileceğiniz ilk oyun olması. İlk 30 seviyenin ücretsiz oynanabildiği Witch Potion’da 3. bölümden itibaren oyuncudan yeni bölümü (15 seviye) satın alması bekleniyor. Diğer yandan, oyuncu Twitter hesabıyla oyuna bağlıysa, bir takipçisinden yardım isteyerek sonraki bölümü yine ücretsiz açabiliyor.

Siz de Windows Phone uygulaması geliştiriyorsanız ve AppCampus programına katılmak istiyorsanız ayrıntılı bilgi ve başvuru için http://www.appcampus.fi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.