Kaliteli Bir Skype Görüşmesi için Hangi Bağlantıyı Kullanmalısınız?

Keyifli ve verimli bir Skype görüşmesinin temelinde kaliteli bir bağlantı yatıyor. Bu yazımda size Skype görüşmeleriniz için nasıl yüksek kaliteli bağlantılar kurabileceğinizi anlatmak istiyorum.

Skype Blog

Skype için hangi bağlantıyı kullanmalıyım?

Bağlantı kalitesini yüksekten düşüğe doğru kablolu > kablosuz > mobil veri olarak sıralayabiliriz. Kablolu bağlantıyı en hızlısı olarak nitelendirsek de her mobil cihaz bu bağlantıyı desteklemeyebiliyor. Bu durumda Wi-Fi ve 3G seçeneklerimiz kalıyor. Kablosuz bağlantıyı hem hızlı olması hem de mobil veri tarifenizde limiti aşmamak için 3G’ye tercih edebilirsiniz. Şu anda ülkemizde kullanılmayan 4G mobil bağlantının bazı durumlarda kablosuz bağlantıdan daha hızlı olabileceği notunu da düşelim.

Öte yandan doğru bağlantıyı bulmak için hız tek başına yeterli bir kriter değil. Bağlantının stabil olması da kaliteli bir Skype görüşmesi için gerekli etmenlerin başında geliyor. Dolayısıyla emektar kablolu Ethernet bağlantısı bu durumda en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Peki hangi bağlantıyı kullanmalısınız? Özetlersek; kablolu bağlantı mevcutsa ilk seçeneğiniz olmalı. Eğer yoksa kablosuzu tercih etmelisiniz. 3G bağlantı ise yine işe yaramakla birlikte yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü son tercihiniz olmalı.

Bant genişliğinizi neyin tükettiğini Görev Yöneticisi ile kontrol edin

Bu ipucu için Windows 8’in ayarlarına girmeniz gerekecek. Dünyanın en hızlı internet bağlantısına sahip olsanız da bu bağlantı bilgisayarınızdaki diğer programlar tarafından kullanılıyorsa Skype’ta istediğiniz kaliteyi yakalamanız için yeterli olmayacaktır.

Windows 8 ile getirdiğimiz Görev Yöneticisi sayesinde hangi programların ağ bağlantınızı kullandığını görmek çok kolay. Başlangıç ekranında arama yaparak veya Ctrl + Alt + Del kısayolunu kullanarak Görev Yöneticisi’ne ulaşabilirsiniz. Varsayılan sekme olan İşlemler’de PC’nizde o anda çalışan bütün programları görüntüleyebilir ve CPU, bellek, disk ve ağ paylaşım oranlarını görebilirsiniz. Eğer ağ bağlantınızın çoğunu kullanan programlar varsa Skype konuşmanız süresince onları kapatıp kalitenin yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Skype’ın özelliklerini yakından tanımak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.