Office 365 için Çoklu Faktörlü Kimlik Doğrulama Genel Erişime Açıldı!

Office 365 için Çoklu Faktörlü Kimlik Doğrulama (MFA –Multi Factor Authentication) işlevinin genel erişime açılmasını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Gücünü Windows Azure MFA’dan alan Office 365 için MFA sadece Office 365 uygulamalarıyla çalışmak için tasarlandı. Office 365 planları içinde ücretsiz olarak sunulan bu özellik Office 365 portalından yönetilebiliyor.

Office365_MFA

Çoklu Faktörlü Kimlik Doğrulama özelliğini başka uygulamalarla kullanmak isteyen müşterilerimiz; Windows Azure portalında ek kurulum seçenekleri, ileri seviye raporlama, bir dizi şirket içi ve bulut uygulamaları desteği gibi zengin özellikleriyle Windows Azure MFA hizmetimizi satın alabilir. Ek işlevsellik isteyen Office 365 müşterilerimizin de Windows Azure MFA satın almasını öneririz.

Office 365 için MFA, Windows Azure MFA yeteneklerinin bazılarını da kapsıyor. Bu özellikleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

Office365_MFA_2

Windows Azure yöneticileri için MFA

Office 365 için MFA özelliklerinin aynı alt kümesi Windows Azure yöneticilerine ücretsiz olarak sunulacak. Bir Windows Azure aboneliğinin her yönetici hesabı, Windows Azure Active Directory Service (WAAD) yoluyla bu temel çoklu faktörlü kimlik doğrulama özelliğinin açılmasıyla artık daha güvencede olacak. Bir Sanal Makine (VM) yaratmak, bir web sitesinin dağıtımı, depolamayı yönetme, mobil hizmetleri kullanma gibi Windows Azure hizmetleri için Windows Azure portalına erişmek isteyen bir yönetici kendi hesabına çoklu faktörlü doğrulama özelliğini ekleyebilecek.

Office365_MFA_3

Windows Azure MFA için kullanım örnekleri

E1. “Wingtip Toys” şirketi Box, Twitter ve Salesforce için SSO sağlamak amacıyla Windows Azure Active Directory’yi ücretsiz olarak kullanıyor. Erişim Paneli’ni çoklu faktörlü kimlik doğrulama özelliği ile kullanma hakkına sahip olmak için müşterilerimiz Windows Azure MFA’yı satın almalı veya Windows Azure AS Premium sürümüne yükseltme yapmalılar.

E2. “Contoso” şirketinin Office 365 aboneliği var. Contoso.com’daki bir kullanıcı hesabında Office 365 için MFA özelliği ile yetkilendirilmiş. Aynı kullanıcı hesabına, Erişim Paneli yoluyla tekli oturum açması için Box ve Salesforce SaaS uygulamalarıne erişim hakkı veriliyor. Teknik olarak MFA işlevi bu uygulamalar için de geçerli olur, ancak bu müşterimiz Office 365 dışında diğer SaaS uygulamalarında da Erişim Paneli’nde MFA kullanma hakkı elde etmek için Windows Azure MFA satın almalı veya Windows Azure AD Premium sürümüne yükseltme yapmalı.

Yakında Office 365 müşterilerimiz çoklu faktörlü kimlik doğrulama özelliğini doğrudan Office 2013 istemci uygulamalarından kullanmaya başlayabilecekler. Outlook, Lync, Word, Excel, PowerPoint, PowerShell ve kurumsal OneDrive gibi uygulamalarımız için de 2014 yılının sonlarına doğru yerleşik MFA özelliği sunmak için çalışıyoruz. Bu güncelleme mevcut telefon tabanlı çoklu faktörlü kimlik doğrulamayı içerecek ve üçüncü parti MFA çözümleri ve akıllı kartlar gibi diğer kimlik doğrulama yöntemlerini de bütünleştirme kabiliyetine sahip olacak.