IE11: Görme ve İşitme Engelliler İçin Kullanımı Kolay Tarayıcı

Internet Explorer 11, Windows Narrator gibi bir ekran okuyucuya ihtiyaç duyan görme ve işitme engelliler için web’de gezinmeyi kolaylaştırıyor. IE11’deki düzenleme ve giriş geliştirmeleri sayesinde ekran okuyucular kullanıcıları o andaki içerikle ilgili daha iyi bilgilendirebilecekler. Bu geliştirmeler özellikle Doğu Asya dillerinde Giriş Metodu Editörü (Input Method Editor – IME) kullanılarak yapılan girişlerde yararlı olacak. Bu değişikliklerle birlikte IE11, dünyanın nüfusu gittikçe artan bu bölgesi için yeni nesil bulut tabanlı uygulama deneyimini zenginleştiriyor.

Bildirimler Ekran Okuyucu Kullanıcılarını Daha İyi Bilgilendiriyor

IE11, ekran okuyucuları hem otomatik hem de kullanıcı tarafından yapılan metin değişikliklerinden haberdar ederek e-posta ve çevrimiçi Web belgesi gibi uygulamalarda düzenleme yapmayı kolaylaştırıyor. İşte IE11’deki yeni bildirimlerden bazı örnekler:

Otomatik düzeltme: Internet Explorer yanlış yazılmış sözcükleri otomatik olarak düzeltiyor. Örneğin; bir kullanıcı “bzi” yazdığında “biz” olarak düzeltiliyor. IE11’ye eklenen yeni bildirim ekranı otomatik düzeltme yapıldığında kullanıcıları bilgilendiriyor.

Geri alma: Kullanıcı yazı yazarken ekran okuyucu her basılan tuşu sesli olarak okuyor. Bununla birlikte, ‘geri tuşu’na basıldığını okuması,  silinen karakterin ne olduğunu bilmediği için kullanıcıya bir anlam ifade etmiyordu. IE11 ekran okuyucuya silinen karakter bilgisini de ilettiği için artık kullanıcı bundan haberdar edilebiliyor.

Biçimlendirme: Bir e-posta veya web içeriği okurken kullanıcılar sadece metni değil iletinin biçimini de anlamak isterler. IE11 ekran okuyuculara daha ayrıntılı bildirimler sunduğu için kullanıcılar okudukları veya düzenledikleri içeriği daha iyi anlıyorlar. Örneğin; Microsoft Narrator “kalın” ve “kalınlaştırma bitti” diyerek kullanıcıya metnin hangi bölümünün kalınlaştırılarak vurgulandığını bildiriyor. Bunu Microsoft Narrator’da ‘Caps Lock + A’ kısayolunu kullanarak deneyebilirsiniz. Aşağıdaki video Microsoft Narrator’ın biçimlendirilmiş bilgiyi nasıl okuduğunu gösteriyor.

IE11 ile ekran okuyucular metin biçimlendirme ayrıntılarını görme ve işitme engelli kullanıcılar ile paylaşabiliyorlar.

Özet

IE tüm kullanıcılar için web erişimini geliştirmeye devam ediyor. Bu yeni özellikler sayesinde IE ile ekran okuyucu kullanırken e-posta veya başka belge yazmak daha kolay hale geliyor. Microsoft Narrator ve IE11’i Windows 8.1’de kendiniz deneyerek yeni özellikleri keşfedebilirsiniz. Bu konudaki yorumlarınızı bizimle paylaşacağınızı umuyorum.