Windows 8.1 Önizleme Burada!

Birkaç hafta önce, Antoine Leblond, Windows 8 vizyonunun Windows 8.1 ile devam edeceğini açıkladı. Bu güncelleme haberi, bilgisayar endüstrisinin mobiliteye doğru kaydığı yönündeki iddiamızı desteklemeye devam ediyor. Daha önce Windows 8.1’in Windows 8 kullanıcıları için Windows Mağazası üzerinden ücretsiz bir güncelleme olacağını duyurmuştuk, ancak şimdi herkese Windows 8.1 Önizleme  ile tüm yeni ve geliştirilen özelliklere ilk elden göz gezdirme şansı sunuyoruz.

 

Son birkaç haftadır, çok sayıdaki PC ve tabletimin üzerinde Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nü kullanmaya başladım ve bundan gerçekten zevk aldım.

Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nü

Başlangıç ekranım farklı boyutlarda canlı kutucuklarla doldu. Windows 8.1 canlı kutucuk boyut seçeneklerine iki yeni versiyon ekledi: büyük (gerçekten büyük) ve küçük (gerçekten küçük). Örneğin hava durumunu gösteren canlı kutucuğumu büyük boyutta kullanıyorum ve artık hem bugünün hem de yarının hava durumu tahminini görebiliyorum. Büyük boyuttaki canlı kutucuklar üzerinde artık çok daha fazla bilgi  görebiliyorsunuz, ki bu çok güzel bir özellik. Tablet gibi küçük ekranlı diğer cihazlarımda ise küçük boyutu tercih ederek başlangıç ekranıma çok daha fazla sayıda canlı kutucuk ekleyebiliyorum. İşin en güzel yanı ise Başlangıç ekranımdaki kişiselleştirmeler, uygulamalar ve dosyalar bütün Windows 8.1 bilgisayarlarım ve tabletlerimle senkronize olabiliyor.  Bu gerçekten harika! Sadece bir bilgisayarım üzerinde Başlangıç ekranını değiştirsem, yeni bir uygulama yüklesem ya da Başlangıç ekranıma bir uygulama taşısam, diğer bütün bilgisayarlarım ile anında bu değişiklikleri senkronize edebiliyorum. Windows Mağazası da yeniden düzenlenmiş ve aranılan uygulamalar hemen bulunabilsin diye kullanımı çok daha kolay hale getirilmiş, ayrıca Windows 8 ile gelen bir çok uygulama güncellenirken, Windows 8.1’e pek çok yeni uygulama da eklenmiş. Windows 8.1’de gelişmiş arama yetenekleri ve daha fazla çoklu seçenek gibi pek çok yeni özellik var, bu nedenle Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nün içinde gezinirken farklı neler olduğunu görmek için ürün kullanım kılavuzunu incelemenizi tavsiye ederim.

 

Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nü yüklemeden önce bilgisayarınızdaki ya da tabletinizdeki bütün dosyalarınızı yedeklemenizi de şiddetle öneririm. Lütfen Windows 8.1 Önizleme Sürümü Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyin. Windows 8.1’i istemediğiniz takdirde Windows 8’i geri yüklemenin yolu dahil olmak üzere ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler burada yer alıyor. Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nü yükledikten sonra Windows 8’e geri dönemeyeceğiniz bazı özel durumlar mevcut, bu nedenle yüklemeye başlamadan önce Sıkça Sorulan Sorular’ı dikkatlice okumanız çok önemli.

 

Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nü yükleyin!

Öncelikle Windows.com sitesindeki Windows 8.1 Önizleme sayfasına tıklayın. Windows 8.1 Önizleme Sürümü Windows Mağazası üzerinden yüklenecektir. Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nü yüklemek için gereken sistem gerekliliklerini öğrenmek için lütfen Windows 8.1 Önizleme Sürümü Sıkça Sorulan Sorular bölümünü inceleyin.

Dikkat: Eğer Windows RT kullanıyorsanız ve dil eklentiniz var ise şimdilik Windows RT 8.1 Önizleme Sürümü’nü yüklemeyin. Bu konudaki güncelleme kısa süre sonra hazır olacak.

