Microsoft Servis Platformu Gartner Liderler Kategorisinde

Gartner’ın en son yayınladığı Servis olarak Kurumsal Uygulama Platformu (Enterprise Application Platform as a Service, aPAAS) Magic Quadrant’ta Microsoft liderler bölümünde yerini aldı!

Gartner bu rapor ile Windows Azure bulut servislerini değerlendirip Microsoft’un bu alandaki teknolojik gelişmelerini ve vizyonunu onaylamış oldu. Kadrana göre Microsoft, vizyondaki bütünlük ve uygulamadaki başarı açısından en önlerdeki yerini alıyor. Gartner, sunduğu IaaS (servis olarak altyapı) seçenekleri ve özel bulut stratejisi ile Microsoft’un “servis olarak platformu (PaaS) kurumlar için çok daha uygulanabilir bir hale getirdiğini” belirtiyor. Gartner Windows Azure’un diğer servis platformu becerilerinden de (SQL Database (dbPaaS), Service Bus ve Mobil Servisleri üzerinden sunduğu iPaaS gibi) övgüyle söz ediyor. Gartner “servis olarak uygulama platformu”nu şöyle tanımlıyor: multitenant, esnek ve ölçeklendirilebilir kurumsal uygulamalar geliştirmeyi ve barındırmayı sağlayan bulut platformu.

Gartner Quadrant

Gartner değerlendirmesinde, Microsoft Servis Platformunun güçlü olduğu noktalara şöyle yer verdi:

  • Windows platformu üzerinde yazılım geliştirenler ve .NET dillerine hakim olanlar için Azure rahat ve uyumlu bir platform sunuyor. Bu da dünya üzerindeki milyonlarca yazılım geliştiriciye yeni fırsatlar sunuyor ve kendini kanıtlamış Windows Bağımsız Yazılım Tedarikçileri (yazılım evleri) için doğal bir hedef oluşturuyor.
  • Aynalama becerilerine ve özel buluta verilen önem, Azure’un kurumsal müşteriler için uygunluğunu gösteriyor. Kurumlar Azure’u halihazırda var olan BT ortamları ile iyi bir şekilde entegre edebiliyor ve istedikleri uygulamaları Azure’da, diğerlerini ise kendi veri merkezlerinde barındırabiliyorlar.
  • Microsoft’un kapsamlı vizyonu şunları da içeriyo: BPM entegrasyonu için destek, bellek içi teknolojiler (in-memory computing), temel aPaaS yapısı ile birleşen ve bulut servisi olarak sunulan işlevsel özellikler (mesajlaşma gibi). Azure’un sunduğu servisler arasında hızla gelişen IaaS ve PaaS özellikleri de yer alıyor. Bu da yazılım geliştiricilerinin doğru seviyede soyutlama (isolation) yapabilmelerini  ve IaaS ve PaaS özelliklerini tek bir proje içerisinde simultane olarak kullanabilmelerini sağlıyor.
  • Azure yalnızca .NET ortamını değil, Node.js, Java, PHP, Python gibi ortamları da destekliyor. (Bunlara IaaS’ta Linux da dahil.) Bu da yalnız Microsoft geçmişine sahip olan yazılımcıların değil, diğer pek çok yazılımcının Azure’u kullanarak hitap ettiği kitleyi genişletebilmesine olanak veriyor.

 

Raporun tamanına bu adresten ulaşabilirsiniz.

** Gartner hiçbir tedarikçi, ürün veya servisi özellikle tercih etmez, teknoloji kullanıcılarına yalnızca yüksek derecelendirilmiş tedarikçilerden birini kullanmaları için yönlendirmede bulunmaz. Gartner’ın araştırma yayınları yalnızca Gartner araştırma ekibinin görüşlerini içerir ve kesin yargılar olarak yorumlanmamalıdırlar. Gartner bu araştırma ile ilgili dile getirilen ya da ima edilen hiçbir yükümlülüğü kabul etmez; buna pazarlanabilirlik veya özel bir amaca uygunluk iddiaları da dahildir.

** Bağlamsal olarak, Vizyon ekseni şuna işaret etmektedir: Bahsi geçen tedarikçinin, herhangi bir iş yükünü, herhangi bir zamanda ve dünya üzerindeki herhangi bir yerde, uygun sağlanabilirlik, performans, güvenlik ve soyutlama (isolation) koşulları ile (tüm hesaplama, depolama, ağ ve yönetim hizmetlerini kendi başına sağlamak da dahil olmak üzere) çalıştırma konusundaki motivasyonu.