Albaraka Türk, Microsoft Teknolojileriyle ROTA’dan Sapmayacak

İş zekası çözümleri uzun süredir gündemdeki en önemli başlık olarak yerini korurken, son dönemde büyük veri de kurumların gündeminde yerini aldı. Büyük veri ve iş zekasında Microsoft olarak odak noktalarımızı üç başlık altında sınıflandırabiliriz. Birincisi son kullanıcının veriyi harmanlayabileceği, veriden bilgiye ve bilgiden harekete geçebileceği bir ortam sunmak. İkinci odak noktamız her türlü yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veriyi saklayabileceğimiz ve entegre yönetip, kolaylıkla bilgiye dönüştürebileceğimiz bir ortam hazırlamak. Üçüncü odak noktamız ise bu hizmetleri genel, özel veya hibrit bulut ortamlarında sunabilmek.

Albaraka Türk’te hayata geçirdiğimiz proje, Microsoft’un sunduğu yetenekleri başarıyla bir araya getiren son derece önemli bir örnek. Türkiye genelindeki 154 şubesiyle uluslararası bir katılım bankası olarak faaliyetlerini sürdüren Albaraka Türk, kurum içinde bilgiye erişimi ve bilgi paylaşımını kolaylaştıracak platformlara ihtiyaç duyuyor.

Albaraka Türk, bu ihtiyaçları karşılamak üzere Microsoft SQL Server ve SharePoint ürünlerini kullanan kapsamlı bir kurumsal bilgi portalı projesi geliştirdi. Kurum, kararlarına destek olabilmesi ve hedefe giden yolda sapmayı engellemeyi çağrıştırması düşüncesiyle projeye ROTA adını verdi.

Projede Microsoft SQL Server iş zekası platformu sayesinde oluşturulan raporlar SharePoint üzerinden sunuluyor. Albaraka Türk böylece hem Microsoft iş zekası çözümlerinin performans, görsellik ve esneklik konusundaki avantajlarını kullanıyor, hem de SharePoint’in sosyal özelliklerini ön plana çıkararak sosyal dünyanın avantajlarından faydalanıyor. Ayrıca Microsoft SQL Server iş zekası çözümleri ve SharePoint portalı son kullanıcıların alışkın olduğu esnek ortamları sunarak, projeye ciddi bir katma değer sağlıyor.

Projede yer alan ürünlerimizin ayrıntıları için SQL Server ve Sharepoint sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Projeyi gerçekleştiren iş ortağımız TCM’ye www.tcm.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Projemizin başarı hikayesine ise Microsoft Case Studies sayfamızdan ulaşabilirsiniz.