Windows 8.1 güncelleme

 

 

Öncelikle, Windows Mağazası’ndan Windows 8’i, Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nü yükseltmenizi sağlayacak sayfayı aktif hale getirecek küçük bir güncelleme yapmanız gerekiyor. Güncellemeden sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek. Windows 8.1 piyasaya sürüldüğünde, bu güncelleme Windows Mağazası üzerinden, Windows Güncellemesi altında otomatik olarak yüklenecektir.

Windows mağazaya git

 

Bilgisayarınızı tekrar başlattığınızda sizi Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nü yüklemeniz için bir mesaj karşılayacak.  Windows 8.1 Önizleme yüklemesini başlatmak için “Mağazaya git” butonunu tıklayın.

Windows 8.1 Önizleme Sürümü'nü İndir

 

Windows 8.1 Önizleme Sürümü yüklemesini başlatmak için “İndir” tuşunu tıklayabileceğiniz Windows Mağazası sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada, Windows 8.1 Önizleme Sürümü hakkında daha fazla bilgiye ulaşabileceğiniz linkleri ve yüklemeye başlamadan önce okumanızı önerdiğim SSS bölümünü bulacaksınız.

Yükleme tamamlandı

 

 

Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nüz artık yüklenmeye hazır. Yükleme başlamadan önce, bilgisayarınızın Önizleme Sürümü’ne uygun olduğundan emin olmak için, bir dizi uyumluluk kontrolü yapılacak ve eğer bir sorun bulunursa yükleme gerçekleştirilmeyecektir.

 

Dikkat: 32-bit Atom işlemciler kullanan bazı tablet ve bilgisayarlar Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nü çalıştırabilmek için grafik sürücüsünü güncellemeye ihtiyaç duymaktadır. Bu tablet ve bilgisayarlara Lenovo ThinkPad Tablet 2, ASUS VivoTab, HP Envy X2, HP ElitePad 900, Samsung ATIV Smart PC ve Fujitsu Arrows Tab dahildir. Bu sorunu en kısa zamanda çözmek ve Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nü yüklemek için gerekli olan sürücü güncellemelerini en kısa sürede hazır etmek için Intel ve OEM ile sıkı bir çalışma içindeyiz.

 

Tüm kontroller tamamlandığında, bilgisayarınız birkaç dakika içinde Windows 8.1 Önizleme Sürümü yüklenmiş olarak yeniden başlayacak!

Windows 8.1 Önizleme Sürümü

 

 

Yükleme işlemi bittikten sonra, tıklayarak geçebileceğiniz bir kaç sayfa ile daha karşılaşacaksınız. Yeni bulut sisteminin bütün bağlantılarından faydalanabilmek için bilgisayarınızda bir Microsoft Hesabı oluşturmalısınız. Başlangıç ekranındaki balık illüstrasyonuna göz atmayı ve baloncukların hareket edişini izlemeyi unutmayın.

 

Eğer bir ticari kullanıcı ya da IT Uzmanıysanız ve Windows 8.1 Önizleme Sürümü’nü tüm detaylarıyla test etmek istiyorsanız bizi takip edin. Windows 8.1 Önizleme ISO dosyaları yakında hazır olacak.

 

Eğer herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız veya bir sorunuz olursa 8.1 Önizleme ve 8.1 RT Önizleme için Microsoft Topluluğu forumlarına danışabilirsiniz. Windows destek ekibimiz burada sorularınızı yanıtlamak üzere hazır olacak. Ne yazık ki blogdaki yorumlar ile teknik destek veremiyoruz ama Windows 8.1 hakkındaki görüşlerinizi bekliyoruz.

 

CEO’muz Steve Ballmer San Francisco’da Build 2013’i şu an başlatıyor, canlı olarak Channel 9’dan izleyebilirsiniz. Windows 8.1’i anlatırken Steve’e sahnede Julie Larson-Green ve Antoine Leblond eşlik edecek.

 

Windows 8.1 üzerine konuşacak daha çok şey var, blog yazılarımızı takip edin!