Daha Yeşil Bir Yarın için Bugün Atılması Gereken 10 Adım!

Enerji tüketimini azaltmak için gereken adımları atmak kolay. Bu adımları atmanın faydaları arasında maddi tasarruf yapmak da vardır ki bu, herkese cazip gelecek bir tekliftir. İşte enerji sarfiyatını azaltacak 10 adım;

  1. Elektronik cihazların geri dönüşümünü sağlayın. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayanlar Environ’u ziyaret ederek kullanmadıkları bilgisayarlarını ve diğer elektronik cihazlarının nasıl geri dönüşümünü sağlayabileceklerini veya Recycle Hardware sayfasından diğer alternatiflerini öğrenebilirler.
  2. Programlanabilir kombi kullanın. ABD Enerji Bakanlığı geceleri ısının 10-15 derece düşürülmesi yoluyla ısınma maliyetlerinin yüzde 10 oranında azaltılabileceğini belirtmektedir. Programlanabilir kombiler uyuyacağınız zaman ısının azaltılmasını ve günün ilk kahvesi ile yeniden arttırılmasını sağlar.
  3. Windows 7 güç ayarlarını inceleyin. Windows 7’de enerji tasarrufunuzu azami düzeye çıkarmak için Denetim Masası > Güç Ayarları seçeneğinden Uyku özelliğinin açık olduğunu ve diğer ayarlarınızı kontrol edin.
  4. ENERGY STAR etiketli bilgisayarları kullanın. Yeni bir bilgisayar almaya karar verdiğinizde ENERGY STAR uyumlu bir bilgisayarı tercih edin. ENERGY STAR uyumlu masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar standart bir yeni bilgisayardan yüzde 15 ila 25 daha az enerji tüketir.
  5. Masaüstü bir bilgisayar yerine dizüstü bilgisayar alın. En son çıkan dizüstü bilgisayarlardan bazıları 20 watt’tan daha az güç kullanır, bu da neredeyse enerji tasarruflu bir ampulün tüketimine eşittir.
  6. Anahtarlı uzatma kablosu kullanın. Ortalama bir evin elektrik tüketiminin yüzde 75’i kullanıcıların kapalı sandığı cihazlardan kaynaklanır. Bu “görünmez yükleri” azaltmak için kullanılmayan bilgisayarlara, televizyonlara ve diğer ev elektroniğine giden gücü otomatik olarak kesen akıllı uzatma kablolarını kullanabilirsiniz. Akıllı uzatma kabloları bilgisayarınız kapandığında yazıcı ve benzeri bilgisayar donanımları da kapatacaktır.
  7. Kompakt floresan ampul (CFL) kullanın. Diğer normal ampullerin yerine kullanılan kompakt floresan ampuller aydınlatma masraflarını yüzde 50 oranına kadar azaltır. Diğer ampuller için gerekli olan enerjinin yalnızca dörtte birini kullanan kompakt floresan ampuller 10 kata kadar daha uzun ömürlüdür.
  8. İşe bisikletle gidin. Bir bisiklete atlayın ve haftada bir kez işinize pedal çevirin. İşinize bisiklet gitmek yaz ayları için harika bir fırsattır.
  9. Evinizden çalışın. Anında mesajlaşma, e-posta ve telebuluşma gibi bütünleşik iletişim teknolojileri gereksiz seyahatlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Doğal Hayatı Koruma Derneği evden çalışma ve sanal toplantıların sayısındaki artış ile birkaç on yıl içinde 3 milyar metrik ton karbon dioksit emisyonunun önleneceğini öngörmüştür, ki bu sayı şu anda ABD’deki mevcut karbon dioksit emisyonunun yarısını teşkil etmektedir.
  10. İşletme uygulamalarını buluta taşıyın. Özellikle orta ve büyük ölçekli işletmeler için yapılan araştırmalara göre Microsoft Exchange, Microsoft SharePoint ve Microsoft Dynamics CRM gibi popüler uygulamaları buluta taşıyarak bu uygulamalardan kaynaklanan karbon emisyonlarını yüzde 90 oranına kadar azaltabilirsiniz.

 

Daha fazla neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız Microsoft Environment sitesini ziyaret edebilirsiniz.