Windows 8, 8.1 ve Windows Phone Hakkında Bilmedikleriniz

Windows bugün tüm dünyada 1.5 milyardan fazla insanın hayatının merkezinde bulunarak her zamankinden daha güçlü bir durumda. Windows’u her gün daha fazla insan, hayatın her anında diğer işletim sistemlerinden daha fazla kullanıyor. Binlerce bilgisayar üreticisi tarafından lisanslı olan Windows API’lerini tüm dünyadan binlerce uygulama geliştiriciye ücretsiz sunuyor. Windows bir çok yönden dünyayı değiştiriyor.

Windows_8_622

Windows 8 ve 8.1 tüketiciler ve kurumlar tarafından daha fazla kullanılmaya başlanıyor; Net Applications’dan alınan son bilgilere göre Windows 8 ve 8.1 şu anda işletim sistemi pazarının %10.49’unu kaplamış durumda. Bu da OS X’in tüm versiyonlarından daha fazla bir pazar payımızın olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda Windows 8.1 aynı süre içinde Windows 7’den 4 kat daha hızlı yükseltilerek en hızlı güncellenen Windows oldu. Bunların yanında Windows 7 hala güvenilir bir görünüme sahip ve Windows XP’nin pazardaki payı hızla düşüyor. Windows XP teknolojisinin 10 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu göz önüne aldığımızda bunun iyi bir süreç olduğunu düşünüyoruz. Unutmadan: Windows XP işletim sistemimize resmi desteğimiz 8 Nisan 2014’te sona erecek.

Windows Phone tarafına geldiğimizde, %156’lık bir pazar payı artışı görüyoruz. Windows Phone şu anda 14 ülkede akıllı telefon işletim sistemi sıralamasında ikinci durumda ve üçüncü çeyrekte 24 ülkede iPhone’dan daha fazla cihaz servis edildi. Geçen Aralık ayının ilk haftasında Windows Phone genelinde ve Nokia’da, Lumia 520, 625 ve 920’nin güçlü satış rakamları yakalamasıyla tüm zamanların en iyi aktivasyon rakamları elde edildi.

Tabletler

Windows dokunma özelliği ile birlikte daha da çekici. Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan Windows 8 cihazların %40’ı dokunma özellikli ve bu rakam geçen yılki verilere göre %5 artmış durumda. Windows 8.1 aynı zamanda klavye ve fare kontrolünü kolaylaştırmak için tasarlandı ve büyük ilgi gördü.

Dokunma özelliğine olan ilginin gerçeğe dönüşmesi küçük tabletlerin hızla raflardaki yerini almasını sağladı. Aralık 2013 itibariyle neredeyse iki ay boyunca her hafta art arda, Asus T100 ve Dell Venue 8 Pro cihazlarına gösterilen yoğun ilginin de sayesinde tablet aktivasyonunda çift haneli rakamlara ulaştık.

Kullanım Ölçümü

Kullanıma baktığımızda insanlar Windows deneyimine kapılmış durumdalar. Kasım 2013’te biten 90 günlük bir sürede 49 milyar saat Windows 8 cihaz deneyimi bulunmakta. Bu sürede Windows 8 Başlangıç ekranı 13 milyar defa görüntülendi. Ortalama olarak Windows 8.1’deki Başlangıç ekranı Windows 8’e göre %13.8 daha küçük; ve %34.2 Windows 8.1 kullanıcısı, Windows 8’deki çift ekrana nazaran tek ekran başlangıcına sahip. Bu da bize daha fazla insanın kendileri için daha önemli olan hızlı özelleştirilmiş görüntüye hakim olduğunu gösteriyor. Ek olarak, Windows 8 jenerasyon cihazlarda Canlı Kutucuklar 230 milyar defa güncellendi. Yeni özellikler ve işlevsellik, üretkenlik, özelleştirme ve Akıllı Arama bakımından cihazlarımız çok güçlü pozitif müşteri geri dönüşleri alıyor. Tablet kullanıcılarının %50’si, genel kullanıcıların %37’si ekranlarında çoktan çoklu uygulama görüntülediler ve kullanıcıların %36’sı canlı kutucukları yeniden boyutlandırma esnekliğini tattılar. 

Mağazalarda Büyüme

Mağazalarımızdaki uygulama sayısının güçlü bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz. Şu anda Windows Mağazası’nda 140.000, Windows Phone Mağazası’nda 200.000’den fazla uygulama bulunmakta. 2013’ün ikinci yarısında uygulama indirme oranları %49’dan %52’ye yükselmiş durumda.

İki mağaza platformunun aynı olmadığını biliyoruz, bununla birlikte tüketicilerin bir grup uygulamayı her platformda görmek istediklerini görüyoruz. Bizler, sadece bizim platformlarımıza özel eşşiz uygulamalar ve deneyimleri geliştirmenin yanında popüler uygulamaların kritik bir çoğunluğuna da ulaştığımıza inanıyoruz. En önemli uygulamaların büyük bir çoğunluğu platformumuza katıldı – sadece geçtiğimiz 5 ayda, Facebook, Flipboard, Instagram, Vine, Mint, CNN gibi 16 en önemli uygulama ve proje Windows ya da Windows Phone mağazamıza katıldı ve Windows Mağazası’na olan ziyaretçi sayısı dört kat arttı.