PowerPoint 2013’de Metni SmartArt Nesnesine Dönüştürme

PowerPoint sunularında daha önce (özellikle Office 93-2003) oluşturduğunuz metinleri kolayca SmartArt grafiklerine dönüştürüp, daha görsel ve etkileyici sunular oluşturabilirsiniz.

1. SmartArt grafiklerine dönüştürmek istediğiniz metni seçin ya da metin içerinde bir yere tıklayın.

Office_2013_Tips_35_1_622

2. Giriş sekmesi > Paragraf grubunda SmartArt’a Dönüştür komut düğmesini tık­layın veya seçili metne sağ tıklayıp, SmartArt’a Dönüştür seçeneğini tıklayın.

3. Galeride, istediğiniz SmartArt grafiği türünü tıklayın. Galeri, madde işaretli listelerle en iyi görünen SmartArt grafiklerine yönelik düzenler içerir. Tüm düzen gruplarını görmek için Diğer SmartArt Grafikleri‘ni tıklayın.

Office_2013_Tips_35_2_622

4. SmartArt nesnesini metne  dönüştürmek için, metne dönüştürmek istediğiniz SmartArt nesnesi üzerinde bir yere tıklayın. Smartart Araçları > Tasarım Sekmesi > Dönüştür komut düğmesini ve Metne Dönüştür  düğmesini tıklayın.

Office_2013_Tips_35_3_622

5. Oluşturduğunuz SmartArt grafiğini, SmartArt Araçları > Tasarım ve Biçim sekmeleri ko­mut düğmelerini kullanarak biçimlendirin. Eğer boş şekiller var ise şekilleri tıklayıp De­lete tuşuna basıp silin. PowerPoint ekranında bir yere tıklayın.

 

UYARI:  Aynı metinden oluşturulmuş hem metinli slayt hem de SmartArt grafikli slayt isterseniz, SmartArt grafiğine dönüştürmeden önce slaydın bir kopyasını oluşturun. Sununuzu kapatıp açmadıysanız, Hızlı Erişim araç çubuğundaki Geri Al  düğmesine basarak veya Ctrl+Z tuşlarına basarak, SmartArt grafik dönüştürme işlemini tersine çevirebilir­siniz. Sunuyu kapatırsanız, Geri Al  ve Ctrl+Z tuşlarını kullanamazsınız, ancak tüm metni Metin bölmesinden kopyalayıp, slayda yapıştırabilirsiniz. Tüm biçimlendirmeleri kaybeder, ancak bilgilerinizi korursunuz.

Daha fazla Office 2013 ipucu için tıklayın…