Windows Azure Medya Hizmetleri Kış Olimpiyatları’nda Madalyayı Garantiledi

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 2014 Kış Olimpiyatları’nda sporcular 7 spor dalında 15 disiplinde 98 karşılaşmada madalya için yarışıyorlar. Sporcular madalya için ter dökerken yayıncı kuruluşlar da oyunları izleyicilere aktarmak için benzer bir çaba harcıyorlar ve zamanla yarışıyorlar.

MediaServicesArch

ABD merkezli yayıncı NBC Sports Group da Kış Olimpiyatları’nı izleyicilerine an be an aktaran yayıncı kuruluşlardan birisi. Kuruluşun NBC Olympics kanalı internet akışı yayınlarını izleyicilerin akıllı telefonlarına, tabletlerine, bilgisayarlarına ve internet bağlantılı TV’lerine ulaştırmak için Windows Azure Medya Hizmetleri’nden yararlanıyor.

2014 Kış Olimpiyatları’ndaki 98 karşılaşmanın yayınlanması 1.000’den fazla saatlik içeriğin milyonlarca izleyiciye farklı cihazlar ve işletim sistemleri aracılığıyla iletilmesi anlamına geliyor. Bu yayının başarıyla yapılabilmesi için Windows Azure, Olimpiyat Oyunları tarihinde bir ilk yaşanıyor ve canlı kodlama, dinamik reklam ekleme, altyazı ekleme ve çoklu format video akışı gibi işlemler de dahil uçtan uca iş akışı Windows Azure ile tamamen bulutta gerçekleşiyor. Bu çalışma özel bulut ortamında ilk kez yapılıyor.

NBC ayrıca izleyicilerinin Kış Olimpiyatları’nı canlı yayın veya istediğin-zaman-izle içerikleri ile takip edebileceği ücretsiz NBC Sports Live Extra uygulamasını iOS, Android, Windows Phone, Windows 8.1 ve Windows RT cihazlarında kullanıma sundu. Kuruluş ayrıca NBCOlympics.com adresinde de Olimpiyat etkinliklerinin ister PC, ister Mac bilgisayarlarda canlı veya kayıttan izlenebilmesini sağlıyor.

Windows Azure Medya Hizmetleri sayesinde yayıncılar görüntüleri herhangi bir akış formatında kaydedip yönetebiliyor ve her tür cihaza dağıtabiliyor.

Soçi’de kaydedilen görüntüler önce ABD’nin Stamford kentindeki NBC Sports Group Uluslararası Yayın Merkezi’ne, ardından ülkenin doğu ve batısında yer alan iki Microsoft veri merkezine ulaştırılıyor. Buradan da Windows Azure kullanılarak 50’den fazla HD internet akışıyla canlı ve istediğin-zaman-izle içeriği olarak izleyiciye aktarılıyor.

Bunu gerçekleştirebilmek için peak zamanda dünya çapında 4 veri merkezine dağılmış olan toplam 10.000 (on bin) core’luk sunucu parkı kullanıldı. Mimari, 100K concurrent user için tasarlandı . İşin güzel tarafı peak zamanda 10.000 core a ulaşan bu sunucular, istekler azaldığında otomatik olarak azalıp toplam maliyeti minimumda tuttular.

NBC Sports Group daha önce Vancouver 2010 ve Pekin 2008 Olimpiyatları’nda Microsoft ile işbirliği yapmıştı. Ayrıca NBC Sports’un diğer dijital platformları olan NBCSports.com ve GolfChannel.com’da da Windows Azure Medya Hizmetleri’nden yararlanılıyor.

2012 Londra Olimpiyatları’nda da Fransız, İspanyol, Kanada ve Güney Amerika’dan TV kanalları da karşılaşmaları internet üzerinden yayınlamak için Windows Azure Medya Hizmetleri’ni kullanmışlardı.

 DynamicsAX

Olimpiyatlarda BT altyapısına Microsoft Dynamics AX imzası

Temmuz 2007’de 22. Kış Olimpiyatları’nın Soçi’de yapılacağının belirlenmesinden itibaren Organizasyon Komitesi ile işbirliği yapan Microsoft oyunların devasa BT altyapı çalışmalarına başladı. 10 Olimpik tesis, iki Olimpiyat Köyü, Olimpiyat Parkı, uluslararası yayın merkezi’nin yanı sıra 180 altyapı geliştirme projesine imza attık. Projelerde daha önce Pekin ve Vancouver Olimpiyatları’nda edindiğimiz eşsiz deneyim ile dünyanın önde gelen ERP çözümü Microsoft Dynamics AX’ten yararlandık. Dünyanın dört bir yanından projeye katılan Microsoft BT uzmanları Organizasyon Komitesi ile sıkı bir işbirliği içinde çalışarak sistemi zamanında teslim etti ve sorunsuz çalışmasını sağladı.

Windows Azure Medya Hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.