Kurumsal Bulut Çözümleri Sahneye Çıkıyor

Enterprise Cloud copyBugün yeni  kurumsal bulut ürün ve hizmetlerimizi kullanıma sunarken herşeyin nasıl değiştiğini düşündüm. Üç yıl önce, o dönemde adı Sunucu ve Araçları İşi olan bölüme katıldığımda finans analizcileriyle işimizi konuşma fırsatı bulmuştum. Tek başına dünyanın ilk 3 yazılım şirketi arasında yer alabilecek 19 milyar dolarlık iş kolunun eğilim ve gidişatını izlerken onlardan seyrek soru gelmesi tuhafıma gitmişti.

Geçen zaman içinde bu durum değişti. Son zamanlarda, neredeyse kurumsal IT pazarının her alanını kapsayan ve Microsoft’un toplam gelirinin % 58’ini oluşturan, benim kurumsal iş kolu dediğim konuya olan ilgi arttı.  Bu bizim için çok önemli bir iş kolu, burada büyük bir ivme yakaladık ve bu konuya kendimizi adadık.

Bulut bilişim, büyük veri ve bireyselleşen IT çağında insanlar kurumsal alanda gelecekteki gücümüzü sorguladıklarını nadir de olsa görüyoruz. Diyelim ki 10 yıl sonra Microsoft kurumsal bilişimin merkezinde olmaya devam edecek mi? Dürüst olmak gerekirse bu soruda bir deja vu seziyorum; 10 yıl önce insanlar kurumsal bir şirket olma yeteneğimizden kuşku duyuyorlardı ki bugün kesinlikle öyle bir şirketiz. Yine de bu soru üzerinde düşünmekte yarar var.

Benim yanıtım: Evet. Evet, kurumsal bulut çağında işin merkezinde olmaktan öte lideri olacağımıza kesinlikle inanıyorum. Nasıl olacağını açıklayayım.

Kurumların buluta geçişi muazzam bir hamle olacak – 2 trilyon dolardan fazla potansiyeli olan bir IT pazarından bahsediyoruz – ve bu hamle daha yeni başladı. Geleceğin kurumsal bulut alanında lider olmak için:

  • Bulut ortamınızda sınıfının en iyisi birinci parti SaaS uygulamalarına sahip olmalısınız.
  • Geniş yelpazede üçüncü parti uygulamayı destekleyen küresel ölçekte, muazzam boyutta genel bulut ortamını yönetebilmelisiniz.
  • Çoklu bulut yapılarında geçişleri sağlayan gerçek hibrit bulut yetenekleri sunabilmelisiniz.

Bunlar kurumların buluta geçiş yaparken ihtiyaç duyacakları ve isteyecekleri karakteristik özellikler. Gelin Microsoft’un bu alanlarda neler yaptığına kısaca göz atalım.

Sınıfının en iyisi birinci parti hizmet olarak yazılım uygulamaları sunuyoruz: Office 365, Yammer, Dynamics CRM gibi kurumsal hizmetler ve Bing, Outlook.com, Xbox Live ve 200’ün üzerinde diğer hizmetin de aralarında bulunduğu tüketici hizmetleri. Office 365 gibi hizmetlerin yaygın kullanımı, kurumların kimlik ve uygulama yönetimi gibi diğer kritik bulut teknolojilerini uyarlamalarında temel oluşturacak.

Windows Azure ile küresel genel bulut platformu sunuyoruz – Altyapı ve platform hizmetlerinin hepsine destek verilen tek genel bulut yapısı. Windows Azure Çin de dahil 109 ülkede mevcut ve 8 dil, 19 para birimi desteği sunuyor. Bunun için küresel veri merkezi altyapısına 15 milyar dolar yatırım yaptık. Bulutumuzda üçüncü parti yazılım ve hizmetler sağlamak için sektör boyunca Oracle’dan Blinkbox’a kadar kuruluşlarla işbirliği yapıyoruz.

Kurumlara kendi bulut ortamlarını kolaylıkla kurabilmeleri için hibrit çözümler de sunuyoruz. Bu sayede bulut platformları arasında sorunsuz olarak geçiş yapabiliyorlar ve kendi özel bulutlarını genel bulut ile uyumlu bir şekilde kullanmalarına yardımcı oluyoruz. Hibrit yaklaşımımız altyapı, uygulama geliştirme, veri platformu ve cihaz yönetimini kapsıyor. Bu çözümleri, muazzam boyutta birinci parti uygulamalarını yönetme ve kendi genel bulutumuzun getirdiği tecrübeyle geliştiriyoruz. Bulut ölçekli yaşıyor, düşünüyor ve bulut zamanına uygun mühendislik yapıyoruz.

Bu alanlar kurumsal bulut stratejimizde, yatırımlarımızda ve çalışmalarımızda bize rehberlik ediyorlar. Bunlar kendi gelişmemizi değerlendirmede ve yeni ve eski rakiplerimizle karşılaştırırken kullandığım kriterler. Peki kendimizi bu alanda daha da geliştirebilir miyiz? Daima. Ancak sonuçta bu üç alana baktığımda, yeni ve eski kuruluşlar arasında, kurumlara bulut hayallerini gerçekleştirmeleri için bu üç bulut çözümünü sunabilenin biz olduğumuzu görüyorum.

Yeni ürün ve hizmetlerimiz sözünü ettiğim her alanda önemli gelişmeler sunuyor ve IT’yi her açıdan kapsıyor. Kurumların buluta geçişi hızla başladı ve bugünkü duyurumuz bu yolculukta bir dönüm noktasını simgeliyor.